Preventívna prehliadka u zubára: Tehotné ženy a deti môžu prísť aj 2x

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Bez pravidelnej kontroly nikdy presne neviete, v akom stave je vaše telo. Problémy sa môžu nabaľovať, hoci príznaky vôbec necítite. Alebo len trošku.

Určite si nechcete predstavovať, čo by na vás čakalo, keby ste sa vyhýbali napríklad preventívnym prehliadkam u zubára. Aj problémy so zubami vznikajú postupne.

Vďaka preventívnym prehliadkam môže zubár odhaliť vaše ťažkosti ešte skôr, ako niečo pocítite. Navyše, pri preventívke u vášho zubára za nič nezaplatíte. Prečo teda váhať.

Prečo je preventívna prehliadka u zubára taká dôležitá?

Pravidelná starostlivosť o ústnu dutinu je jediným spôsobom, ako si uchovať zdravé zuby aj ďasná. Ak nechodíme k zubárovi, z malého kazu sa môže stať obrovský, a ten už na seba upozorní poriadnou bolesťou. Z nedôslednej hygieny vznikajú tiež ochorenia ďasien – hlavne parodontitída. Tá síce nebolí, ale o pár rokov môžete prísť o väčšinu zubov.

Neoplatí sa ignorovať preventívne prehliadky u zmluvného zubára. Zvlášť, keď za ne nič neplatíte. Na druhej strane, zanedbaný kaz, či iný „ústny“ problém, vás môže stáť desiatky, dokonca stovky eur. A nezabúdajte, že ústa sú bránou do dýchaciehotráviaceho systému – chcete mať problémy aj tam?

Ako často mám nárok na preventívnu prehliadku u zubára?

Deti do 18 rokov majú nárok na preventívnu prehliadku u zubára 2x ročne. Podobne je to aj v prípade tehotných žien – odporúča sa, aby jednu prehliadku absolvovali na začiatku a druhú pred koncom tehotenstva. Všetci dospelí majú nárok na preventívku u zubára 1x ročne.

Aké zákroky by mal vykonať zubár v rámci preventívnej prehliadky?

 • Vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny.
 • Kontrola zubných náhrad.
 • Kontrola zubnej hygieny, hygienických návykov.
 • Určenie indexu KPE – index kazivosti chrupu.
 • Určenie indexu PBI – index krvácajúcej papily (slúži na vyšetrenie stavu ďasna).

Zubár podľa potreby odstráni povlak, zubný kameň a ošetrí zubný kaz. Ak ste poctivo absolvovali preventívne prehliadky, štandardné ošetrenie zubného kazu vám uhradí poisťovňa.

preventívna-prehliadka-u-zubára-zákon
Zdroj foto: AdobeStock.com

Poistenec u zmluvného lekára: Ktoré úkony dostanem zdarma a čo si musím hradiť?

Poisťovne pri preplácaní zubárskych úkonov rátajú s použitím štandardných materiálov. Nadštandardné materiály si musíte hradiť z vlastného vrecka – teda ak vám dá zubár napríklad nadštandardnú plombu, za tento materiál si priplatíte, ale výkon je hradený poisťovňou.

S čiastočným poplatkom musíte rátať aj pri niektorých typoch výplní. Zdravotná poisťovňa uhradí zákrok podľa prislúchajúceho počtu bodov, a vy potom doplatíte rozdiel medzi štandardným a nadštandardným ošetrením.

Už pred ošetrením by ste mali byť informovaní o tom, koľko doplatíte, a to minimálne z tabuľky pred ordináciou. Ak si nie ste istí, spýtajte sa lekára ešte pred ošetrením.

Ste presvedčení o tom, že ste u zubára platili aj za to, za čo ste nemali? Overte si to priamo vo vašej poisťovni!

Rozdiel medzi zmluvným a nezmluvným zubárom

V prípade akútneho problému vás musí ošetriť aj zubár, ktorý nemá s vašou poisťovňou podpísanú zmluvu. Túto neodkladnú starostlivosť prepláca vaša poisťovňa.

