SKZL: Študentov stomatológie je viac, nemajú však dosť praxe

Bratislava 20. januára (TASR) – Počet študentov, ktorí študujú zubné lekárstvo, sa v posledných rokoch zvýšil. Nepribudlo však technické vybavenie a ďalší vyučujúci, a tak absolventi nemajú po skončení štúdií dosť manuálnej zručnosti na výkon svojho povolania. Na dnešnej tlačovej konferencie to vyhlásil prezident Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Ján Gašič.
„Fakultné nemocnice, kde prebieha výučba stomatológie, na túto výučbu finančne doplácajú. Pretože ten študent, kým spraví plombu, tak mu to trvá trikrát dlhšie, ako tomu zubnému lekárovi,“ doplnil. 
Ďalším problémom vzdelávania zubných lekárov je nedostatok odborných garantov. Predstavitelia komory dnes upozornili, že na Slovensku sú len štyria profesori stomatológie, z toho dvaja majú nad 70 rokov, takže už podľa zákona nemôžu byť garantmi študijných programov. „Finančné ohodnotenie školských pracovníkov je ešte horšie ako ohodnotenie zdravotníckych pracovníkov. Takže všetko poutekalo,“ povedal Gašič. Doplnil, že zubné lekárstvo sa dá študovať len na lekárskych fakultách v Košiciach a Bratislave, Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave je v akreditačnom konaní.
Ľahké to podľa komory nemajú ani mladí zubári, ktorí si chcú založiť vlastné ambulancie. „Majú problémy so zakladaním zmlúv s poisťovňami a s čerpaním a prideleným objemom finančných prostriedkov,“ uviedol prezident SKZL. Dodal však, že mladí zubní lekári chcú pracovať najmä vo väčších mestách, pričom v niektorých regiónoch majú zubári nad 70 rokov neprimerane veľa pacientov. „Tam títo mladí ísť nechcú,“ podčiarkol.

Pridaj komentár