Najčastejšie fóbie: Strach z výšok, či strach z pavúkov. Dá sa toho zbaviť?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Strach patrí medzi prirodzené obranné reakcie človeka. Napriek tomu mu nemôžeme dovoliť, aby nás permanentne ovládal a postupne nám ničil život.

Fóbie často vznikajú z kurióznych až banálnych situácií. Druhý človek to nedokáže pochopiť, náš panický strach mu pripadá nezmyselný a premrštený.

Bez logického vysvetlenia a určitej kontroly, však fóbie prerastajú do vážnych stavov. Keď sa musíme neustále vyhýbať konkrétnym situáciám, končia už všetky žarty.

Čo je to fóbia?

Rozdiel medzi fóbiou a bežným strachom je v tom, ako silno prežívame určité situácie. Pri bežnom strachu alebo zľaknutí sa rýchlo upokojíme, možno to v nás na chvíľku zanechá zmiešané pocity, ale viac sa k udalosti nevraciame.

Na druhej strane, fóbia sa prejavuje nadmerným strachom z jednej konkrétnej situácie alebo veci. Človek je ako ochromený, rýchlo prepadá panike, robí nepredvídateľné úkony, alebo (naopak) nedokáže vôbec reagovať.

Navyše, človeka zväzuje veľký strach už len pri pomyslení, že by sa mohol do takejto situácie dostať. Tu treba povedať, že niekedy je fóbia spojená s inými psychickými poruchami, ktoré nám bránia v tom, aby sme sa pozerali na svet reálnymi očami.

Štyri hlavné typy fóbií:

  1. Fóbie zo zvierat – napríklad zo psov, z hadov alebo pavúkov.
  2. Fóbie z prírodných katastrof – napríklad z potopy, hurikánu, zo zemetrasenia.
  3. Situačné fóbie – napríklad strach z výšok, z verejného vystupovania.
  4. Fóbie, pri ktorých je ohrozené telo – strach z choroby, poranenia, krvácania, injekcií.

Príznaky fóbie:

Rôzne druhy fóbií

Možno ste už niekedy videli zoznam fóbií a prekvapilo vás, že sú ich stovky. Je to naozaj tak. Dokonca pribúdajú ďalšie, čo súvisí aj s technickým pokrokom a novými situáciami a predmetmi.

Náš zoznam fóbií nie je zďaleka kompletný, pretože spomíname len najčastejšie fóbie. Uvádzame ich v abecednom poradí.

Najčastejšie fóbie strach z výšok
Zdroj foto: AdobeStock.com

Akrofóbia

Toto je pomerne častá fóbia – ide o strach z výšok. Záchvat paniky môže nastúpiť už pri malom prevýšení, napríklad ak musíme zdolať pár schodov na rebríku.

Pocit strachu umocňujú situácie, keď nemáme pod nohami stabilnú plochu, napríklad na lanovom moste, alebo keď je podlaha priehľadná, takže vidíme priestor pod sebou.

Jedným zo spôsobov liečby je použitie virtuálnej reality, keď si človek (v bezpečí) zvyká na situáciu, v ktorej sa môže hocikedy ocitnúť.

Zaujímavosťou je, že štatisticky trpia strachom z výšok viac ženy ako muži.

Arachnofóbia

Paniku z pavúkov chytajú mnohí ľudia už len pri predstave, že by sa s týmito osemnožcami ocitli v rovnakej miestnosti. Stačí, keď im niekto zlomyseľne povie, že práve jedného videl loziť po stene… Od toho momentu pre nich prestáva existovať okolitý svet a iba striehnu na to, kedy uvidia malého nepriateľa.

Arachnofóbia sa lieči práve tým, že si postupne zvykáme na tieto živočíchy, dotýkame sa ich. Pri slabšej fóbii to zvládne človek aj sám, inokedy to prebieha pod odborným dohľadom.

najčastejšie fóbie arachnofóbia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Bacilofóbia

Počas epidémie koronavírusu sa u mnohých ľudí naplno prejavila bacilofóbia, teda strach z bacilov alebo vírusov. Bacilofóbia sa zvyčajne preukáže na prehnanej hygiene – častom umývaní rúk, nadmernom používaní dezinfekcie, či obavou pred vecami a plochami, ktorých sa dotýkali iní ľudia.

Bacilofóbia sa v niektorých prípadoch spája aj s určitou nákazlivou chorobou – napríklad s AIDS, chrípkou, či najnovšie s COVID-19. Častejšie však ide celkovú obavu pred infekciami a baktériami.

Premrštenú hygienu liečime tak, že odhaľujeme spúšťač strachu, resp. poukazujeme na to, že mikroorganizmy žijú všade, a tak im ťažko uniknime. Ak ani toto nezaberie, človek užíva lieky.

Klaustrofóbia

Medzi najčastejšie fóbie patrí klaustrofóbia. Ide o strach z uzavretých a malých priestorov. Človek má pocit nedostatku vzduchu, búši mu srdce, správa sa hystericky.

Väčšinou ju spúšťačom negatívny zážitok z minulosti, napríklad keď sme sa zasekli vo výťahu, alebo vymkli malomneosvetlenom priestore.

Najlepšou metódou na ovládnutie klaustrofóbie sú špeciálne dychové cvičenia, ktoré upokojujú myseľ a zmierňujú búšenie srdca.

