RADÍME: Pri objednávaní liekov cez internet treba skontrolovať aj spôsob prepravy

Bratislava 21. mája (TASR) – Pri nákupe liekov cez internet treba pamätať aj na skontrolovanie spôsobu prepravy, keďže vo viacerých prípadoch si môžu lieky vyžadovať špeciálne prepravné podmienky a zázemie. „Pri študovaní charakteristík liekov preto nezabudnite zamerať svoju pozornosť aj na sekciu webstránky venujúcu sa doprave,“ uviedla Mária Džundová z TNT Express.
Odporúča zamerať sa na konkrétnu informáciu o prepravcovi. „Len certifikovaný prepravca dokáže zaručiť dodržiavanie stanovených podmienok, pri neznámych prepravcoch riskujete znehodnotenie tovaru, za ktorý ste zaplatili,“ skonštatovala.
Pozornosť radí venovať aj výbave vozidla. „Izotermicky zabezpečené vozidlá zabezpečia potrebnú teplotu pre lieky, ktoré vyžadujú špeciálne skladovanie,“ vysvetlila. Pri preberané zásielky zas radí sústrediť pozornosť na termoobal. „Ak je akýmkoľvek spôsobom poškodený, tak odmietnite prevziať zásielku,“ doplnila.
V súvislosti s predajom liekov cez internet hrozí tiež riziko kúpy falošných liekov, na ktoré minulý týždeň upozornili viaceré zdravotnícke organizácie. Podľa odhadov 50 až 90 percent liekov ponúkaných na internete je falošných. Prichádzajú na Slovensko najmä z Číny a Indie. Preto sa začala kampaň zameraná najmä na internet, v rámci ktorej sa na webovej stránke www.falosnelieky.sk približuje ľuďom nebezpečenstvo falošných liekov.

Pridaj komentár