Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Keď sme sa pred pár rokmi sťažovali na nadmernú záťaž, neustály stres, tlak v práci, ešte sme netušili, čo nás čaká v roku 2020. Absolútna zmena životných návykov, ktorú sme museli podstúpiť kvôli pandémii, zanechala stopy nielen na psychike dospelých. Za posledný rok pribudlo množstvo problémov s duševným zdravím aj u detí a mládeže. Najhoršie je, že mnohí sa stále obávajú vyhľadať pomoc. Pritom možností máme veľa.
Liečba a riešenie psychických problémov sú, žiaľ, stále pokryté nánosmi dogiem a stereotypov, ktoré nám rozhodne nepomáhajú. Mnoho ľudí namiesto toho, aby vyhľadali odbornú pomoc, trpí, ich stav sa zhoršuje, až prestávajú byť schopní fungovať v bežnom živote. Prečo sa obávame vyhľadať odbornú pomoc? Psychológ alebo psychiater je v našej spoločnosti stále dosť tabu. Prečo by ste mali ísť k psychiatrovi – veď nie ste predsa blázon?! S takýmto názorom však ďaleko nezájdeme.
Keď nás bolí duša
Tak, ako s tráviacimi problémami či boľavým hrdlom vyhľadáme lekára, mali by sme zájsť k odborníkovi aj vtedy, keď nás bolí duša. Psychické zdravie si nezaslúži o nič menšiu pozornosť ako fyzické, navyše sú navzájom prepojené. Fyzické problémy môžu zhoršiť psychický stav, psychické problémy sa ľahko odzrkadlia na telesnom zdraví.
K najčastejším psychickým problémom dnes patria: depresia, úzkostné stavy, ako napríklad panická porucha a rôzne fóbie, nedostatok sebavedomia a sebaúcty, poruchy stravovania, sebapoškodzovanie.
Prečo je dôležité vyhľadať pomoc?
Vyhľadať psychológa, psychiatra, zavolať na linku dôvery, zveriť sa s problémom známemu nie je ani hanba, ani znak slabosti. Práve naopak. Je to zásadný krok, most, ktorým sa dostanete do príjemnejšieho sveta. Uvedomte si, že nie ste sami. Podobné problémy má mnoho známych i neznámych z okolia, hoci o tom ani neviete.
Liečba a zvládanie duševných stavov v prvom rade zlepší kvalitu vášho života. Život s psychickými problémami je vždy boj, ale ak sa naučíte vyhľadať pomoc, budete si môcť opäť vychutnať všetko, čo život ponúka, a žiť šťastnejšie. Dobré duševné zdravie pozitívne ovplyvňuje aj spánok, imunitu, znižuje úroveň bolesti. Vráti sa vám vaša chuť do života a neraz aj do jedla, motivácia, produktivita, kreativita. Budete bez problémov zvládať každodenné úlohy. Je to tak málo?
Kedy vyhľadať pomoc?
Nie je jednoduché rozlíšiť, kedy je nevyhnutné obrátiť sa na odborníka. Najmä, ak ste v depresívnom či v úzkostnom stave, pri ktorom strácate chuť čokoľvek riešiť. Avšak, práve preto je dôležité prelomiť bludný kruh a zdôveriť sa.
Určite vyhľadajte pomoc vtedy, keď vám váš stav nedovoľuje žiť bežným životom ako predtým. Sú to stavy, keď:
- nezvládate bežné úkony a úlohy,
- strácate záujem o okolie,
- nedokážete sa z ničoho tešiť,
- vyhýbate sa ostatným,
- cítite neprekonateľný strach, obavy,
- máte záchvaty paniky (často spojené s telesnými prejavmi ako búšenie srdca, ťažké dýchanie, potenie, strach, že zomierate),
- váš život stratil zmysel,
- prekonali ste traumu, cez ktorú sa neviete preniesť,
- cítite sa zbytoční.
Ak cítite vplyv na váš osobný a pracovný život, strácate záujem o všetko okolo, nevidíte východisko ani svetlý bod, navštívte odborníka. Čo najskôr. Psychoterapeut, psychológ, psychiater nie sú „strašiaci“. Sú to odborníci, ktorí vám pomôžu vyjsť von z tmy.
Myslite na to, že objednávacie lehoty pri návšteve odborníkov sú dnes dlhé – približne 2 – 3 mesiace. V každom prípade sa oplatí počkať a pri urgentnom probléme vyhľadať rýchlu pomoc hneď.
Ako urobiť prvý krok?
Najdôležitejšie je odhodlať sa a urobiť prvý krok. Ako sa hovorí – „nemému dieťaťu ani vlastná matka nerozumie“. Je to síce drsné prirovnanie, ale keď nezačnete o svojich pocitoch a problémoch hovoriť, samy od seba neodídu. Našťastie, dnes existujú rôzne možnosti pomoci a vyhľadať ju nie je až také ťažké, ako si možno myslíte.
Prvým krokom k prerušeniu bludného kruhu je osloviť niekoho, aby ste získali podporu. Je normálne cítiť strach alebo byť v rozpakoch z toho, ako ten druhý zareaguje. Ale je to ten najlepší krok, aký môžete urobiť.
Neignorujte svoje pocity, prežívanie, problémy a stavy. Porozprávajte sa o nich s blízkou osobou, ktorej dôverujete. Ak pri sebe nemáte nikoho takého, nevzdávajte sa, čítajte ďalej.
