Slováci a Česi si dávajú novoročné predsavzatia, ale neplnia ich

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Bratislava, 28. decembra 2019 – Novoročné predsavzatia si tento rok chystá dať 42 % opýtaných Čechov.

Zároveň však 34 % priznáva, že im predsavzatia vydržia väčšinou len niekoľko dní.

Ukazuje to prieskum agentúry Rondo Data, realizovaný v Českej republike na konci roka 2019.

Podobný prieskum si nechala na Slovensku vypracovať známa sieť výživových poradní v roku 2018.

Česi a Slováci sú úplne rovnakí v neplnení predsavzatí

Na rok 2019 si na Slovensku dávalo novoročné predsavzatia 43 % opýtaných. Z výsledkov tak vidíme, že oba národy sú si stále veľmi podobné.

Český prieskum napríklad ukazuje, že niekedy v živote si novoročné predsavzatie dalo 78 % opýtaných. Na Slovensku je toto číslo 72 %.

Veľmi podobne sú na tom obe krajiny aj v úspešnosti plnenia. Na Slovensku i v Českej republike 57 % opýtaných priznáva, že majú problémy s dodržaním predsavzatia.

Ak aj chcú predsavzatia dodržať, nakoniec ich predsa porušia. 34 % Čechov uvádza, že im to vydrží pár dní, na Slovensku sa k podobnej dĺžke hlási 26 % opýtaných.

Najčastejšie chceme schudnúť a zmeniť stravovanie

Na Slovensku i v Česku je tradične na vrchole rebríčka dobrých predsavzatí chudnutie. Tento cieľ je najčastejší v oboch krajinách, čo platí aj pre rok 2020. Nasledujú predsavzatia, ako zdravo jesť, či menej sa stresovať.

Česi na 3. miesto dokonca umiestnili možnosť „nedávať si už žiadne predsavzatia“, čo len potvrdzuje, že opytovaní si sami uvedomujú, že novoročné predsavzatia im spravidla dlho nevydržia.

„Dôležitá je silná motivácia. Novoročné predsavzatia nevychádzajú väčšinou preto, lebo ľudia ich neberú veľmi vážne. Je to už stereotyp. Človek by si nemal dávať nereálne ciele, napr. schudnem 10 kg za mesiac,“ myslí si Bc. Petra Húsková, výživová poradkyňa.

novoročné predsavzatia graf
Zdroj: STENMARK

Vianoce – sviatky jedla

Potreba chudnúť často nadväzuje na vianočné hodovanie. Prieskum dokazuje, že nadmerné množstvo jedla počas Vianoc konzumuje 81 % Slovákov a 79 % Čechov. 47 % Slovákov a 36 % Čechov v súvislosti s jedlom trpí počas Vianoc zdravotnými problémami.

„Slováci i Česi priberú v období Vianoc priemerne 2 až 5 kilogramov, a trvá i niekoľko mesiacov, kým sa dostanú na pôvodnú hmotnosť,“ potvrdzuje Bc. Petra Húsková.

Poznámka: Na českom prieskume sa zúčastnilo 1 053 respondentov vo veku 1559 rokov. Slovenský prieskum prebehol na konci roka 2018, zúčastnilo sa na ňom 504 respondentov vo veku 15 59 rokov.

Pridaj komentár