RADÍME: Deti možno pred rotavírusmi chrániť očkovaním

Bratislava 3. októbra (TASR) – Rotavírusové infekcie, ktoré vyvolávajú hnačky, predstavujú medzi deťmi do päť rokov asi tretinu spomedzi všetkých akútnych gastroeneritíd. Rotavírusy spôsobujú hnačku, ktorá vedie k odvodneniu a v niektorých prípadoch môže podľa riaditeľky trenčianskeho Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Márie Štefkovičovej viesť až k smrti. Lekári ako účinnú prevenciu proti rotavírusom odporúčajú očkovanie, ktoré sa realizuje do šiestich mesiacov života. „Ak poznáme účinnú prevenciu tohto ochorenia, žiadne dieťa by nemalo byť nezachránené,“ podotkla Štefkovičová. Očkovanie je doplnkové a prevažnú časť ceny musí uhradiť rodič. 
Rotavírusy sú predurčené k epidemickému šíreniu v kolektívoch malých detí. Štefkovičová poukázala, že nezáleží na tom, či sa dieťa narodí v rozvinutej alebo rozvojovej krajine, napriek tomu je skoro isté, že hnačku spôsobenú rotavírusmi dostane. Vírus je totiž odolný voči fyzikálnym aj chemickým faktorom, pričom na rukách vie prežiť hodiny, na hračkách vydrží niekoľko dní a v stolici sa udrží aj viac ako týždeň, prežíva aj v chlórovanej vode. Rotavírusy sa tak ľahko šíria v kolektívoch, akými sú jasle, škôlky, domovy či nemocnice. Ako poukázala, vírus zasahuje najzraniteľnejšie deti.
Rotavírusové infekcie majú podľa prednostu pediatrickej kliniky trenčianskej fakultnej nemocnice Pavla Šimurku najvážnejší priebeh u detí od štyroch do 36 mesiacov. Skúsenosti z praxe ukázali, že rotavírusy mierne viac postihujú chlapcov, pričom najviac infekcií sa zaznamenáva u detí na konci druhého a v treťom roku života. V prípade, že dieťa rotavírusovú infekciu prekoná, ďalšie infekcie sú už menej závažné. Rotavírusy sú vysoko nákazlivé a obyčajne sa šíria fekálno-orálnym prenosom, pri prenose vírusu z infikovanej stolice na ruky a potom do úst.
Rotavírus infikuje povrch črevnej výstelky a spôsobuje ťažkú formu gastroenteritídy – zápal žalúdka a tenkého čreva. Vďaka rotavírusu je črevo menej schopné absorbovať vodu a esenciálne minerálne látky, čo môže viesť k dehydratácii. Poškodenie trvá obyčajne od štyroch do ôsmich dní. V tomto období sú prítomné príznaky ako vodnaté hnačky, vracanie, horúčka a bolesti brucha. U najzávažnejších prípadov dehydratácia môže byť kritická a viesť až k nevyhnutnosti hospitalizácie. Čím je dieťa mladšie, tým je vyššia pravdepodobnosť výskytu závažných príznakov.

Pridaj komentár