Združenie SLOVENSKÝ PACIENT spolupracuje na téme prevencie rakoviny s Národným onkologickým inštitútom. Pomáha laickej verejnosti meniť svoje správanie tak, aby predchádzala jednej z najzávažnejších civilizačných chorôb súčasnosti – rakovine.

Rakovina jazyka – čo si všímať a prečo pozor na tabak

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Rakovina jazyka patrí k menej nápadným nádorom. Neviete si ju zvyčajne vyhmatať ani si ju nemusíte všimnúť, býva skrytá aj pri pohľade do úst, ak je pri koreni jazyka, čiže v jeho zadnej tretine.

Čo je rakovina jazyka? Kto má vyššie riziko rakoviny jazyka?
Aké sú príznaky rakoviny jazyka?
Aká je diagnostika rakoviny jazyka?
Aká je liečba rakoviny jazyka?
Aká je prevencia rakoviny jazyka? Čo môžete urobiť sami?

Čo je rakovina jazyka? Kedy máte vyššie riziko rakoviny jazyka?

Rakovina jazyka je druh rakoviny ústnej dutiny a krku. Postihuje rôzne časti jazyka. K jej vzniku prispieva fajčenie (dokonca aj sekundárne, čiže keď dýchate dym z cigarety iného človeka), nadmerné pitie alkoholu a infekcia HPV – ľudským papilomavírusom. Tieto riziká prispievajú k asi 90 % prípadov rakoviny jazyka.

Asi 60 % ľudí s rakovinou jazyka tvoria fajčiari, výraznejšie popíjanie alkoholu zisťujeme u  30 %, vírus HPV sa ukazuje popri fajčení ako jedna z hlavných príčin.

Vírus HPV je prenosný sliznicami, typicky sa objavuje na genitáliách, ale môže sa dostať aj do úst – napríklad sexuálnym prenosom.

Tabak je rizikový, aj keď ho nefajčíte, ale napríklad žujete či prijímate vo formách obľúbených dnes u mladých ľudí či adolescentov – rôzne tabakové pasty či vrecúška, ktoré sa vkladajú do úst. Podľa štúdií zvyšujú riziko nielen rakoviny vo vnútri úst, ale aj pažeráka či pankreasu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aké sú príznaky rakoviny jazyka?

Môže byť problém, ak je rakovina v zadnej časti jazyka, kde si nevidíte. Objavuje sa aj na spodnej strane jazyka, zbadáte ju, keď jazyk nadvihnete. Príznaky môžu byť podobné ako pri iných chorobách – sú to napríklad:

  • červený alebo belavý fľak na jazyku, ktorý pretrváva
  • bolesť hrdla, ktorá pretrváva
  • nevysvetliteľné krvácanie z jazyka bez pohryznutia či iného poranenia
  • hrčka na krku
  • bolesť alebo pálenie jazyka
  • pretrvávajúce tŕpnutie, necitlivosť v ústach
  • pretrvávajúci bolestivý vriedok alebo hrčka na jazyku
  • bolesti alebo ťažkosti pri prehĺtaní
  • problém s pohyblivosťou jazyka napríklad pri rozprávaní
  • bolesť alebo strata sluchu na jednom uchu
  • úbytok hmotnosti

Pri týchto príznakoch vyhľadajte lekárske vyšetrenie. Hociktorý z týchto príznakov môže znamenať aj úplne inú diagnózu či banálny problém. Pri podozrení na rakovinu jazyka vás všeobecný lekár odošle špecialistovi – otorinolaryngológ (ušno-nosno-krčný lekár). Niekedy si podozrivé zmeny všimne váš zubár/vaša zubárka.

Aká je diagnostika rakoviny jazyka?

Na ušno-nosno-krčnom oddelení vás vyšetria prístrojom, ktorým zbadajú aj nižšie a voľným okom neprístupné časti jazyka a hrdla. Ide o tenkú hadičku s kamerou na konci, ktorú vám lekár cez nos zavedie do hrdla a preskúma dôkladne aj oblasť úst a hrtana až po hlasivky. Toto vyšetrenie sa robí bez anestézie a je dobre znesiteľné, bežne ho bez problémov absolvujú aj malé deti.

