NTS SR: Účasť na Svetovom dni darcov krvi predčila naše očakávania

Bratislava 14. júna (TASR) – Podľa Národnej transfúznej služby (NTS) SR mal Svetový deň darcov krvi na Slovensku veľkú odozvu. „Sme veľmi milo prekvapení. Účasť predstihla naše očakávania. Na pracoviskách národnej transfúznej služby sme zaznamenali o 90 darcov viac ako minulý rok,“ uviedla pre TASR projektová manažérka NTS Martina Grožajová. 
Na odberoch, ktoré NTS organizovala na celom Slovensku v spolupráci so Slovenským Červeným krížom (SČK) a pod záštitou manželky prezidenta SR Silvie Gašparovičovej, sa dnes zúčastnilo 894 darcov.
V Bratislave natiahlo ruku pre záchranu ľudského života 146 darcov. Lákalo ich najmä odovzdanie kri v priestoroch Kancelárie prezidenta SR, kde sa ich stretlo 55. Koordinátorka pre dobrovoľníctvo a krvný program SČK Soňa Sládečeková priznala, že priestory kancelárie sú pre návštevníkov príťažlivejšie. „Dnešný deň hodnotíme veľmi pozitívne z toho dôvodu, že 14. jún je Svetovým dňom darcov krvi, ktorý sa oslavuje na celom svete a že väčšina z darcovskej základne prišla darovať krv do Kancelárie prezidenta SR,“ uviedla. 
Grožajová doplnila, že pre veľký záujem o darcovstvo a kapacitné obmedzenie boli pracovníci NTS nútení posielať ľudí aj na transfúzne stanice na Kramároch či v Ružinove.
Organizátorov teší, že na akcii sa zúčastnilo aj veľa prvodarcov, ale i viacnásobných darcov krvi.
Deň otvorených dverí spojený s prehliadkou špecializovaných pracovísk NTS SR a darovaním krvi sa uskutočnil bez problémov na všetkých slovenských pracoviskách. „Ide o národnú akciu 38 územných spolkov SČK,“ uviedla Sládečeková s tým, že medzinárodným dňom sa doplnenie krvi na transfúznych pracoviskách nekončí. 
„Letné mesiace sú kritické aj celonárodne, ale najmä lokálne, kde poväčšine chýba krv a preto treba darcov informovať o tom, že môžu kedykoľvek, kdekoľvek prísť aj počas leta. Miest, ktoré môžu záujemcovia navštíviť, je na celom Slovensku asi päťdesiat,“ dodala Sládečeková.

Pridaj komentár