(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Dostatočný príjem výživných látok v prvých rokov života, je základom pre správny vývin vášho dieťaťa.
Napríklad pri nedostatku vitamín D môže vzniknúť choroba rachitída, ľudovo krivica.
Telo totiž funguje tak, že ak nemá dostatok „déčka, nedokáže spracovať ani vápnik, až dochádza k mäknutiu kostí.
Pre predstavu – zatiaľ čo u zdravého človeka tvoria chrupavky len 30 % kosti, pri rachitíde zmäkne oveľa väčšie percento.
Vyvážená strava je preto oveľa dôležitejšia, ako by sa niektorí rodičia nazdávali. Veď predsa chápeme, že deti stále rastú, a rastú im predovšetkým kosti.
Čo je rachitída?
Rachitída je choroba, ktorá vzniká z nedostatku vitamínu D, vápnika a fosforu. Ochorenie postihuje najmä malé deti, ktorým postupne tak zmäknú kosti, až môže dôjsť ich k vykriveniu. Preto pediatri odporúčajú čerstvým mamičkám, aby po pôrode dávali svojim deťom doplnkovú výživu – vitamín D.
Aj vďaka tomu sa nám od 60. rokov minulého storočia podarilo rachitídu výrazne potlačiť. V súčasnosti sa krivica ešte stále vyskytuje v populácii, a to hlavne pre nesprávnu výživu, no nemá už takú epidemickú podobu ako v minulosti.
Príznaky rachitídy:
- spomalený rast,
- vykrivenie dolných končatín,
- skrivenie chrbtice a hrudníka,
- nesprávny vývoj zubov,
- bolesti kostí a svalov,
- nesprávne vyvinutá lebka u bábätiek,
- patologické únavové zlomeniny.
Diagnostika rachitídy
Pri podozrení na krivicu podstúpite najprv krvné testy. Tie ukážu, či naozaj máte nedostatok vápnika a vitamínu D. V druhej fáze vám vyšetria zasiahnutie kostí.
Absolvujete röntgen, ktorý ukáže postihnuté miesta. Podľa toho sa nastaví vhodná liečba.
Rachitída u dojčiat a detí
Rachitída najčastejšie postihuje malé deti, a práve v dôležitom období vývoja svalov a kostí. Vtedy deti najviac potrebujú vitamín D, vápnik a fosfor, pričom deficit týchto látok sa veľmi rýchlo prejaví.
Malé deti trpia hlavne na nohy, no rachitída sa objavuje aj na rebrách alebo panve. Deti to postupne natoľko obmedzí v pohybe, že sa už nedokážu hrať ako ich rovesníci.
Aj preto sa odporúča, aby sme už batoľatám zvýšili príjem vitamínu D. Neskôr, keď deti chodia samostatne, mali by aspoň hodinu denne stráviť na čerstvom vzduchu.
Slnko nám však dáva dostatok déčka iba v lete. Preto okrem pravidelného pohybu vonku, podávame vitamín D vo forme kvapiek, ktoré rozmiešame vo vode alebo v mlieku.
Deti do 2 rokov užívajú 1 kvapku denne, staršie deti 2 kvapky.
Krivica a nedojčené deti
Batoľa dostáva v materskom mlieku (v dostatočnom zastúpení) všetky 3 dôležité látky – vitamín D, vápnik a fosfor. Problém nastáva, ak sa dojčenie nespustí včas, alebo veľmi skoro prídete o mlieko.
V týchto prípadoch musíte zvoliť správnu náhradu. Tá musí byť obohatená o vitamín D, vápnik aj fosfor, čo moderné prípravky spĺňajú.
Ak sa rozhodnete dieťa dokrmovať kravským mliekom, sledujte jeho kvalitu!
Harrisonova ryha
Jasným ukazovateľom rachitídy u detí je Harrisonova ryha. Tá vzniká v spodnej časti hrudníka, v mieste úponu bránice. Detské bruško je mierne vypuklé a chrbtica má tvar písmena C.
To prináša neprimeraný tlak na vnútorné orgány, čo obvykle vedie k ďalším zdravotným problémom.
Rachitída u dospelých ľudí – osteomalácia
Zatiaľ čo u malých detí hovoríme o rachitíde, u dospelých sa toto ochorenie nazýva osteomalácia. Opäť je to pre nedostatok vitamínu D, fosforu a vápnika, alebo ich dospelý organizmus len nevie spracovať. Kosti sa časom oslabujú, mäknú, ľahšie lámu.
