Starnutie kože ako prirodzený proces

Starnutie je zákonitý, všeobecný jav, ktorému podliehajú všetky živé organizmy, teda aj človek. Starnutiu neuniknú ani slávni ľudia. Napríklad americký podnikateľ Henry Ford sa o starnutí vyjadril: ,,Každý, kto sa prestane učiť, je starý – a nezáleží na tom, či má dvadsať alebo osemdesiat. Každý, kto sa učí, zostáva mladým. Najväčšia vec na svete je – zachovať si mladú myseľ.“ Európska komisia vyhlásila rok 2012 za Európsky rok aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami.

Príčiny starnutia kože

Koža počas nášho života prechádza mnohými zmenami. Keďže ide o hraničný orgán medzi organizmom a vonkajším prostredím, pôsobí na ňu množstvo mechanických, chemických, termických, aktinických a biologických podnetov, proti ktorým sa koža do značnej miery chráni vlastnými regulačnými mechanizmami – zhrubnutím, zmenami prekrvenia, zvýšenou pigmentáciou a podobne. Koža je zložená z troch základných častí – pokožky, zamše a podkožia.

V procese starnutia vznikajú zmeny vo všetkých jej častiach. Pokožka sa zvyčajne stenčí a jej obnova sa spomalí. Zamša je u osôb nad 65 rokov tenšia približne o pätinu – pozorujeme zmeny na bunkových i cievnych štruktúrach, najcharakteristickejšie sú zmeny v produkcii kolagénu a elastických vlákien. Kolagén tvorí po odparení vody asi 70 % objemu kože. Starnutím dochádza k zhrubnutiu vlákien, a k zmene ich organizácie a pomeru jednotlivých typov kolagénu. Celkový obsah kolagénu v koži klesá ročne asi o 1 %. Zmeny na elastických vláknach, ktoré sú podmienené UV žiarením (elastóza), sa považujú za typický znak tzv. fotoageingu, starnutia kože v dôsledku slnečného žiarenia. Elasticita kože sa vekom výrazne zvyšuje – prejavuje sa to jej ovísaním. Kolagénové a elastické Glykozaminoglykány (predtým mukopolysacharidy), ako súčasť dermy, sú zodpovedné za hospodárenie kože s vodou a minerálmi. Majú vysokú väzobnú kapacitu pre vodu – dokážu naviazať 1000-násobok svojho objemu. Proteoglykány sú zodpovedné za rezistenciu kože voči tlaku – takisto vďaka schopnosti viazať vodu. Najznámejším zástupcom tejto skupiny je kyselina hyalurónová, ktorej obsah vekom výrazne klesá.

Redukcia cievnej siete (asi o tretinu) vedie k oslabeniu cirkulácie, nedostatočnej látkovej výmene, zmenám termoregulácie, zníženiu teploty kožného povrchu a bledosti kože. Starnutím ubúda tuk v oblasti tváre, chrbtov rúk a na predkoleniach, naopak, v oblasti pásu dochádza k jeho akumulácii. Medzi viditeľné známky starnutia pleti patria drobné vrásky, rozšírené póry, farebné a povrchové nerovnosti, novotvary. Starnutie je individuálny proces, u niekoho sa prvé známky objavia skôr, závisí to od genetickej predispozície, životného štýlu, vonkajších a vnútorných faktorov.

Vonkajšie (exogénne) faktory starnutia

1. Voľné radikály

UV žiarenie, znečisťujúce látky, lieky, alkohol, fajčenie, ubúdanie ozónu a niektoré potraviny spôsobujú tvorbu voľných radikálov. Tie potom poškodzujú jadrá buniek a bunkovú membránu.

2. Chemikálie

Mnohí ľudia (napr. kaderníčky, robotníci v stavebníctve či priemysle) prichádzajú do styku so škodlivinami, ktoré vysúšajú kožu. Kontakt s týmito látkami môže viesť k vzniku ekzému.

3. Teplota a vlhkosť vzduchu

Príliš časté sprchovanie horúcou vodou presušuje pokožku, čo sprevádza jej ošupovanie. Ak je pokožka vystavená studenému vzduchu, cievy v nej sa zúžia, a chránia tak telo pred stratou tepla. Dlhodobé pôsobenie chladu znižuje sekréciu mazových žliaz.

