Prezident: Transformácia nemocníc nebude ďalej prebiehať

Bratislava 4. novembra (TASR) – Prezident SR Ivan Gašparovič odporučil ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi (KDH), aby zastavil transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti. Podľa hlavy štátu vo verejnosti prevládajú obavy, že transformácia nemocníc by smerovala k ich privatizácii a tým k zrušeniu štátnych zdravotníckych zariadení. Súčasne sa obrátil aj na lekárske odborové zväzy, aby iniciovali stiahnutie výpovedí zdravotníkov.
„Po stretnutí s ministrom zdravotníctva a telefonickom rozhovore s pani premiérkou (Ivetou Radičovou, SDKÚ-DS) som sa rozhodol, že transformácia nebude ďalej prebiehať. Vláde som odporučil, aby neprijala zriaďovacie listiny a aby táto transformácia bola odložená až do volieb,“ uviedol Gašparovič.
Prezident je presvedčený, že ak by viac ako 2000 lekárov naraz odišlo z nemocníc, vyvolalo by to kolaps zdravotníctva. „Po tomto mojom rozhodnutí, a to je jedna z ich žiadostí, netransformovať zdravotnícke zariadenia, by mali aj oni (lekári, pozn. TASR) zvážiť ďalšie kroky,“ dodal.

Pridaj komentár