Sóda bikarbóna je bežnou súčasťou slovenských domácností.
(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Využívame ju hlavne pri pečení, upratovaní, no pomáha aj pri niektorých malých zdravotných alebo kozmetických problémoch.
Môžeme ju používať vnútorne, ale aj na pokožku. Dávkovanie však musíme mať pod kontrolou, pretože vo veľkých množstvách môže sóda uškodiť.
Účinky sódy bikarbóny
Hydrogénuhličitan sodný, ľudovo sóda bikarbóna, má zásadité vlastnosti, vďaka tomu dokáže neutralizovať kyslé prostredie. Aj preto ju radi užívame pri tráviacich ťažkostiach.
Sóda bikarbóna má aj isté dezinfekčné schopnosti, vyrieši menšie kozmetické problémy, či niektoré infekcie. Môžete ju použiť namiesto dezodorantu, ale aj pri mykóze nechtov.
Vnútorné užívanie
Pri vnútornom použití ju nasypte do vody, premiešajte a nechajte trochu vyšumieť. Potom ju rýchlo vypite. Nikdy si ju nedávajte priamo do úst, pretože pri dlhodobom používaní si môžete poškodiť žalúdok!
Do pohára si dajte maximálne 2 malé lyžičky sódy!
Sóda bikarbóna na vlasy
Sóda bikarbóna spevňuje vlasy a odstraňuje lupiny. Ak si z nej doma vyrobíte šampón, pri pravidelnom používaní vám vlasy zhustnú a budú živšie.
Potrebujete na to len 2 jednoduché prípravky. V jednom pohári zmiešajte sódu s vodou, v druhom jablčný ocot s vodou.
Hlavu si umyte najprv prvou zmesou, vlasy opláchnite. Potom aplikujte octový prípravok. Takto si posilníte korienky vlasov.
Pri lupinách využívame už jej spomínanú zásaditosť, aby sme zabránili ďalšiemu masteniu hlavy. Opäť premiešame sódu bikarbónu s vodou, ale tentoraz vytvoríme hustú pastu.
Tú si vmasírujeme priamo ku korienkom a necháme chvíľku pôsobiť. Potom si vlasy umyjeme šampónom a vysušíme.
Sódu používajte maximálne 1x za týždeň, môže príliš vysušiť pokožku na hlave.
Chudnutie a sóda
Teória o chudnutí pomocou sódy bikarbóny predpokladá spojitosť medzi prekyslením organizmu a priberaním. Zástancovia tejto teórie odporúčajú pitie vody s citrónovom šťavou alebo jablčným octom, čo naozaj pozitívne ovplyvňuje metabolizmus.
Z odborného hľadiska môžeme sóde bikarbóne pripísať mierne zrýchlenie metabolizmu a štiepenie tukov. V žiadnom prípade ju však nemôžeme pokladať za zázračný prostriedok na chudnutie, alebo dokonca za jedinú „fintu“, ktorou vyriešime svoje kilá.
Opäť si pripomeňme, že ju nemôžeme užívať dlhodobo, aby neškodila tráviacemu traktu. Preto si dajme iba 2-týždňovú kúru pri štarte chudnutia, a potom už prejdime na odporučené stravovanie.
Bielenie zubov?
Ani v tomto prípade nie sú odborníci jednotní. Niektorí sa domnievajú, že je priveľmi agresívna, a preto môže poškodiť zubnú sklovinu. Laici však nedajú dopustiť na babský recept, ktorý sa používa pri domácom bielení zubov.
Domácky vyrobená sóda nie je natoľko silná ako lekárske prostriedky, ktoré sa používajú počas odbornej procedúry. Doma po prvom použití neuvidíte veľké zmeny, tie sa objavia až po dlhodobej a opakovanej aplikácii.
Domáci recept na bielenie zubov:
Sú dve možnosti – buď si zmiešate prášok s vodou a vyrobíte hladkú zmes, alebo iba namočíte kefku do vody a nasypete na ňu sódu.
Toto robte iba 1x mesačne. Používajte to skôr ako prevenciu pred zožltnutím chrupu.
Sóda bikarbóna a zápaly
Tomuto účinku sódy bikarbóny sa nakoniec začala venovať odborná obec. Napríklad v jednej z posledných štúdií (bola zverejnená v Journal of Immunology) sledovali ľudí, ktorí vypili každý deň sódu bikarbónu rozpustenú vo vode.
Výsledky napovedali, že biely prášok podporil imunitný systém, aby začal viac bojovať proti zápalom. Odborníkov dúfajú, že táto schopnosť by sa možno dala využiť pri autoimunitných ochoreniach, napríklad pri artritíde.
Užívanie sódy bikarbóny teda môže zabrať pri zápaloch v tele, ale nemôžete ju brať nekoordinovane, alebo namiesto predpísanej liečby.
Sóda bikarbóna na črevá
Ľudia siahajú po sóde bikarbóne najmä vtedy, keď pociťujú pálenie záhy. Sóda rýchlo neutralizuje kyslé prostredie v žalúdku, spustí sa tvorba žalúdočných štiav. Na sódu si spomenieme, ak potrebujeme naštartovať trávenie, nevieme si po jedle odgrgnúť, alebo máme ťažký žalúdok.
V uvedených prípadoch zmiešajte sódu s vodou, nechajte trochu vyšumieť, a potom rýchlo vypite, aby tam ešte ostalo pár bubliniek.
Sóda bikarbóna nalačno?
Niektoré rady odporúča konzumáciu sódy nalačno. Môže to byť napríklad pri diéte, alebo pri zápaloch. Opäť musíme upozorniť na prípadné problémy so žalúdkom.
Ak ste nejedli iné jedlo, sóda bikarbóna môže zapôsobiť agresívne a podráždiť sliznicu žalúdka. Preto ju užívajte radšej až po raňajkách (alebo inom jedle).
Sóda bikarbóna a kúpeľ
Pri mykóze na nechtoch nôh, by ste si mali pravidelne robiť kúpele. Napustite do vane alebo lavóra horúcu vodu a vsypte do nej 2 kopcovité lyžice sódy bikarbóny.
Nohy si namočte aspoň na 15 minút, a potom ich nechajte voľne vysušiť. Táto kúra zabíja baktérie na nechtoch, dezinfikuje ich. Opakujte to 1 – 2x týždenne.
Sódu bikarbónu môžete použiť aj na celotelový kúpeľ. Zaberá to najmä pri mastnej pleti alebo ekzéme. Pokožka bude vláčnejšia a príjemná na dotyk.
Pridajte sa k nám na Facebook.
Zdroje:
- https://www.ameritasinsight.com/wellness/dental/baking-soda-safe-toothbrushing-whiten-teeth
- https://www.womenshealthmag.com/weight-loss/a22103754/baking-soda-for-weight-loss/
- https://winstitut.sk/3-lakadla-na-chudnutie-a-pravda-o-nich-ii/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/321225.php
- https://www.livestrong.com/article/523871-what-are-the-health-benefits-of-baking-soda-for-digestion/
- https://www.sciencedaily.com/releases/2018/04/180425093745.htm
- https://www.treehugger.com/organic-beauty/15-ways-use-baking-soda-your-beauty-routine.html
- https://www.webmd.com/a-to-z-guides/baking-soda-do-dont