MZ SR: Slovensko potvrdilo prvý prípad ochorenia na COVID-19

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Bratislava, 6. marca 2020 Na Slovensku sme zaznamenali prvý prípad ochorenia COVID-19. Nový koronavírus dnes potvrdili u 52-ročného muža z Bratislavského kraja.

Laboratórnu diagnostiku vykonali v Národnom referenčnom centre pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Klinickú vzorku ešte zašlú na konfirmáciu do Virologického inštitútu na Charité univerzitu medicíny v Berlíne.

Nakazený muž nebol v zahraničí

Muž s potvrdeným COVID-19 sa nezdržoval v zahraničí, ide o sekundárny prenos ochorenia. Žije však v spoločnej domácnosti s osobou, ktorá pred niekoľkými týždňami bola v oblasti, kde sa vyskytol nový koronavírus.

„Muž s potvrdeným ochorením COVID-19 je hospitalizovaný na Klinike infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava, v izolovanej miestnosti. Pacient má ľahší priebeh ochorenia a nepociťuje vážne zdravotné komplikácie. Situáciu máme pod kontrolou,“ povedal predseda vlády SR Peter Pellegrini, poverený vedením Ministerstva zdravotníctva SR.

Zdravotnícky personál poskytuje pacientovi potrebnú zdravotnú starostlivosť a robí všetko pre to, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu nákazy. S dôrazom na maximálnu ochranu ľudí, sú nateraz prijímané prísne protiepidemické opatrenia. S aktuálnou platnosťou je zavedený napríklad zákaz návštev v Univerzitnej nemocnici Bratislava.

Odborní pracovníci RÚVZ so sídlom v Bratislave zároveň dohľadávajú osoby, s ktorými prišiel muž do kontaktu. V jeho okolí sa totiž môžu objaviť ďalšie prípady. Aj preto boli prijaté viaceré protiepidemické opatrenia.

„Napriek všetkým opatreniam, je možné, že sa objaví ďalší zános ochorenia COVID-19 zo zahraničia na naše územie, a to aj vzhľadom na spôsob prenosu infekcie – kvapôčková infekcia. Zároveň treba zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zasiahnutých oblastí,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Ministerstvo bude informovať smskami

Zastupujúci minister zdravotníctva Peter Pellegrini upozornil, že všetci občania SR s registrovanou SIM kartou obdržia v krátkom časovom horizonte SMS správu s preventívnymi opatreniami, ktoré znižujú riziko nákazy novým koronavírusom. Zároveň spochybnil nákupnú horúčku, keď ľudia v mnohých predajniach potravín a drogérie doslova vybielili regále.

Aktuálne prebieha chrípková sezóna, a nie každý kašeľ či horúčka musí signalizovať ochorenie na COVID-19. Uisťujem verejnosť, že nie je dôvod na paniku. Preto, prosím, zachovajme rozvahu, skutočne nie je nutné, robiť si mesačné zásoby potravín,“ uzavrel P. Pellegrini.

Prvý prípad prišiel až po 306 vzorkách s negatívnym výsledkom. Ďalšie vzorky priebežne vyšetrujú v Národnom referenčnom centre pre chrípku.

Zdroj: MZ SR

Redakčne upravené a krátené (jam)

Pridaj komentár