Samovoľný únik moču a stolice: Ktoré pomôcky a cviky vám pomôžu?

Únik moču pri ochabnutí svalstva panvového dna, nočné pomočovanie detí, tehotenská a popôrodná inkontinencia, operácie prostaty, nehody, nadváha, diabetes a ďalšie ochorenia – to všetko má jedného spoločného menovateľa: samovoľný únik moču. S ľahšou formou samovoľného úniku moču, sa stretáva až 300 tisíc ľudí na Slovensku, prevažne žien.

Prečo moč začne unikať?

„Inkontinencia moču môže mať celý rad príčin: vrodené anomálie, choroby, ktoré postihujú dôležité štruktúry dolných močových ciest a panvy, choroby postihujúce nervové štruktúry, ktoré zaisťujú správnu funkciu močových ciest, a tak ďalej. Môže ísť aj o príznak iných chorobných stavov – cukrovka, roztrúsená skleróza, poranenie miechy, vrodené chyby, zväčšená prostata, alebo následok ožarovania alebo náročného operačného výkonu v oblasti malej panvy. U mužov sa stretávame s inkontinenciou moču po poranení miechy, napríklad pri skokoch do vody, či autonehodách. A vo vyššej vekovej kategórii – pri zväčšenej prostate, alebo po operácii prostaty,“ uvádza prof. MUDr. Ján Kliment, CSc., prednosta Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice JLF v Martine.

Žiaľ, pri ľahkej inkontinencii, sa pacienti spoliehajú na svojpomoc. Spočiatku používajú nevhodné pomôcky – bežné menštruačné vložky, namiesto inkontinenčných, ktoré sú pre nich vhodnejšie.

Ak u seba spozorujete únik moču, prípadne fekálnu inkontinenciu – samovoľný únik stolice, urýchlene vyhľadajte lekársku pomoc. Urológ musí najskôr diagnostikovať príčinu inkontinencie, ktorá je často len „oznamovateľkou“ iného ochorenia. U mnohých pacientov, pri včasnom záchyte, vedia lekári inkontinenciu minimalizovať, až odstrániť.

unik-mocu-stolice-pitny-rezim

Čo robiť s únikom moču a stolice – pitný režim a strava

Zdravý životný štýl by nemal byť pre nás iba frázou. Úniku moču či stolice sa dá vyhnúť, ak si osvojíme dobré životné návyky a zdravú diétu.

Dôležité je, rozložiť si pitný režim na celý deň – a piť hlavne čistú vodu. Obmedzte alkohol, bublinkové a kofeínové nápoje, lebo dráždia močový mechúr. Ak máte v tele málo tekutín, zvyšuje sa koncentrácia moču, a to rovnako dráždi močový mechúr.

Na toaletu chodievajte vždy vtedy, keď cítite, že vaše telo chce vyprázdniť črevá či mechúr – to je ten najlepší čas, keď sa vám kompletne vyprázdnia!

V prípade inkontinencie stolice, je vhodná strava, ktorá zabezpečí optimálnu hustotu stolice. Predovšetkým sa zamerajte na dostatočný prísun vlákniny, ktorá zlepšuje činnosť čriev, a prináša pre ne neustálu prácu.

Trpím inkontinenciou, teda som

Ľudia, ktorým do života vstúpila inkontinencia, si svoju telesnosť uvedomujú viac – samozrejme, aj kvôli prejavom, ktoré naznačujú, že ich telo nefunguje správne. Skutočnosť, že pacientovi uniká moč, je pre neho neprehliadnuteľná.

Do toho vstupujú životné skúsenosti, spôsob výchovy od rodičov, hodnotový rebríček, ktorý si človek počas života vybudoval. Sú to práve psychické zábrany, pocity hanbyzlyhania, ktoré odsúvajú prvú návštevu u lekára.

Ľudia s inkontinenciou sa cítia stratení, osamelí so svojou chorobou. Po „prezradení“ svojich problémov niekomu druhému, sa môžu cítiť neprijatí, nepochopení, a to celú situáciu ešte zhoršuje.

