Neonatológia: Prejavom novorodenca sa dá porozumieť

Košice 13. októbra (TASR) – Slovenské zdravotné sestry pracujúce v neonatológii sa stretli v týchto dňoch v Košiciach na konferencii. Témou ich diskusií, ako aj troch desiatok odborných prednášok, boli napríklad nozokomiálne infekcie v novorodeneckom veku, traumatizujúce pôrody či faktory ovplyvňujúce komplexnú zdravotnú starostlivosť o novorodencov.
Profesionálne sestry na konferencii, ktorá sa konala v dňoch 11. až 12. októbra, konštatovali, že jedinec je veľmi vnímavý na každý nepriaznivý podnet už ako plod, ale aj bezprostredne po narodení. Jednou z priorít zdravotníckeho personálu je preto zabrániť iatrogenizácii – poškodeniu pacienta počas toho, ako mu je poskytovaná liečebno-preventívna starostlivosť.
„Je potrebné sledovať prejavy bolesti napríklad pri očkovaní, odberoch biologického materiálu a rôznych vyšetreniach, ale aj nepohodu novorodenca. Polohovanie, manipulácia, dotyky, to všetko prispieva k tomu, aby sme zabezpečili optimálny vývoj a popôrodnú adaptáciu, aby sme predišli akýmkoľvek negatívnym vplyvom na vývoj dieťatka,“ zdôraznila Agnesa Hikkerová, ktorá v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura odpracovala 40 rokov ako vedúca sestra.
Hikkerovej slová potvrdili aj skúsenosti ďalších zdravotných sestier. Všetkým prejavom dieťaťa sa podľa ich slov dá rozumieť a následne uspokojiť jeho psychosociálne potreby, aj keď si niektorí laici myslia, že ich novorodenci nemajú. „O vnútornom prežívaní novorodenca vypovedajú pohyby jeho tela, grimasy i samotný plač, ktorý nie je vždy rovnaký,“ opísala svoje poznatky z praxe Marcela Jánošíková. Plač dieťaťa môže byť fyziologický, ale aj taký, ktorý signalizuje, že s novorodencom niečo nie je v poriadku.
Veľmi dôležitá zo strany zdravotných sestier je aj správna diagnostika prejavov bolesti u detí, ktorá nemusí byť prioritne riešená farmakologicky. „Niekedy pomôže iba dotyk, pohladenie či masáž,“ dodala Jánošíková.

Pridaj komentár