Vnútorné (endogénne) faktory starnutia

Medzi hlavné zaraďujeme typ pleti (mastná, suchá, normálna) a niektoré kožné ochorenia. U ľudí s touto dispozíciou môže byť stres jedným zo spúšťačov kožného ochorenia. Na stav pleti majú vplyv aj hormóny. V puberte môžu hormonálne zmeny spôsobiť akné, pri menopauze vyvolávajú atrofiu (stenčenie pokožky). Na rozdiel od predčasného starnutia pleti, ktoré je spôsobené najmä vonkajšími faktormi, biologické starnutie kože ovplyvňujú nasledujúce príčiny: znižujúca sa schopnosť regenerácie a obnovy kožných buniek, znížená sekrécia mazových a potných žliaz, strata pružnosti spojivového tkaniva, zníženie schopnosti viazať vodu, degenerácia elastických vláken.

V extrémne vzácnych prípadoch sa môžeme stretnúť s chorobným starnutím – progériou. Progéria je predčasné starnutie so súčasným zastavením vývoja na detskom stupni. Je to zriedkavé, nevyliečiteľné ochorenie, ktoré spôsobuje chybný gén. Postihnuté dieťa starne 5 až 10-krát rýchlejšie ako zdravé. Celkom prvé príznaky sa začnú prejavovať už u osemmesačného dieťaťa, keď prestane rásť a priberať. Prejavy konvenčného starnutia nastupujú u zdravých jedincov až v dospelosti.

Typické známky starnutia podľa vekových kategórií

Kategória do 20 rokov: bez vrások, hladká a jednotne sfarbená pleť.

Kategória 20 – 30 rokov: skoré prejavy fotostarnutia, ojedinele mierne zmeny pigmentácie, bez zmien kožného povrchu, žiadne alebo minimálne vrásky.

Kategória 30 – 40 rokov: vrásky v pohybe, mierne prejavy fotostarnutia, nezrovnalosti farebného koloritu, solárne lentigo, hmatateľné, ale voľným okom neviditeľné zhrubnutia kožného povrchu, vrásky okolo očí, tzv. „crows feet“ vrásky, vrásky smiechu po bokoch úst.

Kategória nad 50 rokov: statické vrásky, pokles ústnych kútikov s tvorbou vrások typu „marionette lines“, vznik škvrnitých pigmentácií typu lentigo solaris, voľným okom viditeľné hyperkeratózy (ľudovo ploché bradavičky), rozšírené cievky.

Kategória nad 60 rokov: iba vrásky, výrazné prejavy fotostarnutia, z dôvodu úbytku podkožného tkaniva, pôsobenia gravitačnej sily a zmien kostených štruktúr lebky dochádza k celkovo zvädnutému a ochabnutého výrazu tváre (ovísanie), zmena prirodzenej farby pleti, výrazná nejednotnosť, početné pigmentácie, seboroické veruky, kožné malignity. Mnohé prejavy starnutia sa v dnešnej dobe dajú vďaka moderným prístrojom či neprístrojovým metódam odstrániť alebo zmierniť. Priblížme si niektoré vybrané liečebné postupy.

1. Pigmentácie

S pribúdajúcim vekom pozorujeme na koži vznik drobných hnedastých škvŕn. Zvyčajne sú lokalizované na chrbtoch rúk a tvári, ale stretávame sa s nimi aj v iných lokalitách, pravidelne vystavovaných účinku UV žiarenia. Problémy sa objavujú zvyčajne po 40. roku života, u oboch pohlaví, s väčšou či menšou intenzitou. Rokmi stúpa počet pigmentových škvŕn typu lentigo solaris – na ich korekciu sa v súčasnosti najčastejšie využíva metóda liečby pulzným svetlom. Je to neinvazívny zákrok, ktorý rieši problém bez poškodenia kožného povrchu a bez vyradenia z bežných aktivít života.

