Spálená pokožka: Upokojí ju kyslá smotana, aj prírodné oleje

Spálená pokožka.

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Horúcemu slnku sa počas letných mesiacov niekedy nedá vyhnúť. Ak sa neplánovane ocitneme na slnku bez dostatočnej ochrany, ľahko si spálime kožu.

Spálená pokožka sčervenie, je citlivá a bolestivá, šúpe sa. Spálenie si môžeme privodiť nielen na dovolenke pri mori, ale aj pri práci v záhrade, či po dlhšej prechádzke.

Prevencia spálenej pokožky je pritom taká jednoduchá. Stačí sa chrániť opaľovacím krémom s dostatočným UV faktorom, či vhodným oblečením.

Čo však robiť, ak sa nám už „podarilo“ spáliť?

Ktoré domáce recepty naozaj fungujú?

Spálená pokožka a šúpanie

Prvé príznaky spálenej pokožky prichádzajú už po 4 hodinách od pobytu na slnku. Ako prvé zbadáte začervenanie a citlivosť. Neskôr sa pridáva svrbenie, pľuzgieriky či opuch. Bežná je aj neznášanlivosť kože s akýmkoľvek oblečením.

Pokožka vám takto dáva najavo, že ste jej uškodili. Vrchná, opálená časť kože „schádza“ dolu a odhaľuje sa jej bledšia vrstva. Šúpanie kože je záverečnou fázu hojenia.

Spálená koža je vysušená – ako jej pomôcť?

Vysušeniu pokožky sa nedá zabrániť, ale v konečnom dôsledku je to pre nás dobré. Pokožka sa týmto spôsobom zotavuje. A my jej v tom vieme pomôcť.

Chybu však robia ženy, ktoré siahajú po pleťových peelingoch, aby sa zbavili odumretých buniek. Nie je to dobrý nápad. Agresívny peeling pokožke skôr uškodí. Ak teda peeling, tak len veľmi jemný.

kyslá-smotana-na-spálenie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Šúpanie napraví uhorková maska

Ako už vieme, šúpanie pokožky je spojené s vysúšaním. Aj preto treba pokožke dodať vlahu – napríklad v podobe regeneračného krému alebo mlieka. Na upokojenie pokožky však zaberie aj obyčajná uhorka.

Okrem veľmi silného hydratovania, uhorka prináša chladivý účinok. Uhorku nakrájame alebo nastrúhame na malé kúsky. Potom ju vmasírujeme do postihnutej oblasti a necháme pôsobiť asi 20 minút. Masku opláchneme a postup opakujeme 2– až 3-krát týždenne.

Kožu nikdy násilím neodlupujte ani neškriabte!

Keďže je pokožka po spálení veľmi jemná, môžete si vytvoriť malé ranky. Cez ne sa potom do tela ľahko zanesie infekcia. Musíte skrátka vydržať, kým sa pokožka zotaví.

Proces hojenia spálenej kože trvá približne 7 dní. Avšak vrstva kože, ktorá vznikne, je ešte veľmi tenká, ružová a náchylná na opätovné spálenie.

spálená-pokožka-šúpanie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kyslá smotana – prvá pomoc pri spálení

Osvedčeným domácim prostriedkom na spálenú pokožku je kyslá smotana. Na telo ju natrite už pri prvých prejavoch spálenia a nechajte pôsobiť približne 510 minút. Počas dňa to niekoľkokrát zopakujte. Kyslá smotana zmierni horúčosť pokožky, príjemne ju schladí.

Podobný liečivý efekt má biely jogurt, či obklady zo studeného mlieka. Bielkoviny z mliečnych výrobkov vytvoria jemnú ochrannú vrstvu, ktorá zmierni zápal.

Panthenol na spálenú pokožku

Spálenú pokožku upokoja aj overené prípravky z lekárne. Účinné sú najmä produkty s obsahom D-panthenolu, ktoré dostatočne hydratujú, schladzujú, zmierňujú svrbenie a urýchľujú hojenie. Aby však bol prípravok skutočne efektívny, musí obsahovať minimálne 10 % panthenolu.

Panthenol nájdete v lekárňach vo forme spreja, peny, krému či telového mlieka. Panthenol môžete doma skladovať v chladničke – pri nanášaní na telo dosiahnete chladivý efekt.

Olej na spálenú pokožku

Spálenú pokožku príjemne upokoja aj „bio lieky“ – prírodné oleje. Tie zabezpečia dostatočnú hydratáciu. Účinný je napríklad kokosový olej, ktorý pokožku intenzívne zvlhčuje. Po jeho natretí však nechoďte späť na slnko – môžete sa totiž spáliť ešte viac.

