Politici v koži parkinsonikov

Parkinsonovu chorobu, ktorá je na Slovensku druhým najčastejším neurodegeneratívnym ochorením, si každoročne pripomíname 11. apríla. Pri tejto príležitosti navštívili pacienti významných slovenských politikov so simulátorom ochorenia. Podpísať sa, vytočiť číslo na mobilnom telefóne, či vypiť šálku kávu si so simulátorom v podobe rukavice, ktorá sťažuje jemnú motoriku, vyskúšala aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

„Svetový deň Parkinsonovej choroby nám dáva príležitosť upozorniť na stúpajúce štatistiky tohto ochorenia a život s ním,“ hovorí predsedníčka Spoločnosti Parkinson Slovensko Katarína Félixová. „Chceme, aby aj ostatní pochopili, ako sa žije s Parkinsonom,“ dodáva Katarína Félixová. Pacienti sa preto rozhodli navštíviť významných politikov, ktorých obdarovali kyticou tulipánov, symbolom Parkinsonovej choroby a dali im možnosť vyskúšať simulátor ochorenia. „Bolo zjavné, že politici ani netušili, s čím musíme každodenne zápasiť,“ vysvetľuje Katarína Félixová. V koži parkinsonika sa na krátku chvíľu ocitol, okrem Zuzany Zvolenskej, aj štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Viliam Čislák. Svoj čas si našiel aj exprezident Michal Kováč, ktorý sám trpí týmto ťažkým ochorením. V stredu príjme pacientov prvá dáma, manželka prezidenta Slovenskej republiky, Silvia Gašparovičová.

Odhaduje sa, že v Slovenskej republike je ročne diagnostikovaných 750 – 1000 nových pacientov. Parkinsonova choroba postihuje najčastejšie ľudí vo veku 50-60 rokov. Nečakaná diagnóza však každoročne vydesí aj niekoľko tridsiatnikov. „Diagnostikovať toto zákerné ochorenie nie je vôbec jednoduché, pretože počiatočné prejavy môžu byť veľmi netypické,“ uvádza Doc. MUDr. Ján Benetin, PhD. Medzi nami žije približne 15 000 parkinsonikov, v Európe ich je okolo 1,6 milióna a vo svete až  4 milióny. „V súčasnosti máme niekoľko liekov, ktoré sa úspešne používajú na liečbu ochorenia a tlmia jeho príznaky. Napriek tomu však toto ochorenie radíme medzi nevyliečiteľné,“ dodal Doc. MUDr. Ján Benetin, PhD.

Parkinsonova choroba je chronicko-progresívnym ochorením centrálnej nervovej sústavy. Priamo súvisí s úbytkom nervových buniek produkujúcich dopamín, látku zabezpečujúcu prenos signálov medzi nervovými bunkami, tzv. neurónmi. Nedostatok dopamínu spôsobuje, že pacient postupne prestáva kontrolovať svoje pohyby. Poruchy motorického systému sa navonok prejavujú mimovoľnými pohybmi, neovládateľným trasom alebo naopak, úplnou stuhnutosťou. Príčina Parkinsonovej choroby nie je zatiaľ objasnená. Za štandard liečby sa považuje podávanie liekov, ktoré v mozgu nahrádzajú chýbajúci dopamín. Špeciálnou aplikáciou je zavedenie sondy do tenkého čreva, kam prenosná pumpička liek plynule dávkuje a zabezpečuje tak jeho účinnejšie pôsobenie. Táto metóda môže priniesť pacientovi významné zlepšenie kvality života, niekedy i návrat do zamestnania. Ďalšou možnosťou je aj neurochirurgická liečba.

Svetový deň Parkinsonovej choroby si pripomíname v deň výročia narodenia britského lekára a chirurga Jamesa Parkinsona, ktorý chorobu prvýkrát opísal v roku 1817. Pri tejto príležitosti organizujú pacienti trpiaci týmto ochorením niekoľko podujatí. Patrí medzi ne napríklad každoročný výstup na Pustý hrad, či pravidelné stretávanie sa pri stolnom tenise a bowlingu. Pacienti každoročne organizujú relaxačné pobyty.

 

Pridaj komentár