Základné príznaky: Takto ich popíšte lekárovi

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Správne pomenovať príznaky je veľmi dôležité. Hlavne podľa toho, čo lekárovi poviete, zvolí ďalší postup vyšetrenia alebo liečby.

Ak by ste napríklad prišli na vyšetrenie preto, že máte hnačku, a zamlčali by ste, že ste večer zjedli niečo po záruke, je jasné, že vás treba liečiť iným spôsobom, ako keď niekto týždeň „hnačkuje“.

Alebo prídete za lekárom s tým, že máte chrípku, pretože „aj váš kolega má chrípku“, no ukáže sa, že vy máte angínu. Nehovorte preto lekárovi, čo ste si určili sami, môže ho to zmiasť a obrať o čas. Radšej mu bezo zvyšku vymenujte všetky príznaky.

Ako správne popísať príznaky?

Bolesť

Bolesť je jeden z najčastejších dôvodov pre návštevu u lekára. Lekárovi by ste mali opísať základnú charakteristiku bolesti.

Ako dlho trvá

Akútna (náhla) bolesť, ktorá trvá niekoľko minút, má známu príčinu – spadnete, udriete si koleno, a to vás pár minút bolí. Iný prípad je, keď spadnete, zlomíte si nohu, a tá vás bolí niekoľko týždňov. Chronická (dlhodobá) bolesť, je taká bolesť, ktorá trvá dlhšie (niekedy aj niekoľko mesiacov alebo rokov), a častokrát nemá zjavnú príčinu.

Kedy ma to bolí

Pociťujete rovnakú intenzitu počas dňa? Vtedy ide o tzv. bazálnu bolesť. Ak bolesť trvá krátko, ale je veľmi silná, nazýva sa prelomová bolesť. Príkladom môže byť bolesť kĺbov pri pohybe, ak máte artritídu.

Odborné pojmy si, samozrejme, pamätať nemusíte. Lekárovi stačí opísať, či bolesť pociťujete stále, alebo len v konkrétnych situáciách (pohyb, sedenie, ležanie, zohýbanie sa).

Kde ma to bolí

Nie je nič ľahšie, ako keď ukážete, kde bolesť pociťujete. Áno, môže sa stať, že presné miesto bolesti určiť neviete. Ťažko lokalizovateľná (difúzna) bolesť je väčšinou prejavom poškodenia vnútorných orgánov. Vtedy treba lekárovi povedať, že pociťovaná bolesť je ťažko lokalizovateľná, a iba ukážete prstom: „bolí ma to približne tu“.

Bolesť vychádzajúca zo svalov, kostí, kĺbov a kože je väčšinou dobre lokalizovateľná.

príznaky artrózy reumy
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako ma to bolí

Pociťujete slabú bolesť, mierne silnú, alebo veľmi silnú? Je pravda, že veľa záleží od osobného zhodnotenia, pretože vám nikto nepovie, aká bolesť je už silná. Môžete však lekárovi povedať: „noha ma bolí tak veľmi, že neviem chodiť; hrdlo ma bolí tak, že neviem prehĺtať; alebo naopak – pri prehĺtaní cítim len miernu bolesť hrdla, ktorá ma neobmedzuje.“

Bolesť môže byť charakterizovaná aj ako pálivá, bodavá alebo vystreľujúca.

Kolika a iné typy bolesti

Kolika je silná bolesť v brušnej dutine, ktorá sa rytmicky opakuje (silnie a slabne v priebehu niekoľkých minút). Zvláštnym typom je neuropatická bolesť, ktorá je charakterizovaná poškodením nervu, a nie okolitého tkaniva. Príčina tohto typu bolesti je väčšinou neznáma, častokrát na ňu nezaberajú ani klasické lieky proti bolesti (ibuprofén, paracetamol). Neuropatická bolesť je páliváostrá, pričom sa môže objavovať hocikde na tele.

Najčastejšie príznaky v tráviacej sústave

Zvracanie

V prípade, že zvraciate, povedzte lekárovi, kedy sa tento stav začal, ako dlho trvá, a či ste schopní niečo zjesť. Užitočné budú aj informácie typu, čo ste pred zvracaním jedli, či to mohlo byť pokazené, resp. či majú podobné problémy ľudia okolo vás. Nezabudnite spomenúť, ak máte v zvratkoch krv, zvýšenú teplotu, bolesti, alebo ste utrpeli úraz hlavy.

Hnačka

Lekár musí najprv zistiť, či vôbec máte hnačku. Preto mu popíšte, koľkokrát za deň idete na toaletu a akú konzistenciu má stolica. Povedzte mu tiež, odkedy máte hnačku, či ste mohli nedávno zjesť niečo pokazené, alebo či majú hnačku aj ostatní členovia rodiny (resp. ľudia vo vašom okolí). Nezabudnite spomenúť prítomnosť bolesti, zvýšenú teplotu, krv v stolici, na toaletnom papieri, alebo ak je stolica čierna.