Ďalším pomocníkom je olivový olej. Musí byť čistý – panenský, teda najlepšie ten, ktorý používate v kuchyni. Krémy či telové mlieka sľubujú jeho vysoký pomer, ale väčšinou obsahujú len jeho kozmetickú alternatívu.

Čo ešte na spálenú pokožku:

Spálená pokožka od solária

Iným prípadom ako ozajstné slnko, sú solária. Hoci o soláriách dávno vieme, že výrazne škodia pokožke, mnohí ich využívajú kvôli veľmi rýchlemu opáleniu. Umelé opaľovanie však má preukázaný karcinogénny efekt.

Spálená pokožka po soláriu má rovnaké príznaky ako po slnečných lúčoch. V soláriu sa však dokážete spáliť oveľa rýchlejšie. Ohrozená je najmä jemná oblasť očí, ktoré sú často nezakryté! To sa odrazí na bolestivých a opuchnutých viečkach.

Hrozí to hlavne ľuďom s veľmi svetlou pokožkousvetlými vlasmi. Ich pokožka je totiž omnoho náchylnejšia na spálenie – obzvlášť pri prudkom umelom opaľovaní.

Ak patríte k svetlým ľuďom, dôkladne zvážte, či vám návšteva solária stojí za problémy.

V soláriu je 3x silnejšie žiarenie

Ľudia s tmavšou pokožkou a tmavými vlasmi znášajú solárium o niečo lepšie. Bezpečný pobyt v soláriu však neexistuje. Vyššie dávky žiarenia totiž prinášajú nezvratné poškodenie kože. Niekoľkonásobné spálenie v soláriu môže časom vyústiť až do rakovinotvorného procesu.

V soláriu vás pred spálením neochránia ani klasické opaľovacie krémy, pretože žiarenie je tu 3x silnejšie ako slnečné. Ak sa (napriek všetkému) rozhodnete solárium navštíviť, pokožku ošetrujte špeciálnymi krémami, určenými na opaľovanie v soláriu.

Riešením sú dlhšie rukávy a nohavice

V letných mesiacoch sa snažíme nosiť oblečenie, ktoré našu pokožku zakryje čo najmenej. My sa síce cítime lepšie, no kožu tým nepotešíme – na konci dňa „zaplače“.

Ak si myslíte, že v dlhšom oblečení sa budete automaticky potiť menej, nemusí to tak byť. Musíte však siahať po vzdušnejších materiáloch, ako je napríklad ľan. Koža tak bude chránená a vy sa budete cítiť komfortne.

Nevystavujte sa cielene slnku

Ak už musíte svoju pokožku vystavovať slnečným lúčom, napr. kvôli práci, chráňte ju opaľovacími krémami. Samozrejmosťou je dostatočný pitný režim, pretože pokožka potrebuje vyživovať aj zvnútra.

Na pitie je najlepšia čistá voda alebo minerálka, ale výborné sú aj bylinkové čaje – napríklad zelený alebo mätový. Nápoje dopĺňame o ovocie a zeleninu s vysokým obsahom vody. Z ovocia je to najmä vodný melón, pomaranče alebo broskyne, zo zeleniny spomínaná uhorka, paradajka a cukina.

Bylinky využijeme aj na prípravu upokojujúceho kúpeľa. Napríklad levanduľový kúpeľ zabraňuje zápalu pokožky, keď sme sa už spálili. Rýchlu pomoc poskytne aj aloe vera – či už z kvetináča, alebo ako kozmetický prípravok. Aloe vera obsahuje väčšina krémov po opaľovaní.

Najlepšie však urobíte, ak svoju pokožku nebudete neustále trápiť. Niekoľkohodinové opaľovanie na pláži je nebezpečná zábava. Je to jasné ubližovanie vlastnému telu – sebapoškodzovanie. V letných mesiacoch vám postačí 20 minút na slnku, aby ste nazbierali dostatok vitamínu D.

 

Pridajte sa k nám na Facebook.

Zdroje:

  • https://www.dnes24.sk/opalovanie-v-solariu-podla-odbornika-nie-je-zdrave-a-niektori-by-sa-mu-mali-vyhnut-298979
  • https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/362949-spalena-pokozka-hydrataciu-potrebuje-zvonka-aj-zvnutra/
  • https://plnielanu.zoznam.sk/c/3266/najlepsie-rady-na-spalenu-pokozku-pomoze-soda-bikarbona-aj-uhorka
  • https://najmama.aktuality.sk/clanok/227070/vrazedna-kombinacia-solaria-a-opalovania-na-slnku/

Pridaj komentár