Latrofóbia

Zažívate pri každej návšteve lekára veľký strach? Chytáte paniku už z predstavy, že budete musieť absolvovať nejaké vyšetrenie? S veľkou pravdepodobnosťou trpíte latrofóbiou, čiže strachom zo zdravotníckeho prostredia alebo personálu.

Ľudovo sa táto fóbia nazýva „syndróm bieleho plášťa“. Napríklad, pred odchodom z domu máte ideálny krvný tlak, ale v ordinácii je zrazu vysoký. Niekedy stačí, keď len vstúpite do čakárne, a už zažívate paniku.

Táto fóbia je často dedičná, alebo ju spustí jedna negatívna skúsenosť. Niekedy môže ísť o strach z konkrétneho lekárskeho odboru, napríklad zo zubárov.

Veľkú úlohu tu zohrávajú aj samotní doktori, ktorí svojím prístupom a budovaním vzájomnej dôvery, môžu zmierniť obavy pacienta.

Pathofóbia

Hypochonder je človek, ktorý na sebe neustále badá príznaky nových ochorení – jednoducho, všetko sa naňho hodí. Avšak ľudia, ktorí trpia pathofóbiou, majú strach, že vôbec na niečo ochorejú.

Aj preto sa často boja ísť k lekárovi, lebo by u nich mohol odhaliť nejaké vážne ochorenie. No keď sa už naozaj cítia zle, majú veľký strach, že ich choroba oberie o všetky sily.

Sociálna fóbia

Pri sociálnej fóbii zažívate strach už len z predstavy, že by ste mali vyjsť z domu alebo stretnúť iných ľudí. Do tejto kategórie patrí aj panika pri vystupovaní pred verejnosťou, keď sa máte prihovoriť miestnosti plnej cudzích ľudí.

Sociálnu fóbiu treba podchytiť už v začiatkoch, pretože neskôr človek odmieta vyjsť z domu, dokonca sa vyhýba bližšej rodine. V týchto prípadoch je už nevyhnutná terapia u psychológa, či psychiatra.

Ak máte iba strach z rozprávania pred verejnosťou, pomôžu vám relaxačné cvičenia, resp. prítomnosť blízkej osoby, ktorá vás upokojuje úsmevmi a súhlasným prikyvovaním.

Introvertom mylne pripisujeme sociálnu fóbiu. Hlavný rozdiel je v tom, že introvert len uprednostňuje samotu, ale kontakt s iným ľuďmi mu nenaháňa strach.

Liečba fóbie

Základom úspešnej liečby je to, čo aj pri iných poruchách, či chorobách – najprv si musíme uvedomiť, že „máme problém“, inak nič nezačneme riešiť.

Keď však vyhľadáme odborníka, ten nám naordinuje sériu terapií, na ktorých sa pokúsi o pragmatické potlačenie obáv a úzkostí.

Ak by panika neopadla, môže nám predpísať upokojujúce lieky. Ibaže – tie sa dajú použiť len pri tých fóbiách, ktoré dokážeme vopred odhadnúť.

Napríklad, ak vás čaká príhovor pred veľkou skupinou ľudí, alebo musíte vystúpiť na nejakú vyhliadku (pri strachu z výšok).

Terapia šokom

Niektoré liečebné metódy sú založené na myšlienke, že človek sa musí naučiť čeliť „nebezpečným“ situáciám alebo veciam. Terapia šokom však môže dopadnúť katastrofálne, ak je bez asistencie odborníka.

Pri neočakávanej reakcii totiž človek ublíži sám sebe, alebo ľuďom vo svojom okolí, a jeho strach sa nakoniec ešte zväčší. Preto sa do tejto terapie nepúšťajme v amatérskych podmienkach.

Takéto pokusy treba vždy konzultovať so psychológom. Ten dokáže posúdiť, či ste sa v liečbe posunuli ďalej, a teda či môžete zvýšiť dávku toho, čo vám naháňa taký strach.

najčastejšie fóbie terapia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Najzvláštnejšie fóbie

Astrofóbia

Niekto pri pohľade na nočnú oblohu vidí neopakovateľnú krásu, iní prežívajú strach z nekonečnosti vesmíru. Astrofóbia má blízko k agorafóbii, strachu z otvorených priestorov.

Sophofóbia

Táto fóbia by nejednému študentovi poslúžila ako dobrá výhovorka. Ide totiž o panický strach z učenia a získavania nových vedomostí. Ktohovie, čoho sa títo ľudia boja. Možno sa len nechcú dozvedieť niečo závažné.

Metrofóbia

Romantika musí ísť v tomto prípade bokom, pretože metrofóbia je strach z poézie. Vyznávanie lásky vo veršoch, preto vôbec nepripadá v úvahu.

Lachanofóbia

Z týchto ľudí sa istotne nestanú vegetariáni – najväčšie obavy u nich vyvoláva zelenina. Nejde tu len o jedenie, ale aj dotýkanie sa zeleniny.

Xanthofóbia

Ak vás prepadávajú mdloby pri pohľade na žltú farbu, alebo nemôžete ani len počuť slovko „žltá“, môžete vstúpiť do klubu ľudí so xanthofóbiou. Pole so slnečnicami musí byť pre týchto ľudí nočnou morou.

Zdroje:

Pridaj komentár