Zápcha

Zápcha je stav, pri ktorom idete na toaletu menej ako 3-krát za týždeň, vaša stolica je hrudkovitá (alebo tvrdá), prípadne máte pocit neúplného vyprázdnenia. Nezabudnite lekárovi povedať, koľkokrát za týždeň idete na toaletu, akú konzistenciu má stolica, kedy sa problémy začali (či sa začali náhle, alebo sa postupne znižovala frekvencia vyprázdňovania).

Máte bolesti alebo teplotu? Máte nafúknuté brucho? Pri vyšetrení spomeňte všetko, čo vám napadne.

Najčastejšie príznaky v dýchacej sústave

Kašeľ

Kašeľ môže byť produktívny, vlhký (niečo vykašliavate), alebo suchý (dráždivý, ale nič nevykašliavate). Ak presne neviete, ktorý typ postihol vás, môžete pred lekárom zakašľať, a on to posúdi.

Všimnite si tiež, či vykašliavate hlieny alebo krv, a či pociťujete pri kašli bolesť. Dôležité je aj to, ako dlho vás kašeľ trápi. Existuje aj záchvatový kašeľ – trvá len krátko, objavuje sa v noci aj cez deň, a ustúpi buď sám od seba, alebo po požití liekov.

Povedzte lekárovi, ak nadmerne kýchate, a pokiaľ vám tečie z nosa, aké typy hlienov vysmrkávate, resp. vykašliavate (pri kašli). Sú priesvitné alebo žltozelené?

Dôležitou informáciou je, či máte zaľahnuté v ušiach, či pociťujete tlak v čele a pri spánkoch (v predklone), a či sa rýchlejšie zadýchate.

príznaky zväčšené uzliny
Zdroj foto: Shutterstock.com

Bolí vás hrdlo – viete prehĺtať?

Opäť nezabudnite lekárovi povedať, kedy sa vaše príznaky začali, či sa časom zlepšili, alebo (naopak) zhoršili, či máte zvýšenú teplotu, alebo či sa zadýchate aj pri malej námahe. Oznámte lekárovi silnú bolesť na hrudníku. Lekár by mal vedieť, či ste fajčiar alebo alergik.

Najčastejšie príznaky v močovej a pohlavnej sústave

Pri problémoch s vylučovacou a rozmnožovacou sústavou si všímajte moč, prípadne výtok. Ak pri močení pociťujete bolesť alebo pálenie, neviete sa vymočiť, alebo chodíte močiť častejšie, vyhľadajte lekára.

Všímajte si, akú farbu má moč: či je svetlejší alebo tmavší (než obyčajne), či je spenený, alebo či neobsahuje krv. Je váš prúd moču plynulý alebo prerušovaný? Stáva sa vám, že pociťujete trvalé nutkanie na močenie? Aj to povedzte lekárovi.

Ak máte výtok, všimnite si, kedy sa začal, aký je silný a akú má konzistenciu (hustý, riedky, penivý alebo hrudkovitý), farbu (môže byť belavý, žltkastý, žltozelený, hnisavý až sivastý) a zápach (so zápachom, bez zápachu, rybí alebo kyslý zápach).

Najčastejšie príznaky kožných problémov

Okrem toho, že lekárovi postihnuté miesto ukážete, povedzte mu, kedy sa vaše problémy začali, či sa zlepšujú alebo zhoršujú, či máte podobné príznaky aj na inom mieste, či ste (ne)použili novú kozmetiku (nový prací prostriedok). Oznámte lekárovi, čo ste pred nástupom príznakov jedli pili.

Popíšte, či vás postihnuté miesto bolí, páli, svrbí alebo štípe, a či sa problémy prejavujú stále, alebo len pri kontakte s nejakou látkou alebo tekutinou. Ak ste sa o niečo porezali, udreli alebo odreli, ak vás niečo pohrýzlo, alebo ak vám postihnuté miesto opuchlo, lekár by mal o tom vedieť.

najčastejšie príznaky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Najčastejšie príznaky v oku

Očnému lekárovi povedzte, či máte problémy len na jednom oku, alebo na oboch, či v oku pociťujete tlak, bolesť, rezanie alebo pálenie. Nezamlčujte, ak s okom nedokážete normálne hýbať, ak z neho vyteká výtok (priesvitný alebo hnisavý), ak ste sa niečím porezali, alebo ak vám niečo kvaplo (spadlo) do oka. Ženy by sa mali zamyslieť, či nezačali používať novú kozmetiku.

Uvádzajte všetky ochorenia a užívané lieky

Okrem toho, že lekárovi vymenujete všetky základné príznaky, mali by ste mu povedať, na aké ochorenia sa liečite, či aké lieky alebo výživové doplnky užívate. Lekárovi môže pomôcť aj to, keď mu vysvetlíte, ako zdravotné problémy ovplyvňujú konkrétne situácie vo vašom živote.

Príklad:

Namiesto toho, aby ste lekárovi povedali, „cítim sa vyčerpane“, skúste uviesť: „nevládzem stáť dlhšie ako 10 minút“ alebo „spím 12 hodín denne“.

Autorka je farmaceutka

Pridaj komentár