Narkolepsia: Keď zaspíte rýchlejšie, ako si stihnete ľahnúť

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Podľa odborníkov by mal dospelý človek spať 78 hodín denne. Všetky ostatné extrémy označujeme ako spánkové poruchy.

Pri narkolepsii pociťuje človek takú veľkú únavu, že ho hocikedy prepadne neprekonateľná ospalosť.

Ide o chorobný a potenciálne nebezpečný stav, pri ktorom upadnete do párminútového spánku, pričom vôbec nezáleží na tom, kde práve ste.

Chorobné zaspávanie nie je spôsobené iným ochorením alebo preťažením organizmu. Prečo teda človek takto rýchlo zaspí?

Čo je to narkolepsia?

Narkolepsia je chorobná spavosť, ktorú nedokážete kontrolovať, aj keď zmobilizujete všetku svoju vôľu. Priebeh a frekvenciu záchvatov neviete ovplyvniť ani dostatočným a pravidelným oddychom.

Nutkanie na spánok prichádza náhle, často aj niekoľkokrát za deň. Nedokážete to korigovať, takže pocit únavy nakoniec vyhráva. Zároveň neexistuje spôsob, ako tieto momenty predvídať.

Narkolepsiu po prvýkrát diagnostikovali v roku 1880. Dovtedy bola považovaná za chronickú únavu, preto pacientov neprávom obviňovali z lenivosti.

Ako vzniká narkolepsia?

Ani po vyše storočí odborníci nepoznajú presnú príčinu vzniku narkolepsie. Ako najpravdepodobnejšie dôvody uvádzajú úrazy hlavy, či vážne zápalové ochorenia. Ukazuje sa tiež, že narkolepsia je dedičná.

Príznaky narkolepsie

Hlavným príznakom narkolepsie je náhle zaspávanie, pričom spánok trvá približne 20 minút. Človek zaspí pri akejkoľvek činnosti, netýka sa to iba stereotypných úkonov.

Hoci pociťuje veľkú ťažobu, nedokáže to zastaviť, a preberie sa až po skončení záchvatu. Väčšinou vníma všetko, čo sa okolo neho deje, ale nedokáže na nič reagovať.

Takéto záchvaty sa opakujú pravidelne a dlhšie obdobie. Neskôr sa pridajú poruchy nočného spánku, z čoho vyplynú ďalšie zdravotné problémy.

narkolepsia-diagnostika
Zdroj foto: AdobeStock.com

Sny spojené s halucináciami

Počas narkoleptických záchvatov môžete mať rôzne predstavy. Keďže spánok je krátky, vnímate ich v stave čiastočnej bdelosti, takže sú to skôr také malé halucinácie. Pre pacienta je to veľmi nepríjemné, pretože nedokáže odlíšiť realitu od snov, a potom nevie, čo sa okolo neho v tom čase naozaj dialo.

Narkolepsia s kataplexiou

Narkolepsiu často komplikuje aj prepojenie na kataplexiu. Niektorým pacientom vtedy len padajú veci z ruky, no iným počas záchvatov ochabuje svalstvo, strácajú kontrolu nad celým telom, môžu aj odpadnúť.

Napriek tomu, že sa človek nedokáže hýbať, vníma všetko navôkol. Podľa toho, či sa objavuje paralýza, alebo iba upadneme do pokojného spánku, rozlišujeme dva druhy narkolepsie.

Diagnostika narkolepsie

Keďže narkolepsia je mylne zamieňaná za chronickú únavu, človek vyhľadá odbornú pomoc až v momente, keď je choroba v pokročilom štádiu a frekvencia záchvatov sa významne zvyšuje. A za kým by ste mali zájsť?

Najlepšie urobíte, keď kontaktujete spánkové laboratórium. Len presným monitorovaním organizmu sa dá určiť, prečo sa objavuje tento problém.

Pri podozrení na narkolepsiu vás budú skúmať v dlhšom cykle, počas noci i dňa. Z nazbieraných výsledkov vyplynú všetky spánkové problémy. U niekoho potom nastupuje liečba, u iného môže stačiť zmena každodennej rutiny.

narkolepsia-s-kataplexiou
Zdroj foto: AdobeStock.com

Narkolepsia a úrazy

Pri nástupe záchvatov je dôležitá rýchla reakcia pacienta, ale aj ľudí okolo neho. Najmä ak je narkolepsia spojená s kataplexiou, pacient sa môže vážne zraniť. Vždy treba zabezpečiť všetko tak, aby človek počas krátkeho spánku pohodlne sedel alebo ležal, a aby nemal pri sebe nebezpečné predmety, ako nôž alebo niečo sklenené.

