Poznáte vek svojich ciev? Viete, ako ich omladíte a podporíte zdravie srdca?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Vek ciev nie je vždy rovnaký ako počet sviečok na vašej narodeninovej torte. Ich stav odzrkadľuje každodenné návyky prakticky od narodenia až doteraz. Pomalšie ako zvyšok tela starnú vtedy, ak sa o ne staráte pravidelným cvičením, zdravou stravou, ale aj psychickou pohodou. Cievy rýchlejšie starnú vtedy, keď na ne útočíte cigaretovým dymom, nezdravými tukmi, kilami navyše, chronickým stresom. Taktiež aj vtedy, ak sa neliečite na ochorenia, ktoré ovplyvňujú cievy a srdce – napríklad vysoká hladina cholesterolu či vysoký krvný tlak. Ako zistíte vek svojich ciev? Čo funguje ako elixír mladosti?

Podľa čoho zistíte, ako staré sú vaše cievy?

Čo najviac prispieva k starnutiu ciev?

Prečo je dôležité, či fajčíte?

Ako viete ovplyvniť krvný tlak?

Čo pomáha pri regulovaní cholesterolu?

Ako fungujú statíny proti cholesterolu?

Čo sa deje s cievami, keď starnú? Strácajú pružnosť, zanášajú sa usadeninami, vznikajú výdute žíl, kŕčové žily či nedokrvené miesta. Receptory, ktoré majú na starosti kontrolu tlaku krvi v cievach, sú menej citlivé. Pomalším tempom prebieha aj výmena živín. I samotná krv sa vekom mierne mení. Klesá celkové množstvo vody v tele, a teda aj objem krvi. Znižuje sa rýchlosť, akou vznikajú červené krvinky v reakcii na stres alebo chorobu. Aj keď počet bielych krviniek dôležitých pre imunitu výrazne neklesne, upadá ich schopnosť bojovať proti baktériám a vírusom. S pribúdajúcim vekom sme teda menej odolní voči infekciám.

Všetky spomenuté faktory a stavy vedú k rôznym druhom srdcových chorôb: angína pektoris, ateroskleróza, arytmie, ochorenia srdcových chlopní, narušenie prietoku krvi do mozgu, srdcové zlyhanie.

Ako zistíte vek svojich ciev?

Okrem odborných nástrojov, ktoré s vysokou presnosťou merajú vlastnosti krvných ciev, zistíte vek svojich ciev aj na základe bežne dostupných údajov. Dôležité sú vaše pohlavie, vek, cholesterol, krvný tlak a to, či fajčíte alebo nie. Stav ciev ovplyvňujú aj ochorenia, na aké sa liečite, a lieky, ktoré užívate.

Červené krvinky v cieve
Zdroj foto: Stock.adobe.com

3 spôsoby, ako omladiť svoje cievy 

Obávate sa, či dokonca viete, že vaše cievy na tom nie sú najlepšie? V tom prípade je najvyšší čas podporiť ich. I keď sa zdá na prvý pohľad nemožné ovplyvniť pružnosť ciev a ich fungovanie, stačí pár základných zmien – podstatné je, aby ste to, čo si zaumienite, aj dodržiavali.

  1. Prestaňte fajčiť

Veľkým nepriateľom zdravia srdca a ciev je fajčenie. Nezabúdajte, že aj pasívne dýchanie cigaretového dymu škodí.

Čo sa stane, ak prestanete fajčiť?

V priebehu jedného dňa:

  • sa váš srdcový rytmus spomalí a krvný tlak mierne poklesne,
  • krv sa očistí od oxidu uhoľnatého,
  • stúpne hladina kyslíka v krvi.

Do dvoch až troch mesiacov:

  • sa zlepší váš čuch a chuť,
  • pľúca znovu získajú schopnosť čistiť sa, takže budete vykašliavať hlien,
  • upraví sa prietok krvi v rukách a v nohách, nebudú také studené.

Do jedného roka:

  • výrazne klesne riziko srdcového infarktu.

Do dvoch až šiestich rokov:

  • riziko vzniku ischemickej choroby srdca sa vracia na podobnú úroveň ako u nefajčiara.

Ak neviete nájsť odvahu alebo sa neustále k cigaretám vraciate, vyhľadajte podporu a pomoc. Aj váš všeobecný lekár vám poradí, ako nájsť cestu a zahodiť cigarety raz a navždy.

  1. Znížte krvný tlak

Ľahko sa povie, ťažšie realizuje. Na to, že krvný tlak pacienta nie je úplne v poriadku, zvyčajne príde lekár počas preventívnej prehliadky. Ak je to aj váš prípad, určite investujte do tlakomera (neodporúčajú sa zápästné tlakomery) a pravidelne si kontrolujte tlak krvi. Pri pravidelne zvýšených hodnotách potrebujete liečbu, pretože dlhodobo zvýšený tlak poškodzuje srdce i cievy.

Určite si skontrolujte krvný tlak, ak vás trápia nevysvetliteľné bolesti hlavy.

