Praktické tipy pre ľudí trpiacich psoriázou

Psoriáza je chronické kožné ochorenie, charakteristické nadmernou tvorbou a následnou obnovou kožných buniek. Neprirodzene rýchly cyklus tvorby a obnovy obvykle vyústi do červenej zrohovatenej pokožky, pokrytej šupinami. Ochorenie postihuje najmä lakte, kolená, chodidlá, ako aj vlasovú časť kože. Ponúkame niekoľko dobrých rád, ktoré najúčinnejšie ochránia vašu kože pred psoriázou.

Aké oblečenie je vhodné?

Najlepšie je obliekať sa do odevov, ktoré sú voľné, pohodlné a vyrobené z prírodných textílií. Rôzne syntetické druhy šatstva, ktoré sú príliš tesné, môžu len podporiť vznik šupín – dráždením a omínaním pokožky.

Aké čistiace prostriedky používať?

Vyhýbajte sa príliš silným čistiacim prostriedkom. Nezabúdajte na gumené rukavice, ktoré by ste mali používať zakaždým, keď s nimi prichádzate do kontaktu. Menej agresívne sú ekologické čistiace prípravky, ktoré sú dnes už voľne dostupné.

Ako sa starať o svoju pokožku?

Dbajte na to, aby ste na umývanie používali nezávadnú vodu. Dôležitá je tiež dĺžka kúpeľa – najlepšia je krátka teplá sprcha. Pri primeranej teplote sa pokožka najmenej vyčerpáva, a stiahnete z nej len minimum kožného tuku a prirodzená ochranná vrstva pokožky zostáva zachovaná. Horúce a dlhé kúpanie či sprchovanie podporuje prekrvovanie vrchných kožných vrstiev, čo zosilňuje začervenanie a svrbenie pokožky. S mydlami a sprchovými gélmi narábajte opatrne – stačí menšie množstvo, alebo sa umývajte čistou vodou. Vyhýbajte sa tiež silnému drhnutiu pokožky pri umývaní aj osušovaní, aby ste zmäknutú kožu veľmi nepodráždili. Po kúpaní je dobré pokožku natrieť pH neutrálnym telovým mliekom.

Ako si poradiť so stresom?

Jedným z najčastejších spúšťačov psoriázy je stres. Jeho zvládanie sa odvíja od duševnej konštitúcie jednotlivca, pretože každý zvláda záťažové situácie inak. Stres síce nemožno úplne potlačiť, no môžeme sa usilovať o jeho vedomé kontrolovanie. Život so psoriázou je špecifický a vytvára začarovaný kruh: negatívne pocity, ktoré v nás vyvoláva fakt, že touto chorobou trpíme, našu psychiku narušuje, čo vedie k fyzickým prejavom na pokožke. Hlavnou úlohou musí byť vyrovnanie sa s faktom, že práve my touto chorobou trpíme, a udržanie si zdravého sebavedomia je podmienkou dobrého zvládania choroby. Pre psoriatikov sú vhodné koncentračné a relaxačné cvičenia, ktoré takmer bez výnimky učia, ako pracovať so stresom a negatívnymi pocitmi.

S kým sa podeliť o problémy?

Je dobré, keď máte vo svojom okruhu ľudí s rovnakými problémami ako máte vy. Dáva vám to pocit bezpečia a podpory. Vypočuť si ostatných ľudí trpiacich psoriázou a porozprávať sa s nimi o problémoch, ktoré nás každodenne sprevádzajú, vytvára ten správny odstup, ktorý pomáha pri objektívnejšom posudzovaní vlastnej situácie.

Je šport vhodný?

Šport je tiež jednou z možností, ako eliminovať stres a lepšie prijať svoje telo. Športová aktivita totiž prepožičiava pocit radosti a naplnenia. Vyberajte si však športy, pri ktorých sa veľmi nespotíte. Po športovaní sa krátko osprchujte v mierne teplej vode a oblečte si vzdušný odev.

