Depresia je liečiteľná choroba. Aké sú typické prejavy depresie?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Kto z nás si aspoň raz za život nevzdychol:Mám depresiu…“? Bežné smútky a občasné depresívne ladenia však majú ďaleko od skutočného psychického ochorenia s názvom depresia.

Aj preto Svetová zdravotnícka organizácia WHO vyhlásila na rok 2017 tému: DEPRESIA, HOVORME O NEJ!

Depresia nie je hanba!

Podľa riaditeľky kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku, MUDr. Dariny Sedlákovej, pretrváva v našej spoločnosti o psychických ochoreniach veľa mylných predsudkov a predstáv. Ľudia s duševným ochorením sa ešte stále boja priznať, že majú psychické problémy, tento fakt pred verejnosťou často taja aj ich rodiny.

„Je dôležité, aby čo najviac ľudí s depresiou vyhľadalo pomoc čo najskôr. Vtedy sa ochorenie ľahšie lieči a liečba má lepšiu prognózu. Potrebujeme, aby sa v spoločnosti znižovala stigma pacientov s depresiou, a aby sa o depresii hovorilo na všetkých úrovniach – vládnej, komunitnej, spoločenskej a rodinnej,“ vyzýva Darina Sedláková.

Niekoľko čísel o depresii

  • Depresia trápi stále viac ľudí. Klinicky významná depresia sa v priebehu života objaví u 20 % ľudí.
  • Na Slovensku za posledných 15 rokov trojnásobne stúpol počet ľudí, ktorí sa liečia na depresiu. Nevie sa však, koľko ľudí v populácii naozaj trpí depresiou.
  • Výskyt depresií sa presúva do mladšieho veku.
  • Ženy trpia depresiou dvakrát častejšie ako muži. Súvisí to najmä s hormonálnymi zmenami (menštruácia, gravidita, popôrodná depresia). Muži zasa oveľa ťažšie priznávajú depresiu, preto u nich môže zostať dlhšie nezistená.
  • Z duševných ochorení je depresia najčastejšou príčinou invalidizácie pacientov.
  • Depresia môže mať smrteľný priebeh. Z údajov vyplýva, že 5 – 15 % pacientov spácha samovraždu.
prejavy depresie
Na svojich blízkych si všimneme rôzne prejavy depresie (Zdroj foto: Shutterstock.com)

Máte depresiu? Ako to rozoznáte?

Depresia – na rozdiel od bežného smútku – je chorobný stav, ktorý môže vzniknúť aj bez zjavného dôvodu, prípadne ako neadekvátne vyústenie dlhotrvajúceho smútku. Naša psychika obvykle dostane zabrať po nepríjemnom zážitku, strate niekoho alebo niečoho dôležitého. Takýto smútok je však psychologicky zrozumiteľný, odôvodniteľný, pričom trvanie stavu je dočasné a úmerné príčine.

„Dlho nám trvalo, kým sme pochopili, že naša mama má skutočný problém,“ konštatuje pani Zuzana, príbuzná pacientky. „V tom čase sme mali v rodine problémy, a tak sme si mysleli, že poruchy spánku, mamina zlá nálada, jej nechuť niečo robiť, sú dôsledkom tejto situácie. Až keď mama začala výrazne chudnúť, začal sa kolotoč vyšetrení, ktoré vylúčili fyzické ochorenia, ale potvrdili depresiu.“

Odborná pomoc – v podobe antidepresív a psychoterapie – bola nakoniec veľmi účinná. Mama pani Zuzany je dnes opäť v dobrej psychickej kondícii.

„Som však presvedčená, že len vďaka tomu, že sme ochorenie zachytili v začiatkoch, a teda hneď bola nasadená zodpovedajúca liečba,“ zdôrazňuje pani Zuzana.

Depresia nie je zriedkavé ochorenie

Na Slovensku sa na depresiu lieči okolo 2 % populácie. Odborníci však predpokladajú, že ľudí, ktorí majú príznaky depresie, je v spoločnosti niekoľkonásobne viac.

„Mnoho ľudí, ktorých trápia príznaky depresie, nevyhľadá odbornú pomoc z viacerých dôvodov: niektorí nevedia, že práve na ich problémy existuje účinná pomoc, mnohí sa hanbia ísť k lekárovi, pre niektorých je odborná pomoc ťažko dostupná. Títo ľudia sa potom „trápia“ s depresiou sami, veľmi trpia – a nielen oni, ale aj ich rodiny. V dôsledku toho mnohí prichádzajú o zamestnanie, o rodinu, niekedy postupne o všetko. Pritom by vo väčšine prípadov stačilo vyhľadať odbornú pomoc,“ uvádza epidemiologička, doc. MUDr. Alexandra Bražinová, PhD., členka Správnej rady Ligy za duševné zdravie.

Práve Liga za duševné zdravie (v spolupráci s Kanceláriou WHO na Slovensku) pripravila kampaň, ktorá unikátnym spôsobom hovorí o dôležitosti poznania príznakov depresie a nevyhnutnosti včasnej diagnostiky a liečby. Všetky informácie o kampani sú dostupné na stránke Ligy: https://www.dusevnezdravie.sk/depresia-hovorme-o-nej/.

prejavy depresie (2)
Len odborník vie posúdiť, či naozaj ide o prejavy depresie (Zdroj foto: Shutterstock.com)

Je dôležité, aby pacienti prišli k nám

Podľa skúseností MUDr. Ľubomíry Izákovej, PhD., prezidentky Slovenskej psychiatrickej spoločnosti, viac pacientov s depresiou k odborníkovi nepríde, ako príde. Pacienti sa trápia, trpia a hanbia sa požiadať o pomoc. MUDr. Izáková pritom hodnotí stav liečby depresie na Slovensku vysoko pozitívne.

„Liečba depresie je u nás na najvyššej odbornej úrovni. Máme k dispozícii širokú škálu liečebných metód a pre každého dostupnú diagnostiku. Máme najmodernejšie antidepresíva a pomerne hustú sieť psychiatrických ambulancií so skúsenými odborníkmi. V liečbe depresie spolupracujeme aj s príbuznými odbormi. Zdôrazňujem, že všetci chorí, ktorí požiadajú o pomoc, ju skutočne aj dostanú.“

Pomáhajú aj psychológovia

PhDr. Katarína Jandová, PhD., hlavná odborníčka MZ SR pre psychológiu, pripomína, že depresia neprichádza náhle, ale vyvíja sa postupne. Práve preto by sme mali žiť tak, aby nás depresia nedobehla.

„Depresia je nesmierne náročné ochorenie, pretože mimoriadne bolí nielen dušu, ale aj telo. Žijeme v hektickej dobe, stále sú pred nás kladené vyššie ciele a väčšie požiadavky. Treba si však uvedomiť, čo je pre nás v živote dôležité. Najlepšou prevenciou je zdravý životný štýl, počúvanie vlastnej intuície, teda toho, čo sme schopní zvládnuť, a aby sme – kvôli udržaniu psychického zdravia – mali vedieť odmietnuť.“

V roku 2015 bolo v psychiatrických ambulanciách v SR vykonaných viac ako 127 500 vyšetrení kvôli depresiám a sprievodným ochoreniam. Depresia je v SR príčinou cca 6200 hospitalizácií ročne.

(Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií).

Čo môžete urobiť, ak si myslíte, že máte depresiu?

  • Porozprávajte sa s niekým, komu dôverujete. Ľudia sa väčšinou cítia lepšie, keď sa porozprávajú s niekým, komu na nich záleží.
  • Vyhľadajte odbornú pomoc. Váš praktický lekár alebo obvodný psychiater alebo psychológ sú dobré miesta, kde začať.
  • Pamätajte, že so správnou pomocou sa vám polepší.
  • Pokračujte v aktivitách, ktoré vás bavili, keď vám bolo dobre.
  • Zostaňte v spojení s rodinou a priateľmi.
  • Pravidelne cvičte, aj keď je to iba krátka prechádzka.
  • Dodržujte pravidelné stravovacie návyky a spánok.
  • Akceptujte, že môžete mať depresiu a upravte svoje očakávania. Nemusíte toho dosiahnuť toľko ako zvyčajne.
  • Vyhýbajte sa alkoholu a drogám – zhoršujú depresiu.
  • Ak máte samovražedné myšlienky, okamžite vyhľadajte pomoc.
fyzické prejavy depresie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Typické prejavy depresie

V priebehu 2 týždňov musí byť prítomných aspoň 5nasledujúcich príznakov, pričom počas väčšiny dní a takmer počas celého dňa sa prejaví depresívna nálada, alebo strata záujmov či potešenia:

  • depresívna nálada (napr. plačlivosť, smútok, pocit prázdnoty); u detí a adolescentov skôr podráždená nálada;
  • výrazné ochudobnenie záujmov, až strata potešenia;
  • nechuť alebo zvýšená chuť do jedla, čo je spojené s úbytkom alebo nárastom telesnej hmotnosti (aspoň 5 % za mesiac);
  • insomnia (nespavosť) alebo hypersomnia (zvýšená spavosť);
  • psychomotorická agitovanosť (chorobný nepokoj) alebo spomalenie;
  • únava alebo „strata energie“ (počas takmer celého dňa);
  • znížené sebavedomie a pocit vlastnej bezcennosti, a/alebo nadmernej či nezodpovedajúcej viny;
  • znížená schopnosť myslieť, koncentrovať sa, robiť rozhodnutia;
  • opakované myšlienky na samovraždu.

Informácie v článku „Depresia je liečiteľná choroba: Prečo prísť včas? Poznáte prejavy depresie!“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

1 odpovedí na “Depresia je liečiteľná choroba. Aké sú typické prejavy depresie?

Pridaj komentár