Inkontinentný pacient bojuje sám so sebou. S tým, ako sa vníma, ako vie v živote prijať zlyhania, ako dokáže akceptovať stratu kontroly nad udržaním moču.

Obavy pacientov, že ostatní ľudia budú mať tendenciu diskreditovať ich ľudskú hodnotu, lebo používajú plienku, sú opodstatnené. Ich hlavným cieľom preto je, zostať nepovšimnutí, neodhalení. Inkontinencia je intímna záležitosť…

unik-mocu-stolice-muz

Problém je aj v hlave

Diskrétny, až „ututlávajúci“ prístup zo strany pacienta, častokrát vedie k tomu, že sa k inkontinencii pristúpi zo zlého konca. Namiesto odborného riešenia, pacient zvažuje možnosti, ako sa prispôsobiť situácii po svojom, ako žiť v „popretí“, v sebaodsúdení. 

Inkontinencia nie je život ohrozujúca, ale život znepríjemňujúca. Narúša život človeka doma, aj mimo domov. Už nezáleží na tom, či ide o pracovný kolektív, alebo o spoločnosť priateľov – človek sa začína strániť každej spoločnosti.

Svoj hendikep vníma aj ako problém s hygienou, čo prostredie kolektívu ešte umocňuje. Človek sa plánovito vyhýba situáciám, v ktorých by musel pričasto odbiehať na toaletu, resp. ospravedlňovať sa za to, a – čo je najhorší scenár – mohol by sa pred kolegami, či priateľmi pomočiť. Takto sa postupne sám vyčlení z kolektívu, a stane sa samotárskym.

Blízki môžu pomôcť tým, že pacientovu inkontineciu prijmú ako fakt, a budú sa snažiť porozumieť jeho frustrácii. Miera pochopenia a prijatia je u každého človeka iná, preto je citlivý prístup okolia veľmi potrebný.

Sebaúcta človeka, je v prípade ochorenia neraz podceňovanou stránkou. A práve tu musí prísť k celkovej zmene myslenia. Inkontinenciu si treba priznať, prijať ju, a následne si položiť otázku, ako viem a chcem situáciu riešiť.

Inkontinencia nie je stigma, ale stav tela, s ktorým sa máme oboznámiť, a potom ho začať liečiť. Platí pritom, že lekár – urológ vie najlepšie posúdiť, čo sa s telom pacienta deje, a ako má takáto liečba prebiehať.

unik-mocu-stolice-plienky

Slovenskí pacienti, nehanbite sa!

S plienkami sa rodíme, s plienkami starneme…Štatistika ukazuje, že močová inkontinencia nie je malicherný a okrajový problém.

Na svete sa odhaduje vyše 200 miliónov pacientov, ktorí trpia vážnejšími formami inkontinencie. Ľahký únik moču sa môže prejaviť až u tretiny populácie nad 50 rokov.

Inkontinenciu moču udáva:

  • 25 % ľudí nad 60 rokov,
  • 55,6 % ľudí nad 80 rokov,
  • 34 % seniorov, žijúcich v domácom prostredí,
  • 40 – 70 % seniorov, žijúcich v sociálnych zariadeniach (penzióny, liečebne pre dlhodobo chorých atď.).

Čo oslabuje svalstvo panvového dna:

  • obezita,
  • tehotenstvo, pôrod,
  • pravidelné dvíhanie ťažkých vecí,
  • chronický kašeľ.

Cvičenia na oslabené svalstvo panvového dna

Súčasťou starostlivosti o seba, má byť aj pravidelné cvičenie (napr. Kegelové cviky). Posilňovanie panvového dna, je dnes štandardnou metódou na zlepšenie života inkontinentných pacientov.

Redakčne upravené a krátené: Ján Mútala

 

 

Ilustračné fotografie

1 odpovedí na “Samovoľný únik moču a stolice: Ktoré pomôcky a cviky vám pomôžu?

Pridaj komentár