MZ SR: Prenájom parkovacích miest pri UNB sa má zrušiť

Bratislava 15. apríla (TASR) – Prenájom parkovacích miest pri budovách najväčšej slovenskej nemocnice – Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) sa má podľa ministerstva zdravotníctva zrušiť. Dôvodom zrušenia koncesnej zmluvy majú byť chyby v procese jej uzavretia. Vyplýva to z listu exministra zdravotníctva Ivana Uhliarika prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi zo začiatku mesiaca, ktorý má TASR k dispozícii.
Ako sa v ňom uvádza, ministerská kontrola ukázala, že pri prenájme parkovísk pri ružinovskej a petržalskej nemocnici nastali procesné chyby na strane obstarávateľa. „Na základe tejto skutočnosti bolo štatutárnemu orgánu dotknutého zdravotníckeho zariadenia uložené prijať opatrenia na ich odstránenie smerujúce k rozviazaniu koncesnej zmluvy,“ uvádza sa v liste. Tým bývalý šéf rezortu reagoval na marcovú požiadavku hlavy štátu o prijatie opatrení v súvislosti s odborárskou petíciou.
Prenájom pre jeho „nevýhodnosť“ kritizovali lekárski odborári, ktorí preto spustili petíciu a podali aj trestné oznámenie. Namietali totiž tiež transparentnosť výberu spoločnosti. Predseda odborárov pri ružinovskej nemocnici Miroslav Mendel označil prenájom za tunelovanie nemocnice, ktoré má niekomu priniesť vysoký zisk. Odborom sa tiež nepáčilo, že takýto krok sa nekonzultoval so zamestnancami.
Zmluvu v hodnote vyše 950.000 eur na prenájom 460 parkovacích miest pred oboma nemocnicami uzavrela UNB so spoločnosťou Zipp – S na desať rokov. Tá ich mala zrekonštruovať a parkovanie by sa spoplatnilo. Nemocnica tento krok obhajovala tým, že nemala na rekonštrukciu vlastné zdroje. Zmluva je účinná od januára 2012.

Pridaj komentár