(Zdroj foto: Radko Legát)
„Je to hrozná pijavica,“ zvykneme hovorievať o človeku, ktorý druhých iba využíva a oberá o energiu.
Vôbec si pritom neuvedomujeme, ako veľmi tým pijaviciam krivdíme.
Našťastie existujú ľudia, ktorí pijaviciam rozumejú, a preto sa o nich vyjadrujú s obdivom a úctou.
Radko Legát, držiteľ zlatého certifikátu z hirudoterapie, patrí práve k týmto ľuďom.
Slovenský pacient s ním urobil zaujímavý rozhovor.
V minulosti si ľudia bežne prikladali na telo pijavice. Ako vtedy mohli vedieť, že to zlepšuje zdravie?
Ľudia sa pomocou pijavíc liečia už tisíce rokov. Prvá písomná zmienka pochádza z Egypta – a je uznané, že Kleopatre sa podarilo otehotnieť vďaka pijaviciam. Hoci ľudia zistili, že im pijavice pomáhajú, veď ich používali pri rôznych ochoreniach, nemali možnosť zistiť, ako pijavice pracujú, a preto dochádzalo k mylným záverom o liečení. Niektoré mýty sa tradujú do dnes, a to napríklad, že pijavice filtrujú krv alebo chorobu vysajú z tela von. Keďže sa nevedelo, ako pijavice pracujú, prikladali ich aj na miesta, ktorým sa v dnešnej dobe vyslovene vyhýbame.
Skúste jednoducho opísať tohto živočícha.
Pijavíc je na svete vyše 700 druhov, na liečenie sa používa nám neznáme množstvo rôznych druhov. Z pijavíc sa robia rôzne vakcíny, krémy, mastičky. Na prikladanie na telo sa v Európe používajú 3 druhy pijavíc lekárskych. Tieto pijavice majú krásnu olivovo-zelenú farbu, s oranžovo-žltými pruhmi na boku. Majú prednú a zadnú prísavku. Na prednej prísavke majú tri čeľuste, z ktorých každá má 98 chitínových, malých zubov, pomocou ktorých kožu prerežú, podobne ako pílka. Medzi zubami majú slinné žľazy, z ktorých počas „jedenia“ vstrekujú do nášho tela bioaktívne látky, a tým nás liečia.
Odkedy je na Slovensku oficiálne vykonávaná hirudoterapia?
V Európe, a teda aj na Slovensku sa hirudoterapia používa bežne, ale zatiaľ len v Nemecku ju prepláca aj zdravotná poisťovňa, čo je veľká škoda. My s pijavicami lekárskymi pracujeme 15 rokov. Prešli sme rôznymi školeniami a kongresmi v Nemecku, Poľsku, Rusku a ďalšími miestami vo svete. Po spolupráci s Akadémiou vied SR vznikli aj skriptá pre lekárov, podarilo sa nám získať aj akreditáciu.
Ktoré ochorenia dokáže procedúra zlepšiť?
Liečba pijavicami nezaberá u všetkých ľudí rovnako. Musíme si uvedomiť, že každý organizmus je jedinečný, a teda aj na liečbu pijavicami môžeme reagovať rôzne. U niekoho liečba zaberá rýchlejšie, u niekoho pomalšie. Najlepšie výsledky máme pri srdcovo-cievnych ochoreniach, konkrétne ide o vysoký a nízky krvný tlak, ďalej kŕčové žily, chronické zápaly (kĺbov, nervov, šliach…), ale aj zle hojace sa rany (bercové vredy). K úspešne liečeným diagnózam by som zaradil aj zelený zákal, migrénu, alergie, hemoroidy, chronické bolesti, rôzne poúrazové stavy, spazmatické stavy. Hirudoterapia je úspešná aj v chirurgii, gynekológii, kardiológii, plastike, urológii.
Koľko trvá jedna procedúra? Ako často ju človek môže podstúpiť?
Prvé stretnutie sa začína spísaním celej anamnézy, pretože potrebujeme vylúčiť kontraindikácie, pre ktoré by klient nemohol podstúpiť terapiu pijavicami lekárskymi. Zapíšu sa aj všetky prípadné ochorenia, lieky, ktoré klient užíva, odmeriame krvný tlak a podobne. Na základe anamnézy sa určí vhodnosť terapie, aj počet aplikácií (opakovaní). Obvyklá procedúra trvá cca 1 hodina a opakuje sa raz za 5 – 7 dní.
Aké sú pocity ľudí pri procedúre? Cítia napríklad bolesť?
Pijavice nás liečia počas „kŕmenia sa“, keď po zahryznutí vstrekujú do tela bioaktívne látky. Týchto bioaktívnych látok majú v slinách cez 150 druhov a jednou z nich je aj látka s anestetickými účinkami. Tá zabezpečuje, že po zahryznutí pijavice ucítite len takú bolesť, ako napríklad pri uštipnutí červeným mravcom, a aj to len pár sekúnd. Klientom, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nemôžu byť liečení pijavicami lekárskymi, alebo tiež tým, ktorým sa pijavica „nepáči“, vieme ponúknuť inú alternatívu, podobnú hirudoterapii.
Pre koho hirudoterapia nie je vhodná?
