Premiér Róbert Fico sa dnes stretol s protestujúci sestrami

BRATISLAVA, 4. októbra – Premiér Robert Fico (Smer-SD) dnes na spoločnom rokovaní predložil zástupcom sestier návrh, ktorý by riešil ich situáciu v štátnych nemocniciach, ako aj v tých, ktoré sú v pôsobnostiach krajov a miest. Vláda sestrám, ktoré sú nespokojné so svojím postavením a ohodnotením, ponúka ako riešenie garanciu platov vo verejnej sfére.

„Zaznela podľa mňa veľmi jasná ponuka na ďalšie zlepšenie postavenia sestry v systéme,“ povedala po stretnutí ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smer-SD). Spomínané riešenie by sa podľa nej dalo realizovať veľmi rýchlo. K návrhu však musia sestry najprv zaujať stanovisko.

Sestry zamestnané v súkromných zdravotníckych zariadeniach si však podľa šéfky rezortu musia svoje nároky uplatňovať u svojich zamestnávateľov. „Normálne podnikajú v zdravotníctve a vytvárajú zisk, preto chceme garantovať platy len vo verejnej sfére, a takto aj vytvoríme nepriamy tlak na súkromníkov, aby sa so svojím ziskom podelili aj so zamestnancami, a tie platy navýšili,“ doplnila Zvolenská.

Zástupkyne sestier privítali, že ich premiér prijal, ako však poznamenali, nedospeli k žiadnemu záveru. „Ani sme to neočakávali. Vysvetlili sme si naše predstavy a požiadavky. Jediné, čo tu zaznelo, bola ponuka pána premiéra, že sa bude snažiť riešiť situáciu sestier vo verejnom sektore,“ skonštatovala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. Sestry zároveň šéfovi kabinetu odovzdali deklaráciu s ich požiadavkami, jej obsah zatiaľ nie je známy.

Sestry dnes ukončia svoj trojdňový výstražný proteste pred Úradom vlády SR, kde stanujú od stredy (2.10.). Okrem legislatívnej garancie ich platov pritom požadujú aj riešenie personálnych normatívov v nemocniciach, či situáciu sestier v zariadeniach sociálnych služieb.

Zdroj: www.topky.sk, redakčne upravené

Ilustračné foto

Pridaj komentár