Ak nájde lekár podozrivý fľak či útvar, ktorý sa nehojí, odoberie vzorku z podozrivého miesta (biopsia). Tú zašle na histologické vyšetrenie, kde špecialista pod mikroskopom zisťuje, či ide o rakovinové bunky.

Ak je to potrebné, lekár vám navrhne ďalšie vyšetrenia, napríklad CT, ultrazvukové alebo MRI vyšetrenie krku či iné – podľa príznakov a umiestnenia podozrivého útvaru. Slúžia na to, aby sa zistilo, či rakovina zasiahla aj iné orgány a okolie nádoru.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aká je liečba rakoviny jazyka?

Liečbu rakoviny má na starosti onkológ. Ak si rakovinu všimnete včas, môže sa začať liečiť skôr, než sa rozšíri, a liečba bude šetrnejšia, s lepším výsledkom. Včas zachytený nádor má menej ako 4 cm a nezasahuje mimo jazyka. V takom prípade vás čaká chirurgické odstránenie nádoru, niekedy s ožarovaním postihnutej oblasti, aby sa zničili prípadné neodhalené rakovinové bunky. Niekedy je ožarovanie jedinou možnosťou –- ak nemôžete byť operovaní pre celkový zdravotný stav.

Niekedy sa operácia spája s vybratím okolitých lymfatických uzlín, ktoré lekár tiež kontroluje, či obsahujú rakovinové bunky.

Neskoršie štádiá rakoviny jazyka si okrem už uvedených môžu vyžadovať aj väčšie zásahy, chemoterapiu či špeciálne ďalšie lieky – biologická liečba, najčastejšie kombináciu viacerých postupov. Môže to byť:

  • zákrok plastického chirurga na znovuobnovenie tvaru jazyka
  • rádioterapia
  • chemoterapia
  • biologická liečba
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aká je prevencia rakoviny jazyka?

Rakovina jazyka môže mať svoje genetické pozadie, ale ak mal váš otec rakovinu, nemusíte ju automaticky mať aj vy. Je nesmierne dôležité, ako sa o svoje telo staráte a akú dôležitosť prikladáte svojej životospráve a tomu, čo každý deň venujete sami sebe.

V rámci prevencie rakoviny jazyka zaveďte nasledovné návyky a opatrenia:

  • Alkohol vylúčte alebo pite len veľmi striedmo, vynechajte tvrdý alkohol.
  • Nefajčite ani neužívajte iné formy tabaku.
  • Dajte sa zaočkovať proti HPV. Vakcínu si v dospelosti uhradíte sami, podáva sa v troch dávkach, ale je to výborná investícia do zdravia. Poisťovne hradia očkovanie detí vo veku 12 rokov (prvá dávka musí byť podaná medzi 12. a 13. narodeninami, druhá o pol roka neskôr) – u detí stačia dve dávky. Niektoré poisťovne bezplatne očkujú aj staršie deti, prípadne poskytujú príspevok na očkovanie.
  • Udržiavajte si zdravú telesnú hmotnosť (v štúdiách sa ukázala súvislosť nadváhy a obezity s rakovinou).
  • Pravidelne navštevujte zubnú ambulanciu – môžu sa tak včas odhaliť zmeny vedúce k rakovine.

Odbornú kontrolu zabezpečil MUDr. Marian Streško, PhD., lekár so špecializáciami klinická onkológia a vnútorné lekárstvo. Pôsobí ako prednosta Onkologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trnave. Je členom Slovenskej onkologickej spoločnosti a organizácie SEKCAMA.

Zdroje:

https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/mouth-cancer/stages-types-grades/tongue-cancer/treatment

https://www.dentalhealth.org/mouth-cancer-risk-factors

https://www.cancer.org/cancer/types/oral-cavity-and-oropharyngeal-cancer/causes-risks-prevention/prevention.html

Pridaj komentár