Rakovina krčka maternice: Aké sú možnosti prevencie?

Iste už nejedna z vás počula o rakovine krčka maternice a položila si otázku: Som ohrozená? Ak áno, čo môžem spraviť, aby som predišla tomuto problému?

Čo je rakovina krčka maternice

Ide o celosvetovo druhé najčastejšie onkologické ochorenie u žien vo veku do 45 rokov,  a zároveň tretiu najčastejšiu príčinu úmrtia žien, hneď po rakovine prsníka a pľúc. Na Slovensku, pribudne každý rok v priemere 550 nových prípadov rakoviny krčka maternice.

Nástup ochorenia sa začína tým, že žena je infikovaná ľudským papilomavírusom (HPV). Ide o dlhodobý proces – samotný HPV nevyvoláva vznik karcinómu. Za vznik sú zodpovedné faktory, ktoré umožnia, aby sa vírusová genetická informácia zabudovala do genetickej informácie bunky krčka. O rakovine môžeme hovoriť vtedy, keď dochádza k abnormálnemu rastu buniek krčka maternice.

Dnes je známych viac ako 100 typov HPV vírusu, z ktorých väčšina nepredstavuje vysoké riziko. Zvyčajne vyvolávajú iba benígne (nezhubné) výrastky, pripomínajúce bradavice, tzv. kondylómy. Môžu sa nachádzať na vonkajších rodidlách, či na sliznici pošvykrčka maternice. Pokiaľ však ide o vysokorizikové typy, tie často vyvolávajú také zmeny v štruktúre krčka maternice, ktorých následkom môže byť rakovina.

Hoci poznáme pôvodcu rakoviny krčka maternice, ľudský papilomavírus HPV, miera výskytu tohto ochorenia na Slovensku je stále vysoká. Dôvodom je stále veľmi nízky počet žien, ktoré absolvujú pravidelné preventívne prehliadky u gynekológa a očkovanie.

rakovina-krcka-maternice-HPV-sex

Ako sa môžem nakaziť?

Nástup ochorenia je pomerne „nevinný“. Žena je infikovaná vírusom HPV, ktorým sa nakazí počas života až 80 % sexuálne aktívnych ľudí. Vírus sa prenáša pohlavným stykom, ale aj kontaktom s infikovanou kožou, či sliznicou infikovaného. Ženu spravidla nakazí muž, ktorý bol infikovaný prostredníctvom inej ženy.

Aké je riziko, že sa nakazím?

Riziko nákazy je podobné, ako pri každej pohlavne prenosnej infekcii – je priamo úmerné počtu sexuálnych partnerov. Platí však, že infikovať sa môže aj žena, ktorá má/mala len jedného partnera. Čas, ktorý potrebuje ľudský papilomavírus na vytvorenie zhubného karcinómu v tele ženy, je zvyčajne viac než 10 rokov (od infikovania).

Aké sú možnosti prevencie?

Základným opatrením pri prevencii karcinómu krčka maternice je včasná diagnostika celoplošným skríningom, s využitím diagnostickej metódy onkologickej cytológie.

Ako prebieha vyšetrenie?

Pri cytologickom vyšetrení (buniek) sa u ženy vykoná ster buniek z krčka maternice, ktorý dokáže odhaliť rakovinové zmeny. Tie je možné odstrániť malým operačným zákrokom, zvaným konizácia. Ide o odstránenie časti krčka maternice v tvare kužeľa, ktorý sa nachádza v „predrakovinovom“ stave.

rakovina-krcka-maternice-tehotentsvo

Upozornenie!

Pokiaľ žena ešte plánuje v budúcnosti otehotnieť, tento zákrok výrazne zvyšuje riziko predčasného pôrodu, a teda narodenia plne nevyvinutého dieťaťa. Krčok maternice je totiž po zákroku skrátený, a nedokáže dostatočne plniť svoju funkciu.

Ochráni ma kondóm pred HPV?

Názory odborníkov na použitie prezervatívu sú protichodné. Prezervatív účinne chráni pred prenosom mnohých iných sexuálne prenosných infekcií, avšak nie je to jednoznačne preukázané v prípade HPV.

Základom prevencie je udržiavanie prísne monogamného partnerského vzťahu, teda vyhýbanie sa promiskuitnému spôsobu života.

Kedy sa dať zaočkovať proti HPV?

Za najúčinnejšiu ochranu je považované očkovanie. To je však potrebné vykonať u žien, ktoré ešte neboli neinfikované.

Najvyššiu účinnosť dosahuje očkovanie u dievčat v predpubertálnom období (vo veku 10 – 15 rokov), ktoré ešte nemali pohlavný styk. Vtedy má totiž ženské telo najlepšiu imunitnú odpoveď, a dokáže si vytvoriť dostatočnú hladinu protilátok proti vírusu. Jedna kompletná vakcína je aplikovaná prostredníctvom troch dávok účinnej látky.

gynekologicke-vysetrenie

V súčasnosti si veľa žien kladie otázku, či využiť možnosť zaočkovania proti rakovine krčka maternice u seba, alebo aj u svojej dcéry. Odpovede odborníkov na túto otázku sú často nejednoznačné. Dôležitejšie však je, aby ste nezabúdali, že pravidelné prehliadky u lekára zabezpečujú najlepšiu onkologickú prevenciu, keďže ponúkajú aj stery z krčka maternice. Očkovanie proti HPV preto nesmie byť náhradou pravidelných prehliadok u vášho gynekológa!

Autorka študuje na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár