(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Predčasná ejakulácia trápi mnoho mužov. Ide o veľmi bežný problém, ktorého podstata, žiaľ, nie je dostatočne objasnená.
Treba podotknúť, že predčasná ejakulácia nie je považovaná za nejaké ochorenie. Ejakulácia a orgazmus totiž prebiehajú tak, ako majú, akurát o niečo skôr.
Kedy hovoríme o predčasnej ejakulácii?
Existuje viacero definícii predčasnej ejakulácie, všetky však viac-menej hovoria to isté. Ide o ejakuláciu, ku ktorej dôjde po minimálnej sexuálnej stimulácii – buď ešte pred samotným vniknutím do pošvy, alebo krátko po ňom (1 – 2 minúty).
Muž tiež nie je schopný predĺžiť čas pred ejakuláciou pri všetkých (alebo skoro všetkých) pohlavných stykoch, a obvykle zažíva negatívne pocity, ako frustrácia a úzkosť, či vyhýbanie sa sexu.
Predčasná ejakulácia u mladých mužov
Rozlišujeme dva typy predčasnej ejakulácie – primárna a získaná. Muži, u ktorých sa vyskytuje primárny typ, majú s predčasnou ejakuláciou problémy od prvej sexuálnej skúsenosti, čo trvá aj v ďalšom živote.
Získaný typ predčasnej ejakulácie sa definuje ťažšie. Ide v podstate o prípady, keď sa primeraný čas, potrebný na ejakuláciu, skracuje.
Tento stav môže mať aj mnoho iných príčin, ako napríklad nejaké ochorenie (problémy s prostatou alebo štítnou žľazou), psychickú nepohodu alebo charakter momentálneho vzťahu.
Existuje aj subjektívna predčasná ejakulácia, pri ktorej je čas, potrebný na ejakuláciu, primeraný, ale muž ho považuje za prikrátky, a preto pociťuje nespokojnosť.
Čo je teda priemer, s ktorým by ste mali byť spokojní?
Podľa jednej štúdie, vykonanej na 500 pároch, je priemerný čas, potrebný na ejakuláciu, 5 a pol minúty. Ako orientačná hranica sa uvádza aj rozpätie 3 – 7 minút. Netreba však zabúdať, že každý muž, partnerka, aj pohlavný styk je iný, a pokiaľ nespĺňate všetky tri body (opísané vyššie), žiadny problém nemáte. Ak teda vám alebo vašej partnerke tento stav neprekáža, nemusíte nič riešiť.
Určiť, aké percento mužov trpí predčasnou ejakuláciou, nie je ľahké, keďže niektoré dotazníky môžu byť subjektívne. Niektoré štúdie hlásili aj 20 % výskyt predčasnej ejakulácie, hoci výskyt celoživotného typu (ejakulácia pod 1 – 2 minúty) je okolo 2 – 5 %.
Čo spôsobuje predčasnú ejakuláciu?
Odpoveď nie je jednoduchá, presná príčina je neznáma. Sú hypotézy, ktoré vravia, že predčasná ejakulácia môže byť spôsobená úzkosťou alebo prílišnou citlivosťou penisu.
Príčinou by mohla byť aj zlá odpoveď organizmu na serotonín – chemickú látku v tele, ktorá je (okrem iného) zodpovedná za procesy v nervovej sústave.
Rizikovými faktormi sú aj:
- genetická predispozícia,
- celkovo zlý zdravotný stav,
- obezita,
- zápaly prostaty,
- poruchy štítnej žľazy,
- emočné problémy, stres.
Ako riešiť predčasnú ejakuláciu?
Ak sa rozhodnete problém riešiť, navštívte urológa alebo sexuológa. Vyšetrenie nie je bolestivé, jeho hlavnou zložkou je rozhovor. Lekár vám položí niekoľko otázok:
Odkedy máte problémy?
Koľko času potrebujete na ejakuláciu?
Ako často máte pohlavný styk?
Máte stálu partnerku?
Trpíte nejakým ochorením?
Užívate nejaké lieky?
Po rozhovore sa realizuje aj vyšetrenie penisu, predkožky, uzdičky a semenníkov.
Možnosti liečby predčasnej ejakulácie
Ak vám predčasná ejakulácia nespôsobuje výrazné problémy, odporúča sa psychosexuálne poradenstvo a vzdelávanie v danej problematike. Existujú určité techniky, ktoré vám pomôžu pri zvládaní predčasnej ejakulácie.
Techniky na zvládnutie predčasnej ejakulácie:
- Technika stop-štart – spočíva v prerušení sexuálnej stimulácie muža, ak „hrozí“ ejakulácia. Po odznení stavu vysokého vzrušenia sa v stimulácii pokračuje. Opakuje sa dovtedy, kým muž nezvládne vysoký stupeň sexuálneho vzrušenia bez nechcenej ejakulácie.
- Technika stisku – ide o upravenú metódu stop-štart. Žena stimuluje mužov penis, a keď sa blíži ejakulácia, stisne žaluď.