Prírodné spôsoby, ako znížiť tlak krvi:

  • pravidelné cvičenie alebo polhodina chôdze denne,
  • menej soľte,
  • nepite alkohol,
  • doprajte si viac draslíka a horčíka,
  • naučte sa zvládať stres.
Lekár meria krvný tlak
Zdroj foto: Stock.adobe.com
  1. Menej cholesterolu v strave

Výborným spôsobom, ako podporiť zdravie ciev, je strava s nízkym obsahom cholesterolu, s vysokým obsahom antioxidantov, viac ovocia, zeleniny a kvalitných bielkovín. Viete, čo nakupovať, ako si variť a ako jesť? Čo pridať a čo ubrať?

Jedzte potraviny bohaté na rozpustnú vlákninu: strukoviny, celozrnné výrobky, ľanové semiačka, jablká a citrusy. Doprajte si denne aspoň štyri porcie zeleniny a ovocia a na prípravu jedál používajte viac korenín a byliniek ako soli. Vyhýbajte sa nasýteným tukom, nahraďte ich nenasýtenými (avokádo, olivy, mastné ryby a orechy). Obmedzte pridaný cukor.

Nezabudnite sa odmeniť, ak sa vám podarí dodržať zmeny, a nezúfajte, ak zlyháte. Dôležité je uvedomiť si to a pokračovať v správnom stravovaní.

Celosvetovo najuznávanejšou stravou pre zdravie je stredomorská diéta. Stredomorské jedlá sú bohaté na ovocie, zeleninu, bylinky, korenie, vlákninu a nenasýtené tuky. Vďaka tejto strave môžete znížiť riziko srdcových chorôb až o 52 % a riziko úmrtia až o 47 %. *

* (ak ju dodržiavate najmenej štyri roky)

Zdravá strava
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Lieky na cholesterol

Ak máte vysoký cholesterol, lekár vám predpíše lieky. Potrebujete ich vtedy, keď hladina cholesterolu v krvi neklesla ani po zmene stravovania a životného štýlu, prípadne vtedy, keď máte vysoké riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody. Na „skrotenie“ cholesterolu sa najčastejšie používajú statíny.

Čo by ste mali vedieť o statínoch?

Znižujú množstvo cholesterolu, ktoré sa v krvi nachádza. Fungujú tak, že blokujú enzým, ktorý telo potrebuje na tvorbu cholesterolu. Zníženie hladiny cholesterolu nie je jedinou výhodou spojenou so statínmi. Tieto lieky znižujú predpoklad srdcových chorôb a mozgovej príhody. Taktiež pomáhajú zmenšiť tukové nánosy na stenách krvných ciev a tým pádom znižujú riziko vzniku krvných zrazenín a infarktu myokardu.

Mnoho pacientov si myslí, že ak hladina cholesterolu liečbou klesá, už ju ďalej nepotrebujú. Nie je to pravda. Ak váš liek pomohol znížiť hladinu cholesterolu, budete ho musieť užívať dlhodobo.

Samozrejme, žiaden liek vám nezaručí, že budete fit pri porušovaní základných pravidiel životosprávy. Teda neznamená to, že keď máte liek, môžete jesť množstvo nezdravého jedla a „liek to vyrieši za vás“.

Aké sú nežiaduce účinky statínov?

Väčšina pacientov toleruje statíny veľmi dobre, no môžu mať – tak ako všetky lieky, nežiaduce účinky. Viaceré ustúpia, keď sa telo prispôsobí liečbe. V prípade pochybností sa poraďte s lekárom, ale nikdy ich nevysaďte len tak – na vlastnú päsť.

Bežné vedľajšie účinky statínov:

  • bolesti hlavy,
  • nevoľnosť,
  • bolesti svalov a kĺbov.

Pri závažnejších príznakoch dostanete novú liečbu. Avšak bez dodržiavania liečebného režimu, žiadna nebude fungovať tak, ako má.

Problémom je, že pacienti neraz zabudnú statíny užiť, najmä ak majú viac liekov, napríklad aj na vysoký tlak. Samozrejme, to je nebezpečné. Ak je to aj váš problém, dnes už existuje možnosť predpísania kombinácie lieku na tlak spoločne s liekom na cholesterol v jednej tablete. Takéto riešenie určite zjednoduší dávkovanie liečby.

Takže, i keď majú ženy prirodzene nižšie riziko ochorení srdca a ciev, vysoký cholesterol, tlak a životospráva majú na zdravie ich ciev výraznejší vplyv.

Tento článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Servier Slovensko, spol. s r. o.
Viac o vysokom tlaku sa dočítate na www.mojtlak.sk

Zdroje:

https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/how-old-are-your-arteries

https://medlineplus.gov/ency/article/004006.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK53012/

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/HealthyLiving/smoking-and-heart-disease

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318716

https://www.healthline.com/nutrition/low-cholesterol-diet

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/cholesterol-medications/art-20050958

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/statins/art-20045772

Pridaj komentár