Odborník na chudnutie: Je to výživový poradca? Čomu by mal rozumieť?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Opakovane riešite svoju nadváhu? Hoci sa snažíte, stále neviete so svojimi kilami pohnúť? Ak máte pocit, že to sami nezvládnete, nebojte sa požiadať o pomoc.

Na druhej strane, aj v tomto smere musíte byť veľmi vyberaví a pozorní. V prvom rade – naučte sa rozlišovať. Spoznajte preto, kto je výživový poradca, kto nutričný terapeut a kto obezitológ.

Nutričný terapeut a obezitológ

Nielen obezitológ, ale aj nutričný terapeut musí mať príslušné vzdelanie. Naopak, výživové poradenstvo je voľná živnosť, ktorú môže (teoreticky) vykonávať ktokoľvek. A z toho môže byť problém…

Výživových poradcov je ako maku. Ako im nenaletieť?

Ak máte v okolí niekoho, kto riešil svoju hmotnosť, poraďte sa s ním. Aj tu platí, že referencie a osobné skúsenosti sú tým najlepším meradlom.

Ďalej si overte znalosti konkrétneho poradcu, ku ktorému sa chystáte. Poradca sa na internete svojimi znalosťami väčšinou nezabudne pochváliť.

Ideálne je vysokoškolské vzdelanie, so zameraním na výživupotraviny. Častejšie je to však len nejaký výživový kurz, a takto sa len ťažko hodnotí jeho kvalita.

Preto sa musíte s poradcom aj vidieť

Samozrejme, najviac odhalíte priamo pri osobnom kontakte s poradcom. Na nejakej spolupráci sa vždy dohadujte až po osobnom stretnutí. A čo by sa malo odohrať na prvom stretnutí?

Správny výživový poradca vám musí venovať dostatočný čas. Takto získa potrebné informácie o vašich návykoch, identifikuje príčinu problému a navrhne riešenie. Mal by tiež zohľadniť psychologické hľadisko (vašu osobnosť), aby vás správne motivoval.

výživový-poradca-chudnutie
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Striktne predpísaný jedálniček a doplnky stravy? Zbystrite pozornosť!

Kvalitný poradca by vás nemal „vybaviť“ len vyplnením nejakého dotazníka, a potom vás poslať domov s presným jedálničkom a taškou plnou doplnkov, väčšinou nakúpených priamo uňho.

Ak vám niekto vnucuje doplnky stravy s tvrdením, že sú pre vaše chudnutie nevyhnutné, ste na zlej adrese. Pre zdravého človeka je väčšinou dostačujúca pestrá strava, a ak má určitý zdravotný problém, tak mu doplnky, resp. lieky predpisuje lekár.

Čo by nemalo chýbať v poradenstve „výživára“?

Výživový poradca by mal vždy odporúčať pestrú stravu. Nemal by sa uchyľovať k jednostranným diétam, dokonca odporúčať nejaké hladovky alebo radikálne diéty.

Okrem toho, výživový poradca je (viac či menej) vzdelaný v oblasti výživy, ale väčšinou len minimálne v psychológii. Nevie teda, ako doviesť klienta k trvalej zmene návykov.

Pravda je však taká, že ľudia prichádzajú za výživovými poradcami hlavne so snahou schudnúť. Lenže, obéznejší ľudia väčšinou nejedia z hladu, ale spúšťačom sú iné podnety, ako napríklad stres, pohoda, reklama a pod. A s tým si bežný „výživár“ neporadí.

Jeho rady sa zvyčajne zameriavajú na to, čo nerobiť,  koľkokrát dennečo jesť, alebo čo vôbec nejesť. V horšom prípade vám odporučí zázračné prípravky, ktoré „schudnú“ za vás, bez väčšej námahy, pohodlne a rýchlo.

Schudli ste? No fajn. A čo ďalej?

Väčšina metód sa vôbec nezamýšľa nad tým, čo máte robiť ďalej, keď predsa len schudnete. Čo sa bude diať, keď dosiahnete svoj cieľ? A tiež – ako ste sa vlastne dostali k tej nadváhe a neustálemu chudnutiu?

Práve tieto otázky sú rozhodujúce v tom, či si „dobrú váhu“ udržíte dlhodobo. Potrebujete na ne poznať odpovede, inak sa ľahko dostávate do začarovaného kruhu chudnutia a JOJO efektu. Chudnutie je aj o vedomostiach.

výživový-poradca-kurz
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Využiť silu skupiny: Kontaktujte STOB!

Špecialistami na to, ako previesť teoretické znalosti do praktického života, sú ľudia zo spoločnosti STOB. V tejto oblasti pôsobia už vyše 30 rokov. V STOB-e vás naučia, ako dosiahnuť také zmeny v stravovacích a pohybových návykoch, aby boli dlhodobo udržateľné.

V STOB-e neriešia len výživu, ale ponúkajú omnoho komplexnejšie riešenia. Metodika  vychádza zo psychoterapeutických prístupov – využívajú princípy KBT (kognitívno-behaviorálnej psychoterapie).

Veľmi efektívne sú skupinové kurzy chudnutia, ktoré majú jeden dôležitý aspekt, a tým je spoločná podpora. Ľudia si tu vzájomne pomáhajú, v neposlednom rade nadväzujú priateľstvá. Ak sa vám ťažko chudne „na vlastnú päsť“, skúste to s nimi!

Spoločnosť STOB ponúka viac než 30 rokov komplexnú pomoc pri chudnutí, a to bez diét a striktných obmedzení. Okrem správnej výživy a pohybu, sa STOB zameriava predovšetkým na psychiku. Tento prístup aplikuje v skupinových kurzoch chudnutia či online nástrojoch, ako je program Sebakaučing. Viac sa o aktivitách STOBu dozviete na www.stob.cz.

Zdroj: www.stob.cz

Redakčne upravené a krátené (jam)

Pridaj komentár