Vzrušenie a blížiacu sa predčasnú ejakuláciu môžete zastaviť aj ťahom mieška a semenníkov smerom nadol. Alternatívou je masturbácia 1 až 2 hodiny pred sexuálnym stykom (aby bolo vaše vzrušenie počas sexu slabšie a viac pod kontrolou), či využitie sexuálnej polohy, keď je partnerka navrchu a reguluje tempo styku.
Znecitlivenie penisu
Môžete vyskúšať aj znecitlivejúce látky, napríklad krém s obsahom lokálneho anestetika (lidokaín, prilokaín alebo trimekaín), prípadne kondóm s obsahom benzokaínu. Na Slovensku sú dostupné len niektoré z týchto krémov (na recept), avšak nie sú oficiálne registrované na použitie pri predčasnej ejakulácii.
Ak zvažujete použitie krémov, určite sa predtým poraďte so svojím lekárom, aby vám nejaký odporučil. Krém sa aplikuje 20 – 30 minút pred sexuálnym stykom.
Vedľajšie účinky gélov s lokálnym anestetikom sú veľmi zriedkavé – kožné prejavy (napr. svrbenie, sčervenanie), znížený tlak alebo hnačka.
Na internete dostanete aj voľnopredajné alternatívy týchto gélov/krémov. Nie sú ale registrované ako lieky, preto vám nikto negarantuje, že sú účinné, že obsahujú to, čo je uvedené na ich obale, a že sú minimálne aspoň bezpečné.
Preto sa im vyhnite a v tejto záležitosti sa vždy poraďte najprv so svojím lekárom!
Lieky na predčasnú ejakuláciu
V prípade celoživotnej predčasnej ejakulácie sa používa hlavne dapoxetín. Ide o liek, ktorý ovplyvňuje hladiny serotonínu. Užíva sa 1 až 3 hodiny pred plánovanou sexuálnou aktivitou, a účinkuje už po prvej dávke.
Dapoxetín predlžuje čas pred ejakuláciou 2– až 4-násobne. Mal by sa užívať len pred sexom, to znamená, že v dni, keď pohlavný styk neplánujeme, sa brať nemá. Zároveň neužívajte viac ako 1 tabletu za 24 hodín.
Dapoxetín by sa nemal užívať s alkoholom. Nie je veľmi vhodný ani u pacientov s depresiami a srdcovými ochoreniami, opatrní musia byť aj ľudia s glaukómom (zeleným zákalom) alebo poruchou zrážanlivosti krvi. Prípadné vedľajšie účinky: nevoľnosť, mdloby, závrat a bolesť hlavy.
Pri predčasnej ejakulácii sa využívajú aj antidepresíva, ako napríklad sertralín, paroxetín alebo fluoxetín. Oddialenie ejakulácie by malo nastať pár dní po začatí užívania. Tieto lieky sa užívajú denne, no v prípade, že s nimi chcete prestať, vysadzujte ich postupne (po konzultácii s lekárom). Prípadné vedľajšie účinky: únava, zívanie, ospalosť alebo nevoľnosť (po 2 až 3 týždňoch by mali ustúpiť).
Antidepresíva by sa nemali užívať s liekmi, ktoré patria do skupiny inhibítorov monoaminooxidázy (napr. selegilín alebo moklobemid). Tieto lieky sa používajú napríklad pri Parkinsonovej chorobe alebo depresiách. Pri súbežnom užívaní s antidepresívami totiž hrozí serotonínový syndróm, čo je veľmi závažný stav, ktorého príznakmi sú:
- úzkosť, zmätenosť,
- tras,
- zvýšený tep a tlak,
- potenie a horúčka.
V prípade podozrenia na serotonínový syndróm okamžite vyhľadajte lekára! A určite si neberte ďalšiu dávku spomínaných liekov!
Obozretní buďte aj vtedy, ak:
- užívate lieky na zrážanie krvi,
- ste diabetik,
- máte glaukóm (zelený zákal),
- máte problémy s pečeňou, obličkami,
- trpíte epilepsiou,
- trpíte srdcovocievnym alebo psychickým ochorením (napríklad depresiami).
Upozornite svojho lekára na ktorúkoľvek z uvedených diagnóz. Takisto mu oznámte, ak sa u vás objavil nepokoj, či neschopnosť obsedieť alebo stáť v pokoji. Počas užívania týchto liekov sa vyhnite konzumácii grepu a pitiu ľubovníka bodkovaného, keďže to môže negatívne ovplyvniť účinok liečiva.
Predčasnú ejakuláciu možno riešiť rôznymi spôsobmi. Najvhodnejšiu alternatívu nájdete po dôkladnom rozhovore s odborníkom. Nezabúdajte ale, že predčasná ejakulácia je záležitosť oboch partnerov, preto ju riešte iba vtedy, keď sa na tom zhodnete.
Autorka je farmaceutka
Bibliografia:
- Hatzimouratidis K. a kol., Guidelines on Male Sexual Dysfunction: Erectile dysfunction and premature ejaculation, European Association of Urology 2014
- Kolomazník M. PŘEDČASNÁ EJAKULACE, Psychiatr. prax, 2005, roč. 6 (3): 119–122
- Can premature ejaculation be controlled?, NHS.uk,2015
1 odpovedí na “Predčasná ejakulácia – kedy je priskoro?”