Ako sa stravovať?

Strava, ktorú máme vo svojom jedálničku, má na psoriázu nezanedbateľný vplyv. Ideálne je, ak si sami odsledujete, ako vaše telo reaguje na to-ktoré jedlo. Vo všeobecnosti platí, že stav psoriatickej kože sa väčšinou zhoršuje po konzumácii citrusových plodov, ale aj orechov a korenia (muškátový orech, čierne korenie, klinčeky, horčica, sladká paprika.). Nepriaznivo pôsobí aj bravčové mäso, pretože obsahuje veľa tuku a cholesterolu. Konzumácii alkoholu by ste sa mali tiež vyvarovať. Po jeho požití koža často negatívne reaguje. Platí, že spomedzi alkoholu je najhoršie víno. Rovnako by sme sa mali vyhýbať potravinám, ktoré obsahujú veľa konzervačných a farbiacich látok, emulgátorov a stabilizátorov chuti. Namiesto cukru používajte včelí med, sirup z repy, sušené ovocie a nektár. Do svojho jedálnička zaraďte veľa surovej zeleniny, ovocia, chudého mäsa a rýb. Pri mliečnych produktoch musíte dlhodobým skúmaním zistiť, čo vám robí dobre, a čo nie. Tavené a tvrdé syry väčšinou nie sú vhodné, pretože často obsahujú veľa soli a korenia. Nepriaznivo môžu vplývať aj smotanové tvarohy či jogurty. Naopak – ako priaznivá sa ukazuje konzumácia kyslých mliečnych produktov (cmar, kefír, jogurty, ale aj nízkotučný tvaroh).

Čo na to naša črevná flóra?

Pri kožných ochoreniach veľmi často trpí aj tráviace ústrojenstvo. Ide najmä o kvasinky a baktérie, ktoré sa nachádzajú v každom organizme. Pokým nedôjde k ich premnoženiu, je ich prítomnosť v črevnej flóre zdravá. Lenže pri alergiách a kožných ochoreniach býva rovnováha narušená. Ak je naša črevná flóra vážnejšie narušená, je nutná tzv. črevná sanácia, pri ktorej ide o odstránenie nechcených baktérií pomocou liekov, a následnú obnovu zdravej črevnej flóry. Pri takýchto zákrokoch je však nutné dlhodobo upraviť svoju stravu. Psoriatikom sa odporúča preventívne vyhľadať odborníka na výživu ešte predtým, ako dôjde k prvým problémom, súvisiacim s nesprávnym stravovaním.

Slnko ako liečiteľ?

Priaznivé účinky slnečného žiarenia na psoriázu sú známe už od staroveku. Častým pôsobením slnečného svetla psoriatické šupiny ustupujú. Okrem viditeľného svetla obsahuje slnečné žiarenie aj ultrafialové žiarenie, ktorého zložky sú pre psoriázu priaznivé. Predovšetkým je to UV-B žiarenie a zčasti aj UV-A žiarenie. Samozrejme, vystavovať sa slnečnému žiareniu treba s mierou, aby nedošlo k spáleniu kože. Riešením sú aj kožné kliniky, ktoré dnes bežne ponúkajú takzvanú UV-B fototerapiu, ktorá využíva práve slnečné UV-B žiarenie.

Diskriminácia a predsudky.

Verejnosť sa častokrát mylne domnieva, že psoriatické ochorenia sú nákazlivé. Tento predsudok môže priniesť mnoho negatívnych momentov do nášho života. Je len na nás, či na bojazlivé reakcie okolia budeme reagovať podráždene a stiahneme sa do seba, alebo pokojne vysvetlíme, že psoriáza nie je nákazlivá, a preto sa nikto nemusí obávať, keď mu podáme ruku, alebo sa ho náhodou dotkneme.

Zo stránky: http://www.dhu.de/PDF/Leben%20mit%20Psoriasis.pdf

Pridaj komentár