Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Hoci sa na jar a leto tešíme celú zimu, s príchodom teplejších dní sa zvyšuje aj naša túžba ochladiť sa. Pitie väčšieho množstva vody, nosenie vzdušného oblečenia a zdržiavanie sa v tieni síce pomáha proti prehriatiu, ale nie vždy nám stačí. Aj preto sa najmä v uzavretých priestoroch snažíme ochladiť prievanom či klimatizáciou. Ich pôsobenie však prináša aj negatívne efekty, ktoré majú často dosah na naše zdravie. Viete o tom, že prievan i klimatizácia vám môžu spôsobiť aj vážne problémy, ktoré neraz musí riešiť odborník – neurológ?
Ako ovplyvňuje prievan oči, uši a nos?
Poznáte nepríjemné následky prievanu?
Aké neurologické ťažkosti vyvoláva silné prúdenie vzduchu?
Čo je to obrna tvárového nervu?
Kedy vyhľadať neurológa?
„Samozrejme, každý sálavý chlad, prievan, cirkulácia vzduchu, ktorá je nejakým spôsobom usmernená, môže spôsobiť lokálne podráždenie. To sa môže týkať napríklad kože, ale môže to priniesť aj vertebrogénne ťažkosti, povedzme bolesti kĺbov, svalov a ďalšie pridružené ochorenia, ako je prechladnutie alebo ochorenia podobné chrípke,“ upozorňuje praktický lekár MUDr. Marián Šóth.
Prievanom trpia oči, uši, nos
Prievan vzniká silným prúdením vzduchu v miestnosti, prípadne v aute alebo inom obmedzenom priestore. Prúd vzduchu vytvára aj klimatizácia, ktorá – najmä ak sa dá nastaviť, môže cielene ochladzovať vzduch vo zvolenom smere. Oba spôsoby ochladenia tak okrem zníženia teploty v priestore prinášajú so sebou aj výraznejšie prúdenie vzduchu, ktoré vplýva na náš organizmus.
„Oči aj uši sú jednoznačne citlivé na to, ak na ne fúka studený vzduch. Prievan či klimatizácia tak môžu vyvolať určité podráždenie týchto senzorických ústrojenstiev. Typické sú zapálené oči, zvýšené slzenie, pocit škrabania v oku, začervenanie. K týmto problémom sa navyše môže pridružiť aj ďalšia infekcia,“ vysvetľuje lekár. Ak sú následkom prievanu postihnuté uši, pacient pociťuje najmä bolesť.
Prievan ako základ zápalového ochorenia
„Prievan je podkladom pre zápalové ochorenie. Ak toto zápalové ochorenie prebieha tak, že dôjde k zápalu stredoušia, blanka bubienka sa zmení na štruktúru, ktorá sa vyklenie, je prekrvená, začervenaná, v stredoušnej dutine sa nahromadí obsah. Ten sa zmení na hnisavý, ktorý lekár často musí narezať. Niekedy to organizmus vyrieši tým, že blanka bubienka pod tlakom praskne, pacient predtým cíti značnú bolesť,“ dodáva otorinolaryngologička MUDr. Irina Šebová, CSc., MPH.
Popri zápalových ťažkostiach očí a uší môžu prievan aj klimatizácia podnietiť aj respiračné ochorenia.
Neurologické ťažkosti
Silné prúdenie vzduchu si síce väčšina z nás spája práve so zápalom očí a uší, ktoré sme spravidla aj prekonali, no môže spôsobiť aj ďalšie ťažkosti spojené s nervami.
„Z neurologických porúch sa vplyvom prievanu môže vyskytnúť najmä porucha tvárového nervu, bolesti krčnej chrbtice, u predisponovaných ľudí môže spôsobiť aj atak migrény,“ uvádza MUDr. Zuzana Dean, primárka neurologického oddelenia Nemocnice Levice.
Často ide aj o stavy, ktoré sa prejavujú výraznými bolesťami a obmedzeniami v bežnom fungovaní človeka.
„Aj pacienti s neuralgiou trojklaného nervu sú typicky citliví na chlad a prievan, ktoré zhoršujú bolesti tváre, takisto lokálne pôsobenie chladu na tvár môže spôsobiť dočasný opuch tvárového nervu a jeho poruchu,“ dodáva neurologička.
Tvárový nerv
Takzvaná obrna tvárového nervu patrí k pomerne častým diagnózam, ktorých pôvod pochádza práve z prievanu. Tento nerv inervuje svaly tváre a zodpovedá za mimiku, ale napríklad aj za zatváranie a otváranie očí. Jeho poškodenie pritom spravidla nebolí. „Znefunkčnenie tvárového nervu sa prejavuje ochrnutím polovice tváre – pacient sa typicky ráno zobudí a v zrkadle si zbadá pokles ústneho kútika na jednej strane, nevie dostatočne zavrieť oko na tej istej strane, má ťažkosti pri jedení a pití, môže pociťovať i tupú bolesť v líci alebo v uchu,“ uvádza odborníčka.