2. Kožné výrastky

Kožné prívesky – fibrómy sú nezhubné kožné útvary spojivového tkaniva. Najčastejšie sa vyskytujú vo vyššom veku, v oblastiach zvýšeného trenia, ako napr. krk, oblasť pod prsníkmi, podpazušie či slabiny. Ide o drobné, mäkké, často stopkaté kožné výrastky farby kože. Ich odstránenie je pomerne jednoduché, rýchle a bezbolestné. K najpoužívanejším technikám patrí koagulácia alebo laserová terapia.

3. Rozšírené cievky

Rozšírené cievky patria k príznakom starnúcej pleti, alebo k prejavom ochorenia, ktoré sa volá rosacea. Rosacea sa rozvíja u žien v období menopauzy, keď na koži tváre nachádzame početné jemné rozšírené cievky, najmä v centrálnych častiach – na nose a lícach. Začervenanie možno redukovať laserovým žiarením alebo terapiou pulzným svetlom.

4. Červené znamienka

Angioma senile – drobné uzlíčky sýtočervenej (a neskôr modrastej až modrosivej) farby vznikajú spravidla v tridsiatom až štyridsiatom roku života. Vyskytujú sa u oboch pohlaví, častejšie u mužov. Ich veľkosť dosahuje niekoľko milimetrov – spravidla sú veľké ako špendlíková hlavička. Bývajú mierne vyvýšené nad kožný povrch, objavujú sa jednotlivo, častejšie sú však mnohopočetné. Odstrániť tieto prejavy možno chirurgicky, kryoterapiou alebo elektrokoaguláciou. V súčasnosti najjednoduchším, najrýchlejším a zároveň bezbolestným terapeutickým riešením je laserové a IPL ošetrenie.

5. Vrásky

Botulotoxín A je jednou z mála omladzujúcich terapeutických metód, keď výsledný efekt nastupuje veľmi rýchlo: zvyčajne v priebehu 2 – 5 dní sa mimické vrásky v ošetrenej oblasti vyhladia. Spôsob podania je jednoduchý a takmer bezbolestný – tenkou inzulínovou ihlou sa aplikuje malé množstvo roztoku do svalov tváre. Po aplikácii prípravku sa molekula botulotoxínu A postupne naviaže na nervovosvalovú platničku, čím spôsobí nervovo-svalovú blokádu. Zablokovanie svalovej aktivity je dočasného charakteru: pretrváva 3 – 4 mesiace. Na tvári dokáže zmierniť až zamedziť zvýšenú mimickú aktivitu, a tým vyhladiť mimické vrásky. Využíva sa najmä na odstránenie „vrásky hnevu“ (glabella), vodorovných čelových vrások a vejárikov pri očných kútikoch. Kyselina hyalurónová (z gréckeho hyalonus = číry, priesvitný). Je telu vlastná látka, ktorá je zodpovedná za udržiavanie vlhkosti v tkanivách. Preparáty s obsahom kyseliny hyalurónovej sa používajú na korekciu hlbokých vrások, na výplň ochabnutej substancie tváre (augmentácia, remodelácia), alebo na zväčšenie pier. Aplikácia je pomerne rýchla – preparát sa injekčne vpraví priamo do pokožky, alebo do pier. Ošetrenie trvá len niekoľko minút: po aplikácii sa miesto zachladí gélovými chladiacimi poduškami. Ľahké začervenanie a mierny opuch po aplikácii ustupuje do 30 – 90 minút. Výsledok je pozorovateľný ihneď. Pretrváva po dobu 6 – 12 mesiacov, v závislosti od použitého materiálu.

Zdravý životný štýl robí divy

Nezabúdajme, že správnou životosprávou môžeme urobiť veľa pre mladistvosť našej pleti. Najmä vyváženým stravovaním, športovaním, vyhýbaním sa toxickým látkam, ochranou pred slnečným žiarením, pravidelnou a vhodnou starostlivosťou o pleť. A naučme sa starnúť dôstojne. To, že na tvári nebudeme mať ani jednu vrásku, ešte nie je záruka, že budeme vyzerať mladšie a krajšie. V dnešnej uponáhľanej dobe viac ako inokedy platí stará múdrosť francúzskeho spisovateľa André Maurois-a: „Starnutie nie je nič iné, ako zlozvyk, na ktorý zaneprázdnený človek nemá čas.“

Ilustračné foto

 

Pridaj komentár