Iné je to, ak nie ste v ohrození života, teda nejde o akútny stav. Ak vtedy vyhľadáte pomoc nezmluvného zubára, úkon si hradíte sami. Pri plánovanom štandardnom zákroku u nezmluvného lekára sa priamo v poisťovni pýtajte na možnosť preplatenia aspoň časti úkonu.

V plnej výške si hradíte výkony, ktoré nie sú nevyhnutné pre vaše zdravie – napríklad bielenie zubov a ďalšie kozmetické úpravy.

100 eur ročne na zuby pre poistencov Union

Túto sumu môžete získať ako príspevok na ošetrenie zubov vďaka benefitu od zdravotnej poisťovne Union. Príspevok bude bez problémov schválený, ak ste:

 • v predchádzajúcom kalendárnom roku absolvovali preventívnu prehliadku u zmluvného zubára,
 • podali žiadosť do 90 dní od ošetrenia.

Príspevok 100 € na ošetrenie u zubára nie je obmedzený vekom, majú naň nárok aj deti.

preventívna-prehliadka-u-zubára-v-tehotenstve
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako požiadať o príspevok na zuby?

Ak ste poistencom zdravotnej poisťovne Union, stačí mať aktívne konto v online pobočke a tam požiadať o príspevok. Za každú preventívnu prehliadku však treba podať samostatnú žiadosť. Myslite na to, že príspevok možno uplatniť len na doplatky, ktoré sú zo zákona čiastočne hradené poistencom: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2004/777/20180901.

Kedy si nemôžete uplatniť príspevok?

Vtedy, keď poisťovňa plne prepláca lekárovi ošetrenie, čiže vy nehradíte nič, a takisto pri ošetreniach, ktoré si poistenec musí hradiť v plnej výške. Príspevok sa nevzťahuje ani na výkony čeľustnej ortopédie.

(Aby ste sa zbytočne nehádali so zubárom, prečítajte si „Zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej z verejného zdravotného poistenia“ a naň nadväzujúce nariadenia vlády.)

Zabúdate na preventívne prehliadky u zubára?

Áno, je pravda, že niekedy skôr zabudneme, ako by sme nechceli prísť. V takom prípade si môžeme preventívku naplánovať. Ideálne riešenie ponúka zdravotná poisťovňa Union. Ide o bezplatnú službu – Preventívna pripomienka. Teraz už nezabudnete na žiadnu preventívnu prehliadku. Tu sa o službe dozviete viac: https://www.union.sk/preventivna-pripomienka.

Pozor! Ak neabsolvujete každoročnú preventívnu prehliadku u zubára, môžete stratiť nárok na úhrady od zdravotnej poisťovne pri ďalších úkonoch!

čo-ak-som-nebol-na-preventívnej-prehliadke-u-zubára
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zabudli ste zaplatiť zdravotné poistenie?

Samoplatitelia a samostatne zárobkovo-činné osoby si uhrádzajú zdravotné poistenie sami. A mnohí sa už na vlastnej koži presvedčili, ako ľahko sa môžu stať neplatičmi. Stačí, ak poisťovni dlhujú relatívne malú sumu, povedzme menej ako 50 eur.

Dbať o pravidelné a včasné úhrady, sa rozhodne vyplatí. Ak totiž zanedbáte túto povinnosť, všetci lekári, vrátane zubára, vám poskytnú len nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť – ošetria akútne stavy. Okrem toho sa objavíte na zozname dlžníkov a hrozí vám exekúcia.

Keď viete, že máte dlh na zdravotnom poistení, uhraďte ho čo najskôr, alebo si s poisťovňou dohodnite splátkový kalendár. Myslite na to, že ak lekár zistí, že nemáte zaplatené poistné, môže vás odmietnuť ošetriť, alebo vás predsa ošetrí, ale hradíte si to sami.

Zamestnancom odvádza zdravotné poistenie zamestnávateľ zo mzdy. V prípade, že ste dôchodca, žena na materskej, nezamestnaný, študent, či nezaopatrené dieťa, poistné platí za vás štát.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Vladimíra Balogová- Kasajová, primárka Stomatologického centra MySmile.

Zdroje:

 • union.sk,
 • positovne.sk,
 • ekonomika.sme,
 • hnonline.sk.

Pridaj komentár