Na koho sa môžete obrátiť?
Kedysi panovalo v oblasti psychického zdravia mnoho dohadov a nesprávnych záverov. Našťastie, dnes je to už naopak a každý jeden z nás má šancu vyhľadať pomoc. Nestojí to dokonca ani veľkú námahu.
Priatelia, rodina, susedia
Rozhovor s niekým, komu dôverujete, o tom, ako sa cítite, je vždy dobrým začiatkom. Pomôže vám nájsť potrebné informácie, prediskutuje s vami vaše možnosti, pomôže vám pri každodenných úlohách, povzbudí a podporí vás.
Praktický lekár
Praktický lekár, najmä ak máte k nemu dobrý vzťah a poznáte sa dlhšie, je človekom, za ktorým chodíte, keď sa necítite dobre. Je tu na to, aby vám pomohol nielen s fyzickým, ale aj s duševným zdravím. V čom vám pomôže? Ponúkne vám podporu a liečbu, odporučí terapeuta, psychiatra, povzbudí nás.
Linky pomoci
Pozitívnym faktom je, že na Slovensku existuje viacero liniek pomoci, ktoré vás podporia pri akýchkoľvek psychických ťažkostiach – od chvíľkových až po závažné. Zvyčajne za nimi stoja neziskové organizácie spolupracujúce s odborníkmi:
Linka detskej dôvery – „linka, ktorá má uši pre všetky deti“. Je to poradenská telefonická a internetová linka pre deti, dospievajúcich a rodičov. Funguje každodenne od 14.00 do 20.00 hodiny.
Telefón: 0907 401 749,
Internetové spojenie: https://www.linkadeti.sk/domov?fbclid=IwAR1z3QNG0Ji524fssWvALIVlczHGpvGiFGhwF6z80VrvAdS-74qZgaFP-5A
https://www.facebook.com/linkadeti/.
Linka detskej istoty – nonstop, bezplatná a anonymná linka pre deti a mladých ľudí.
Telefón: 116 111,
Linka pre hľadané deti: 116 000,
On-line poradne: www.ldi.sk a www.pomoc.sk,
e-mail: 116111@ldi.sk a potrebujem@pomoc.sk.
IPčko – bezplatná, anonymná a nonstop linka, ktorá ponúka odbornú pomoc psychológov, sociálnych pracovníkov, špeciálnych pedagógov. Pomáha prevažne mladým ľuďom v situáciách, keď sa cítia vo svojich ťažkostiach sami. Je dostupná na stránkach:
* www.ipcko.sk (chat, email) – internetová poradňa pre mladých ľudí,
* www.krizovalinkapomoci.sk (bezplatný telefón – 0800 500 333, chat, email a video), https://www.pomozeme-krizovelinky.sk/.
Linka dôvery Nezábudka – kvalifikované nonstop poradenstvo poskytujú vyškolení odborníci z oblasti psychológie, psychiatrie a sociálnej práce. Patrí pod krídla združenia Liga za duševné zdravie.
Telefón: 0800 800 566,
Internetové spojenie: https://www.linkanezabudka.sk/.
Národná linka pre ženy zažívajúce násilie – bezplatná nonstop linka pre ženy zažívajúce násilie. Dôverný a bezpečný priestor pre ženy, ktoré sú ohrozené násilím alebo ho prežívajú.
Telefón: 0800 212 212,
Internetové spojenie: https://www.zastavmenasilie.gov.sk/?fbclid=IwAR3m1zlrV9wE-hvPXcr4P9gS-PE44LQObM8dnFgaPlay2uifzYXGUnmDzys
Psychoterapeut
Mnohí preferujú riešenie citlivého problému s osobou, ktorá ich bližšie nepozná. V tomto prípade pomôže kvalifikovaný odborník – psychoterapeut. Naučí vás, ako zvládať náročné situácie, pomôže vám zbaviť sa stresu, nájsť v živote to podstatné. Práca pod vedením psychoterapeuta je vyššia forma pomoci ako v prípade linky dôvery. Na linku dôvery zvyčajne zavoláte raz, avšak práca s psychoterapeutom je pravidelná a dlhodobá. Len tak vo vašom živote dôjde k želanej zmene.
Union pre zdravú dušu
Vo FB skupine Union pre zdravú dušu nájdete množstvo cenných informácií o psychických problémoch. Dozviete sa o príznakoch pri rôznych stavoch a ochoreniach, ale aj odborné rady, ako si pomôcť.
Vznikla ako komunita ľudí, ktorí sa spolu s Union zdravotnou poisťovňou usilujú o lepšie duševné zdravie na Slovensku. Bokom nezostávajú ani také témy, ako sú závislosti, strata práce, partnerské vzťahy, práca z domu, domáce násilie či užitočné cvičenia na udržanie duševnej rovnováhy.
https://www.facebook.com/groups/269542598059098
Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore Psychológia, odvetvia Klinická psychológia detí, Klinická psychológia dospelých, Psychológia sexuality).
Zdroje:
https://mieli.fi/en/home/mental-health/seeking-help-mental-health-problems
https://www2.hse.ie/wellbeing/mental-health/reasons-to-get-help-for-your-mental-health.html
https://www.mind.org.uk/information-support/guides-to-support-and-services/seeking-help-for-a-mental-health-problem/where-to-start/
https://www.urmc.rochester.edu/mental-health-wellness/seek-help.aspx