Koronavírus sa dostal do Európy. Čo by ste o ňom mali vedieť?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Prvé správy o objavení koronavírusu 2019-nCoV v Číne prišli na konci minulého roka. Zdravotníci však predpokladali, že sa im vírus podarí úspešne potlačiť.

Počas uplynulého týždňa sa situácia natoľko zhoršila, že miestna vláda musela uzavrieť do karantény 12 miest.

Napriek tomu sa vírus postupne rozšíril aj do iných krajín. Prvé prípady hlási už aj Európa.

Koronavírus postihuje dýchacie cesty

Pod pojmom koronavírus rozumieme skupinu 4 vírusov, ktoré napádajú najmä dýchacie cesty. Priebeh choroby je rôzny, veľa závisí od sily imunitného systému, či iných zdravotných problémov.

Choroba sa bežne prejavuje ako ľahké prechladnutie, napáda horné dýchacie cesty, no iba výnimočne sa dostáva do pľúc. To je aj prípad koronavírusu s označením 2019-nCoV, ktorý prepukol v Číne.

Vírus sa preniesol zrejme z hadov

Vedci sa domnievajú, že vírus prestúpil na človeka z chorého zvieraťa. Ako zdroj infekcie určili trh s morskými plodmi vo Wu-chane, kde sa nelegálne obchoduje s divokými zvieratami. Prvý človek sa údajne infikoval po kontakte s hadom.

Úrady však upozorňujú, že toto nemusí byť prvotný zdroj nákazy. Preto naďalej pokračujú vo výskume, aby nielen zamedzili šíreniu vírusu, ale zároveň obmedzili riziko opätovného vypuknutia choroby.

V minulosti spôsobovali podobné problémy SARS a MERS, ktoré patria do rovnakej skupiny vírusov.

koronavírus-príznaky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Smrteľné prípady súviseli s chronickými chorobami

Podľa oficiálnych záznamov sa koronavírusom infikovalo už 4 500 pacientov. Z toho zaznamenali 106 úmrtí. Odborníci upozorňujú, že vírus je nebezpečný najmä pre ľudí, ktorí majú nejaké iné zdravotné problémy.

Medzi mŕtvymi boli pacienti, ktorí trpeli cukrovkou, astmou, alebo iné vážnejšie ochorenie. Druhú skupinu tvoria starší ľudia. Ukazuje sa však, že ak bol infikovaný človek pred ochorením v dobrom zdravotnom stave, nakoniec sa vyliečil.

Čo je horšie, počet chorých v posledných dňoch výrazne vzrástol, keďže sa koronavírus preniesol aj do iných regiónov. Napríklad z jedného dňa na druhý stúpol počet nových prípadov o 40 %.

Slovensko a Rakúsko – prvé prípady neboli potvrdené

V priebehu minulého týždňa začali pribúdať pacienti aj v iných ázijských krajinách. Výskyt koronavírusu už oznámilo Thajsko, Južná Kórea, Singapur, Japonsko, Macao, Hongkong, Vietnam, Taiwan, Malajzia, Nepál, USA, Austrálii. Čo sa týka Európy, tri prípady sa potvrdili aj vo Francúzsku.

Prvé podozrenia na koronavírus sa počas víkendu objavili aj na Slovensku, či v Rakúsku. U nás šlo o muža z Petržalky, ktorý sa stretol s niekoľkými obyvateľmi z Číny. Lekári po prvých testoch vylúčili koronavírus. Vo Viedni bola v izolácii letuška z Číny, no aj u nej úrady neskôr vylúčili infikovanie vírusom 2019-nCoV.

Viaceré európske letiská však prijali bezpečnostné opatrenia pre cestujúcich, ktorí prichádzajú z Číny. Všetci musia vojsť do špeciálnej miestnosti, kde ich vyšetria, či sa u nich neprejavili niektoré symptómy.

Izolácia je jedným z najlepších riešení

Čína musela pristúpiť počas víkendu k mimoriadnym opatreniam – postupne nariadila karanténu nielen vo Wu-chane, ale aj v ďalších 11 mestách. Aktuálne je tak od sveta odrezaných vyše 30 miliónov obyvateľov.

Odborníci sa rozhodli pre tento krok kvôli tomu, že v Číne oslavovali Nový rok, čo zvyšuje riziko rozširovania koronavírusu. Podľa zdravotníkov je izolácia zatiaľ tým najlepším riešením, pretože nepribúda počet chorých a môžu sa sústrediť na úplné potlačenie vírusu.

Čo by ste mali vedieť o koronavíruse?

1. Aké sú príznaky koronavírusu 2019-nCoV?

  • zvýšená teplota,
  • kašeľ,
  • sťažené dýchanie,
  • bolesti hlavy.

 2. Ako sa koronavírus šíri?

Rovnako ako iné ochorenia dýchacích ciest – hlavne vzduchom, kam sa dostáva po kašli alebo kýchaní chorého človeka. Veľmi rizikový je osobnejší kontakt s infikovanou osobou, teda bozkávanie.

 3. Aká je inkubačná doba?

Inkubačná doba je 14 dní. Ak preto lekári predpokladajú, že v nasledujúcich týždňoch sa ešte výrazne zvýši počet infikovaných.

4. Dá sa koronavírus 2019-nCoV liečiť?

Konkrétny liek na nový vírus zatiaľ nevyvinuli. U pacientov len tlmíme príznaky, používame podobné postupy ako pri zápale pľúc. Mnohých ľudí sa vďaka tomu podarilo vyliečiť.

5. Čo mám robiť, ak cestujem do rizikovej oblasti?

Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča, aby ste zvážili nutnosť cestovania do rizikových miest v Číne. Vo všetkých krajinách, kde boli zaznamenané prípady koronavírusu 2019-nCoV, dodržiavajte zvýšenú hygienu – mali by ste používať rúšku, pravidelne si umývať ruky, a pokiaľ ich nemáte umyté, nemali by ste si chytať ústa, oči a nos.

Pred vycestovaním sa odporúča očkovanie proti chrípke, ktoré vás aspoň čiastočne chráni. Po návrate domov, sledujte ďalšie 2 týždne, či sa u vás neobjavia príznaky, ktoré pripomínajú zápal pľúc.

6. Prečo vo videu, ktoré sa šíri internetom, ľudia odpadávali?

Na internete sa šíri video z kritických čínskych miest, kde na uliciach ležia odpadnutí ľudia. Dochádza k tomu kvôli nedostatočnému okysličeniu organizmu, ktoré nastáva po infikovaní pľúc koronavírusom.

7. Kam zavolať pri podozrení na koronavírus?

Občania, ktorí chcú získať podrobnejšie informácie o tom, ako postupovať pri podozrení na koronavírus, môžu volať na telefónne linky, ktoré zriadilo MZ SR spolu s Úradom verejného zdravotníctva SR. Odborníci im budú k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Kontakty pre verejnosť:

  • Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682, novykoronavirus@uvzsr.sk.
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici – 0918 659 580.
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075.
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915.
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave – 0905 903 053.
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203.
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841.
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823.
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812.

Zdroje:

Jedna odpoveď na “Koronavírus sa dostal do Európy. Čo by ste o ňom mali vedieť?

Pridaj komentár