MZ SR: Dohoda so záchrankami zatiaľ nie je, rokovania budú pokračovať

Bratislava 17. januára (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva bude pokračovať v rokovaniach so zástupcami záchraniek, keďže dnešné stretnutie dohodu ohľadne plánovaného zníženia platieb pre záchranky neprinieslo. Ako však po stretnutí skonštatoval prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby Ivo Krpelan, rokovania idú správnym smerom, ako nájsť kompromis. Minister Ivan Uhliarik však neskôr pripomenul, že kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič.
Dohoda by mala podľa Krpelana riešiť ministerskú požiadavku na šetrenie v segmente, ako aj zabezpečiť zachovanie kvality a dostupnosti záchrannej zdravotnej služby na súčasnej úrovni. Záchranky však majú na spôsob šetrenia, aký navrhlo ministerstvo, iný názor, preto mu dnes predostreli svoje návrhy. S tými sa rezort oboznámi a následne by sa malo uskutočniť ďalšie spoločné stretnutie.
Ministerstvo plánuje novým cenovým opatrením znížiť platby pre záchranky. „Chceme nastaviť tento systém tak, aby bola služba dostupná a oveľa efektívnejšia,“ vysvetlil šéf rezortu s tým, že plán je znížiť mieru ziskovosti záchraniek. Ministerstvo tvrdí, že tým nedôjde k ohrozeniu dostupnosti a kvality záchrannej zdravotnej služby. Ušetrené peniaze sa majú použiť napríklad pre nemocnice či ambulancie.
Medzirezortné pripomienkové konanie k spomínanému návrhu skončí v piatok 20. januára, ministerstvo potom vyhodnotí pripomienky, pričom predložený materiál počíta s jeho účinnosťou od februára. Krpelan odhaduje, že rokovania by sa mohli uzavrieť do týždňa.
Do segmentu záchrannej zdravotnej služby by malo smerovať ročne o 4,7 milióna eur menej, čo má prispieť k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov verejného zdravotného poistenia. Podľa návrhu ministerstva tak má dôjsť k zníženiu mesačnej platby na ambulanciu Rýchlej zdravotnej pomoci zo 16.928 eur na 15.236 eur. Pri 154 ambulanciách sa tak má v tomto roku ušetriť 3,1 milióna eur. Úsporu takmer 1,6 milióna eur má zároveň priniesť zníženie ceny za jeden kilometer jazdy ambulanciou Rýchlej lekárskej pomoci a ambulanciou Rýchlej zdravotnej pomoci o desať centov, z 0,70 na 0,60 eura.

Pridaj komentár