Osteomaláciu pritom môže spustiť aj operácia žalúdka, keď telo má problémy so spracovaním výživných látok. Podobne je to aj u celiatikov, ktorých trápia poškodené steny tenkého čreva, alebo u pacientov s poškodenou pečeňou alebo obličkami.
Samozrejme, aj dospelí môžu staviť na prevenciu, a síce pravidelné užívanie vitamínu D. Užívajú sa buď tabletky, alebo ako u detí – kvapky. U dospelých sa odporúča 8 kvapiek denne.
Liečba rachitídy
Hlavným cieľom liečby je doplnenie chýbajúceho vitamínu D. Ten získame buď z výživového doplnku alebo rybieho oleja.
Nemôžeme sa však spoliehať iba na tieto prípravky. Musíme zmeniť stravu, aby sme z nej vyťažili čo najviac výživných látok.
Taktiež sa veľa pohybujme vonku, a to za každého počasia, nielen keď svieti slnko. Naplánujme si pravidelné cvičenie, aby sme spevnili svalstvo, a tak lepšie chránili kosti.
V lete si užívajme slnečné lúče každý deň, lebo toto prírodné déčko sa nedá ničím nahradiť!
Hlavné zdroje vitamínu D (okrem slnka):
- rybí olej, ryby (losos, sardinky, zubáč, pstruh),
- treščia pečeň,
- krevety,
- kvalitné kakao,
- vaječný žĺtok,
- olivový olej,
- rastlinné maslá,
- mlieko.
Porucha kalciofosfátového metabolizmu
Existujú určité stavy a poruchy, keď k oslabovaniu kostí dochádza aj napriek tomu, že máme pestrú stravu. Vtedy hovoríme o poruche kalciofosfátového metabolizmu.
Ide o poruchu, keď telo nedokáže spracovať 2 dôležité látky – vápnik a fosfor. Dôsledky sú rovnaké ako pri rachitítíde – mäknutie a skrivenie kostí, neskôr aj lámanie.
Čo robiť, aby nás nepostihla krivica?
Najviac vitamínu D získavame zo slnka. Aj preto sa ženám po návrate z pôrodnice odporúča, aby chodievali s bábätkom každý deň na prechádzku.
Na pohyb vonku však rezignujú mnohí dospelí. S pribúdajúcim vekom sa izolujú, čím ešte viac oslabujú už beztak krehnúce kosti. Čo s tým urobiť?
Prekonajte svoju lenivosť! Nájdite si niekoho, kto s vami bude chodiť na prechádzky! Výskumy navyše dokazujú, že rozhovory počas chôdze sú hlbšie, ako keď iba sedíme.
Príznaky nedostatku vitamínu D:
- zvýšená únava,
- bolesti svalov,
- slabá kondícia,
- nervozita,
- sklon k depresiám,
- slabá imunita (časté choroby),
- zhoršenie astmy,
- srdcovo-cievne problémy,
- únavové zlomeniny.
Príznaky predávkovania vitamínom D
Z dlhodobého hľadiska môžu veľké dávky déčka poškodiť činnosť obličiek. Predávkovanie sa prejaví napríklad zvláštnou kovovou chuťou v ústach, náhlym búšením srdca, alebo pravidelnými a silnými bolesťami hlavy.
Predávkovanie vitamínom D je rovnako nebezpečné, ako jeho nedostatok. Z tohto dôvodu by sme nemali užívať doplnky s vitamínom déčkom počas letných mesiacov, keď navyše trávime veľa času vonku.
Ideálne je, ak začneme brať „déčko“ od októbra a pokračujeme až do apríla. Predávkovanie vitamínom D sa často odhalí pri krvných testov na preventívnej prehliadke.
Zdroje:
- https://www.nhs.uk/conditions/rickets-and-osteomalacia/
- https://www.healthline.com/health/rickets
- https://www.medicinenet.com/rickets/article.htm
- https://www.aafp.org/afp/2006/0815/p629.html
- https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-d-deficiency-symptoms#1
- https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-d-side-effects
- https://www.alphamedical.sk/casopis-invitro/oblicky-metabolizmus-poruchy-kalciofosfatoveho-metabolizmu-renalne-rachitidy