Hirudoterapia je prírodná liečba, bez vedľajších účinkov. Nedá sa ale povedať, že je vhodná pre všetkých. Ak zistíme kontraindikácie, klient terapiu podstúpiť nemôže. Kontraindikácie delíme na tri skupiny – na potenciálne život ohrozujúce stavy, ako napr. alergia na histamín, hirudín, poštipnutie hmyzom (s možnou anafylaxiou), poruchy zrážanlivosti krvi a iné. Druhú skupinu tvoria relatívne ľahšie stavy, ako poruchy hojenia rán, stavy pred a po chirurgickom zákroku, horúčkovité stavy. V tretej skupine sa vylučujú problémy s hlbokými ranami a vredmi, resp. menzes.
Môžu hirudoterapiu podstúpiť ženy počas menštruácie, alebo aj v tehotenstve?
Každá krajina má svoje zákony a pravidlá, a tie platia aj v hirudoterapii. Je to preto, že vývoj liečby pomocou pijavíc je v každej krajine iný, navyše aj genetika ľudí je iná. Na Slovensku je tehotenstvo jednou z kontraindikácií, keď sú pijavice z liečby vylúčené. Počas menštruácie odkladáme terapiu na 4. deň menzesu.
Zostáva po odstránení pijavice nejaká ranka?
Otázky súvisiace s rankou a jazvou po odstránení pijavice dostávame často. Ranka po pijavici má tvar písmena Y a to, ako dlho vám zostane, je rôzne. Zvyčajne vymizne do 2 – 3 mesiacov, ale veľa závisí aj od toho, ako sa vám bežne hoja rany.
Boli zaznamenané nejaké nežiaduce účinky či alergie?
Počas mojej 15-ročnej praxe som sa zatiaľ nestretol s alergickou reakciou, ani inou neželanou reakciou. Pripisujem to však naozaj dôkladnému spísaniu anamnézy. Vždy sa snažíme zistiť o klientovi čo najviac, aby k podobným situáciám nedochádzalo. Veľa záleží aj od samotného klienta, aby si spomenul na všetky svoje vyšetrenia, lieky aj alergie, a oznámil nám ich. Takisto je dôležité, aby sa dodržiavali zásady a správne postupy prikladania pijavíc na telo, ako aj následná starostlivosť o ranku.
Existuje riziko prenosu infekcie cez živočícha z jedného človeka na druhého?
Pijavice sa nikdy nesmú použiť na inom pacientovi – je to opatrenie práve proti možnej nákaze. Preto po terapii použité pijavice vždy zlikvidujeme spôsobom na to určeným. Sú však výnimočné prípady, keď si klient po terapii pijavice zoberie domov a po dôkladnom zaškolení ich opakovane použije, samozrejme, už len na sebe. Podrobne sa tejto téme venujeme v inštruktážnom videu na našich stránkach.
Robíte pacientom odber krvi pred a po procedúre?
Nie vždy je to pravidlo a nie je to ani podmienka. Vyšetrenie zo živej kvapky krvi odporúčame pri zložitejších diagnózach, pri diagnózach, ktoré majú nejasný pôvod, či pri dlhoročných problémoch, na ktoré nenašla riešenie ani klasická medicína. Vyšetrenie krvi môže odhaliť skoré štádiá niektorých ochorení, prítomnosť ťažkých kovov, rôznych baktérií, parazitov, plesní kvasiniek. Takisto vieme diagnostikovať stav a tvar červených krviniek (erytrocytov) a bielych krviniek (leukocytov).
Odkiaľ získavate pijavice?
Pijavica potrebuje na rozmnožovanie v zajatí špecifické prostredie. V Martine máme vlastnú chovnú stanicu, to znamená, že pijavice, ktoré používame na terapiu, si množíme sami. Naše pijavice dodávame aj nami vyškoleným hirudoterapeutom na Slovensku aj v Čechách.
Nechávate pijavice oddychovať? Ako vlastne regenerujú?
Pijavica po nakŕmení vydrží bez potravy aj 2 roky. Opakovane sa môže použiť na telo toho istého človeka po 150 dňoch, čo je čas, za ktorý si stihne vyrobiť spomínané bioaktívne látky. Počas tých 150 dní sa treba o pijavice starať podľa usmernenia hirudoterapeuta – pravidelne meniť vodu, správne ich uskladniť a podobne.
Aký certifikát alebo školenie musí mať vykonávateľ hirudoterapie?
Akreditovaný kurz na prácu s pijavicou lekárskou. My takýto kurz hirudoterapie poskytujeme, končí sa osvedčením. Kurz je určený pre lekárov, veterinárnych lekárov, zdravotné sestry, fyzioterapeutov, masérov, ľudových liečiteľov, detoxikačných poradcov, ale môžu ho navštevovať aj záujemcovia cez úrad práce.
Máte k pijaviciam zvláštny vzťah?
Počas 15-ročnej práce s pijavicami, som si stihol vybudovať takú zdravú závislosť od pijavíc. Je to preto, že sú to úžasné tvory, ktoré dokážu veci, na aké je v niektorých prípadoch aj klasická medicína krátka. Úplne na začiatku nášho „vzťahu“ mi pomohli s vysokým tlakom a ja sa teraz snažím ďalej pomáhať ostatným ľuďom.
Čo vás baví okrem hirudoterapie?
Môj život je väčšinou o veciach, ktoré ma bavia. Vyučujem napríklad aj na masérskych kurzoch, kurzoch kreslenia ľavou hemisférou, či kurzoch vyšetrenia zo živej kvapky krvi. Vo voľnom čase, ak mi ostane, chodím na turistiku, aj vysokohorskú, zbieram huby, otužujem sa v ľadovej vode, venujem sa rodine, priateľom.
Viac informácií o liečbe pijavicami nájdete na stránke www.pijavicelekarske.sk.
Kontakt:
Radko Legát DiC, mobil: 0905/427 848