Parkinsonova choroba: Pripravte sa aj na horšie dni

Aj ľudia bez zdravotných ťažkostí mávajú dni, keď sa po fyzickej aj psychickej stránke cítia horšie. Je to normálne, ide o prirodzenú súčasť života.

V rámci Parkinsonovej choroby máte „oprávnený nárok“ na častejšie striedanie takýchto dní. Preto rátajte s tým, že v priebehu vášho ochorenia sa vyskytnú aj ťažšie dni.

 

Nepokazte si deň

Veľa pacientov samo vypozoruje, že niektoré okolnosti môžu byť spúšťačom „horších dní“. Na druhej strane, niekedy už samotným očakávaním zlého dňa (napr. pod vplyvom počasia) si môžu fyzickú, alebo psychickú disharmóniu vyvolať sami.

Ak ťažký deň nakoniec príde, čo je pri Parkinsonovej chorobe bežné, prijmite ho s vedomím, že sa raz skončí. Zároveň nemyslite často nato, že takéto okolnosti sa budú opakovať.

 

Správajte sa preventívne

Objavte a osvojte si tie aktivity, ktoré vám pomáhajú, aby ste udržiavali myseľ a telo v pohode a harmónii. Ak neviete, kde začať, môžete sa inšpirovať aj skúsenosťami iných, podobne chorých ľudí.

.>> Čítajte u nás: Rôzne prejavy Parkinsonovej choroby

Parkinsonova choroba, ako každé chronické ochorenie, je veľkým náporom na psychickú rovnováhu pacienta. Mnohí z vás určite máte potrebu porozprávať sa o tom, čo prežívate a ako sa cítite, aj s niekým iným, ako s priateľom, či členom rodiny.

Zbavte sa teda predsudkov, a nehanbite sa vyhľadať odbornú pomoc psychológa, či psychiatra. Váš ošetrujúci lekár vám určite bude vedieť dať kontakt na príslušného odborníka.

Vhodná životospráva tiež môže zlepšiť kvalitu života pacienta. Predídete ňou nechceným zdravotným komplikáciám.

Tu je niekoľko rád a postrehov:

1. Pacienti s Parkinsonovou chorobou mávajú problémy s nízkym tlakom krvi, sú náchylnejší na kolapsy a zle tolerujú horúčavy. Preto prijímajte dostatok tekutín: 2 – 3 litre za deň. V horúcich letných dňoch a pri ochoreniach sprevádzaných teplotami je vhodné príjem tekutín zvýšiť.

2. Parkinsonici majú znížený pocit hladu, čo spolu s problémami s prehĺtaním môže viesť k nedostatočnej výžive. Vaša strava preto musí byť dostatočne výživná a pestrá. Príjem jedla je nutné zosúladiť s užívaním liekov. Na bielkoviny bohatá strava, ako sú mliečne výrobky, syry a mäso, znižuje vstrebávanie liekov, obsahujúcich levodopu. Tieto lieky je lepšie užiť nalačno – aspoň hodinu po jedle, alebo 45 minút pred jedlom.

3. Dôležité denné aktivity si naplánujte na obdobie, kedy lieky zaúčinkujú. Pri zlom počasí (napr. snežení a poľadovici) sa zrieknite prechádzky, a radšej zostaňte doma. Počas horúcich letných dní vybavujte potrebné záležitosti ráno alebo večer, kedy je intenzita slnečného žiarenia najnižšia.

4. Pacienti s Parkinsonovou chorobou môžu trpieť poruchami spánku, alebo, naopak, nadmernou spavosťou. Dôležitá je správna spánková hygiena: chodievajte spať v rovnakú dobu, spite dostatočne dlho, a vyvarujte sa zbytočného užívania liekov na spanie. V prípade výrazných problémov so spánkom sa obráťte na vášho lekára.

5. Prerušovaný spánok môže byť zapríčinený aj častým močením. Dôvodom je nadmerná aktivita močového mechúra. Pomôžete si jednoduchou úpravou príjmu tekutín – pite viac doobeda a poobede, a obmedzte príjem tekutín večer a pred spaním. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach s močením navštívte lekára.

6. Častým problémom parkinsonikov je aj zvýšené potenie a nadmerná tvorba kožného mazu. Dávajte prednosť voľnému oblečeniu z prírodných materiálov (dobre saje pot) a venujte zvýšenú pozornosť osobnej hygiene.

Text vznikol s podporou spoločnosti Boehringer Ingelheim RCV GmbH & Co KG, o.z.

 

Redakčne upravené (jam)

Pridaj komentár