SOCIÁLNE: Kužma chce znížiť dávky ľuďom, ktorým sa nechce pracovať

BRATISLAVA 29. marca (SITA) – Poslanec Štefan Kužma (SDKÚ-DS) chce rozlíšiť občanov v hmotnej núdzi na tých, ktorým sa chce pracovať a ostatných. „Jedným musíme dať prácu a druhým výrazne znížiť dávky,“ povedal na utorkovej tlačovej besede. Prvým krokom má byť schválenie jeho novely zákona o službách zamestnanosti, ktorá rozšíri možnosť zapojiť ľudí do aktivačných prác okrem obcí aj na vyššie územné celky (VÚC).

Kužma postavil do kontrastu príjem rodiny so šiestimi deťmi, kde je jeden z partnerov zapojený do aktivačných prác, a stredný čistý príjem (medián) v prešovskom kraji. Kým rodina v hmotnej núdzi dostane na rôznych príspevkoch a dávkach od štátu 752 eur, čistý príjem zamestnaného človeka je do 438 eur. „Nielenže to nemotivuje k práci, ale aj vyvoláva veľké sociálne napätie,“ poznamenal. Navyše, ak si aj človek v hmotnej núdzi prácu nájde, jeho príjem sa zvýši len o osem percent a dá sa predpokladať, že tie minie napríklad na dochádzku za prácou.

Aktivačné práce pre viacero ľudí podľa Kužmu trh práce neohrozia. „Tam nie je konkurencia, dnes tie práce nerobíme. Pozrite si odpočívadlá, parkoviská, mne ide o to, aby mohli tú istú prácu, čo robia pre obec, robiť na väčšom území. Je veľa práce, ktorá sa komerčne nerobí a nekonkuruje na trhu,“ vysvetlil.

Kužma poukázal na skutočnosť, že od ľudí v hmotnej núdzi nemožno vymáhať pokuty, dlhy, ani ich exekvovať. „Ak vám takýto človek ukradne mobil za 200 eur a keď ho potom chytia, mobil nemá, rieši sa to ako priestupok. Dajú mu pokutu, vymáhanie sa samozrejme musí zastaviť. Vy si škodu vysúdite, napriek tomu sa to zastaví kvôli hmotnej núdzi,“ ilustroval n príklade. Dodal však, ž tieto záväzky nie s odložené navždy, ale len kým j vinník v hmotnej núdzi. „Musí s dať pozor, aby náhodou nezačal pracovať, aby s to všetko naňho nezosypalo,“ vyhlásil.

Druhým krokom podľa Kužmu musí byť zlepšenie vymáhateľnosti práva, pripravil preto zákon o povinnej práci, podľa ktorého s vinník bude musieť škodu odpracovať. „Kto spácha nejaký skutok, musí byť potrestateľný a musí byť možnosť vymáhať škodu a na ľuďoch, č sú n sociálnych dávkach. Mám v paragrafovom znení zákon o povinnej práci, idem h konzultovať s ministerstvom vnútra. Kto spôsobil škodu, musí s t odrobiť,“ nazdáva s poslanec.

Pridaj komentár