NITRA: Rodina chlapca v kóme sa obáva, že rekordné odškodné nikdy neuvidí

Nitra 11. októbra (TASR) – Rodina Šimona Bucha, ktorému lekári Fakultnej nemocnice v Nitre trvalo poškodili zdravie, prijala s veľkým zadosťučinením rozhodnutie Okresného súdu v Nitre. Uznanie rekordného odškodného vo výške 600.000 eur však podľa slov Šimonovej matky Valérie Buchovej ešte neznamená, že sa ich boj skončil.
„Veľmi ma to zobralo. Nečakala som, že budeme takí úspešní. Musím sa ešte upokojiť. Naozaj ma chytila za srdce záverečná reč sudkyne. Ale či sa peňazí aj reálne dočkáme, to netuším. Som znechutená z postoja nitrianskej nemocnice. Oni všetko zavinili a nedočkali sme sa žiadneho ospravedlnenia, alebo aspoň bežnej komunikácie. Určite sa budú odvolávať. Tento boj sa ešte neskončil,“ povedala matka Šimona Bucha. Nemocnica sa k prípadu stále odmieta vyjadriť. „Nie, žiadne stanovisko neposkytujeme,“ uviedla hovorkyňa Alena Ďurišová.
Právnik rodiny už po súdnom pojednávaní pripomenul, že získať peniaze od nemocnice nebude jednoduché, pretože nebola poistená a podľa platných zákonov sa nemocnice exekvovať nesmú. „Je to absurdný stav. Oni zničili nezvratne zdravie nášho syna. My sme zadlžení. Šimonovi súrodenci si musia hľadať brigády, my si s manželom odtŕhame od úst. Spôsobili nám množstvo výdavkov. Museli sme predať byt a postaviť dom, ktorý sme predtým nepotrebovali. Predtým sme nepotrebovali chodiť do Viedne, nepotrebovali sme kupovať drahé pomôcky. Teraz to všetko musíme platiť zo svojho. A oni, ktorí to všetko spôsobili, s nami ani len slušne nekomunikujú a možno nebudú musieť platiť nič,“ povedala sklamane Buchová.
Šimonova matka však vzápätí dodala, že z boja nehodlá ujsť. „Chcem vyzvať aj ostatných ľudí, ktorým sa prihodilo niečo podobné, aby sa nikdy nevzdávali. Verím, že časom aj na Slovensku budú musieť nemocnice za svoje pochybenia vyplácať odškodné. Ten boj je dlhý, stojí nesmierne veľa energie, ale lekári si musia uvedomiť, že sú tu pre pacientov,“ pripomenula Buchová. O tom, akoby rodina naložila s peniazmi, ak by sa im ich od nemocnice podarilo získať, ešte nemala čas premýšľať. „Zatiaľ nemám predstavu. Ak by sa to podarilo, išli by určite na starostlivosť o Šimona a na pomôcky, ktoré pre neho potrebujeme,“ povedala.
Šimona Bucha operovali v roku 2007. Počas operácie nosnej priehradky mu zastalo srdce. Pre pokazené monitorovacie zariadenie si zlyhanie životne dôležitého orgánu všimli lekári neskoro a museli pacienta oživovať. Po operácii nebol umiestnený na ARO, ale na bežnú prebúdzaciu izbu, kde upadol do bdelej kómy, v ktorej je dodnes. Pre postup lekárov podal v roku 2008 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou trestné oznámenie na nitriansku fakultnú nemocnicu. Anestéziológa Ivana Klimenta súd v roku 2009 uznal vinným z ublíženia na zdraví. Dostal dvojročný podmienečný trest a zákaz vykonávať prácu anestéziológa na päť rokov. Momentálne pracuje v nitrianskej nemocnici v záchrannej službe. Sudkyňa Okresného súdu v Nitre vo svojej záverečnej reči skonštatovala maximálnu lajdáckosť personálu fakultnej nemocnice.

Pridaj komentár