MZ: Minister Uhliarik sa chce dohodnúť s lekármi, pripravil preto memorandum

Bratislava 17. novembra (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva sa chce dohodnúť so štrajkujúcimi lekármi, pripravilo preto návrh memoranda, ktoré by malo garantovať naplnenie ich požiadaviek. „V záujme vyriešenia situácie som pripravil memorandum, ktoré vyrieši aj otázku platov lekárov,“ uviedol dnes šéf rezortu Ivan Uhliarik s tým, že platy lekárov by mohli v budúcom roku porásť o 300 eur. Podľa jeho slov je to posledný návrh na dohodu. S odborármi sa mu o tomto návrhu zatiaľ nepodarilo hovoriť. Verí však, že sa mu s nimi podarí dohodnúť.
„Trváme na tom, že také vážne témy, ako je zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre občanov, sa nedajú riešiť odkazmi cez médiá. Keďže sme návrh textu zatiaľ nedostali, nemôžeme zaujať jednoznačné stanovisko,“ reagoval pre TASR Ján Sýkora z Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Ozrejmil, že s ministrom majú predbežne na piatok 18. novembra dohodnuté rokovanie, kde mu chcú predstaviť vlastný návrh memoranda. Ocenil však snahu rezortu priniesť aj svoj návrh. „Máme tak dva dokumenty, o ktorých môžeme rokovať,“ konštatoval s tým, že verí v dohodu.
Ministerské memorandum má sedem bodov, ktoré hovoria o úprave platov, transformácii nemocníc, Zákonníku práce, dofinancovaní zdravotníctva, protikorupčných opatreniach, etickom kódexe a stiahnutí výpovedí. Lekárske odbory by v prípade podpisu memoranda mali ihneď vyzvať lekárov na stiahnutie výpovedí. Minister Uhliarik by následne vyzval šéfov nemocníc, aby akceptovali stiahnutie všetkých výpovedí v rámci akcie odborov, pokiaľ tomu nebránia už obsadené miesta a reštrukturalizačné zmeny v nemocniciach. Či sa tak na svoje miesto vrátia všetci štrajkujúci lekári, minister garantovať nevie.
Podľa návrhu ministerstva by mzdy v štátnych nemocniciach mali prostredníctvom príkazu ministra vzrásť o 200 eur k januáru 2012. K októbru by mali porásť o ďalších 100 eur. Uhliarik avizoval, že na rovnaké zvyšovanie vyzve aj vyššie územné celky a ďalších zriaďovateľov nemocníc. Návrh na rast platov z radov odborov dnes opätovne označil za grécku cestu, keďže tvrdí, že by tak lekári aj po zarátaní príplatkov zarábali o 1900 eur viac ako v súčasnosti. „Slovensko na takéto platy lekárov jednoducho nemá,“ vyhlásil.
Otázka transformácie nemocníc, ktorú odbory žiadali zrušiť, má byť na základe memoranda rozhodnutá po voľbách. Naopak, ministerstvo sa v ňom chce zaviazať, že zvýši počet kontrol personálnych normatívov v nemocniciach, čím sa má zabezpečiť dodržiavanie Zákonníka práce. V súvislosti s požiadavkou dofinancovania zdravotníctva chce minister požiadať zdravotné poisťovne o zvýšenie platieb pre nemocničných poskytovateľov po tom, ako sa schváli návrh štátneho rozpočtu na rok 2012. Memorandum okrem toho plánuje zaviazať aj odbory, a to k protikorupčným opatreniam a vypracovaniu Etického kódexu lekára vo vzťahu k pacientom.
K 1. októbru tohto roka podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach, asi 400 z nich svoje výpovede stiahlo. Podľa ministra je vo výpovedi stále 2062 lekárov v nemocniciach. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Pridaj komentár