Aj preto by sme sa mali vyhýbať nebezpečným športom, práci s rizikovými strojmi alebo riadeniu dopravného prostriedku. Práve z tohto dôvodu majú narkoleptici problémy pri hľadaní práce, kde sú vysoké bezpečnostné požiadavky.

Koľko ľudí ma narkolepsiu?

Podľa štatistík majú narkolepsiu 2 1 000 ľudí. V roku 2009 na Slovensku evidovali len 49 osôb s touto diagnózou, novšie údaje nám chýbajú. Ide teda o raritnú chorobu, ktorá je dedičná. U človeka sa však nemusí objaviť hneď od narodenia, často sa naplno prejaví až v dospelosti.

Rozdiel medzi narkolepsiou a hypersomniou

Hypersomnia je trochu iný problém ako narkolepsia – je to nadmerná spavosť. Človek pravidelne spáva aj viac ako 10 hodín denne, napriek tomu má neustále pocit veľkej únavy. Na vine je buď poškodenie mozgu, alebo iné ochorenie. Narkolepsia je typom hypersomnie.

Hypersomniu delíme na:

  • idiopatickú – telo nedostatočne regeneruje, hoci spíme „viac ako dosť“,
  • recidivujúcu – prichádza len v určitých obdobiach,
  • postraumatickú – spôsobenú úrazom alebo silným šokom.

Čo robiť, keď u mňa odhalia narkolepsiu?

Samotná choroba sa nedá úplne vyliečiť – musíte brať iba podporné lieky, ktoré stimulujú nervový systém a udržia vás v stave bdelosti. Zapracujte na kvalitnom nočnom oddychu, ktorý znižuje frekvenciu denných záchvatov.

Mali by ste mať pravidelný režim, pretože rutinou dostane svoj spánok pod lepšiu kontrolu. Nepreťažujte organizmus, neprekonávajte sa v športových výkonoch, jedzte zdravú a ľahkú stravu. Nezabúdajte na zaistenie okolia, aby ste v prípade záchvatu neutrpeli úraz.

Spoločenská izolácia

Narkolepsia niekedy dostáva postihnutého človeka do nepríjemných spoločenských situácií. Záchvaty môžu prísť v tej najnevhodnejšej chvíli, čo sa potom ostatným ťažko vysvetľuje.

Aj kvôli tomu sa narkoleptik vedome vyhýba spoločnosti, stáva sa z neho introvert. Je mu totiž nepríjemné, keď zaspí niekde na verejnosti, napríklad vo veľkej skupine ľudí, ktorá sa dobre baví.

Aj preto sa títo ľudia uzatvárajú do seba a z domu vychádzajú len v najnutnejších prípadoch. To časom zhoršuje psychický stav, môže sa objaviť aj depresia. Do tohto bodu by to nemalo nikdy dospieť!

Ako sa správať pri pacientovi s narkolepsiou?

  • Na začiatku záchvatu zaistite, aby sa neudrel alebo neutrpel úraz.
  • Počas spánku ho nebuďte – prebrať sa musí sám.
  • Krátko po prebudení môže byť zmätený, za čo môžu halucinácie. Len ho upokojte a nechajte na chvíľku oddýchnuť, kým všetko spracuje.
  • Z pacienta si neuťahujte – nekontrolovateľný spánok berte ako regulárne ochorenie.

Zdroje:

https://www.czech-neuro.cz/pro-pacienty/narkolepsie/

https://www.sleepfoundation.org/articles/narcolepsy

https://www.webmd.com/sleep-disorders/guide/narcolepsy#1

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/narcolepsy/symptoms-causes/syc-20375497

https://www.ninds.nih.gov/disorders/patient-caregiver-education/fact-sheets/narcolepsy-fact-sheet

https://www.medicalnewstoday.com/articles/155244.php

http://sleepeducation.org/essentials-in-sleep/narcolepsy/symptoms

2 odpovedí na “Narkolepsia: Keď zaspíte rýchlejšie, ako si stihnete ľahnúť

Pridaj komentár