Obrna tvárového nervu má celý rad ďalších dosahov – pacient, napríklad nevie zošpúliť pery a zapískať. Taktiež sa usmieva len na jednej strane tváre, rovnako cerí zuby len na polovici tváre. Tá časť, ktorá je postihnutá obrnou tvárového nervu, celkovo stráca pohyblivosť. „Takýto pacient sa typicky obáva, že má cievnu mozgovú príhodu a navštívi neurológa,“ uvádza MUDr. Zuzana Dean.
S liečbou by sa malo začať čo najskôr. Zapálený nerv totiž opuchne a kostný kanál, ktorým prechádza, mu začne byť pritesný. Tým sa priškrtia cievy, ktoré nerv vyživujú, a tak sa tvárový nerv prechodne, ale aj natrvalo môže poškodiť. V takom prípade nie sú vylúčené ani trvalejšie následky v podobe narušenej mimiky. Preto je dôležité pri liečbe aj bojovať proti opuchu.
„Pri obrne tvárového nervu sa odporúča fyzické šetrenie, preukázal sa priaznivý efekt kortikoidov, ktoré predpíše lekár v tabletkách na dobu 7 až 10 dní. Pri nedostatočnom dovieraní oka je dôležitá jeho ochrana očnou masťou na noc a kvapkami cez deň,“ vysvetľuje odborníčka, podľa ktorej hospitalizácia pri tomto ochorení spravidla nie je nutná.
Hlava a chrbtica: Kedy vyhľadať neurológa?
Aj problémy s bolesťami hlavy či chrbtice môžu mať svoj pôvod v prievane a ich riešenie si niekedy vyžaduje návštevu neurológa.
„U osôb trpiacich migrénou ju prievan môže vyvolať. Pri pôsobení chladu lokálne – najčastejšie v oblasti krku – môže dôjsť aj k stuhnutiu krčného svalstva v dôsledku zhoršeného prekrvenia pri zúžení ciev. Pacient to môže pociťovať ako takzvané seknutie v krku alebo ako zhoršenie jeho bežných bolestí chrbtice,“ upozorňuje MUDr. Zuzana Dean.
Bolestivý lakeť
Bolí vás lakeť a vy neviete nájsť príčinu? Prípadne vystreľuje bolesť z oblasti lakťa až do ramena? Trápia vás kŕče v ruke či jej tŕpnutie? A ako často zvyknete šoférovať auto? Hoci laik vidí súvis len ťažko, pre odborníkov je príčina spomínaných ťažkostí jasná a známa. Aj tu môže mať svoj vplyv prievan, ako aj spomínané šoférovanie.
„Často sa práve u šoférov objavuje bolesť ľavej hornej končatiny. Vzniká spravidla tak, že vodič si pri vedení auta v teplejšom počasí otvorí okno a vyloží si do neho lakeť. Ten je vystavený prudkému vzduchu a to prispieva k tvorbe zápalu, ktorý sa môže prejavovať veľkou bolesťou,“ uvádza MUDr. Marián Šóth.
Hoci je takéto ochladenie v horúcich letných dňoch príjemné, určite sa nevypláca. Prievan však v takomto prípade nie je jediným faktorom, tým ďalším je totiž ohnutie ruky. Práve preto pacienti s týmito problémami neraz musia zájsť aj k neurológovi.
„U vodičov áut, ktorí majú zvyk dlhodobo si opierať pokrčený lakeť o okno auta, môže dôjsť k poruche ulnárneho nervu. Ten sa nachádza v oblasti lakťa v malom priestore medzi kĺbom a pokožkou. Príčina ťažkostí je teda v dlhodobej kompresii tohto nervu v spomínanej polohe. Typicky sa tento problém objavuje napríklad aj u kancelárskych pracovníkov, ktorí majú tendenciu opierať si lakeť o tvrdú podložku,“ upozorňuje neurologička MUDr. Zuzana Dean.
Pacienti s týmto problémom majú často zhoršenú pohyblivosť postihnutej ruky, horšie sa im aj uchopujú predmety. Pri liečbe pomáhajú najmä protizápalové lieky a rehabilitácie. V niektorých prípadoch je nutná aj chirurgická liečba, ktorou sa zníži tlak na postihnutý nerv.
Redakčná úprava: Sabína Zavarská
Tento článok vyšiel v Neuro 1/2020. Ak máte záujem o časopis, môžete si ho objednať na stránke www.medmedia.sk kliknutím na obrázok.