(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Rebríček obyčajný poznajú mnohí pod ľudovým názvom myší chvost.
Ide o rastlinku z čeľade astrovitých, ktorú stáročia používame na rôzne zdravotné neduhy.
V ľudovom liečiteľstve má myší chvost hlavné miesto pri ženských problémoch.
Pomôže nám aj pri iných ťažkostiach?
Ako vyzerá myší chvost?
Je pravda, že zvyšuje šancu na otehotnenie?
Aké účinky má myší chvost?
Liečivé účinky sa ukrývajú najmä vo vňati. Tá obsahuje silice, proazulén, dusíkaté látky a flavonoidy, ktoré pôsobia priaznivo na pečeň. Okrem toho, rebríček vypudzuje z tela žlč, čím zlepšuje trávenie a uvoľňuje pocit plnosti.
Myší chvost sa odpradávna používal aj na hojenie rán. Stačí priložiť lístok chvosta na ranu, čo by malo zastaviť krvácanie a ranku uzavrieť. Je to vďaka alkaloidu achilínu, ktorý sa v rastlinke nachádza.
Čo ešte lieči myší chvost:
- urologické problémy,
- menštruačné problémy, aj komplikácie počas klimaktériu,
- ťažkosti dýchacieho systému,
- zvýšený krvný tlak,
- kŕče, nadúvanie,
- hnisajúce pľuzgiere,
- ekzémy,
- hemoroidy.
Ako vyzerá myší chvost?
Hoci táto bylinka rastie kdekoľvek, je oveľa vzácnejšia, ako by ste si možno mysleli. Myší chvost nájdete v záhradách, zarastených parkoch, aj na lúkach.
Rastlinka má drobné biele kvietky a chlpaté lístky, no niekedy narazíte aj na kvety ružovej farby. Zameniť si myší chvost za inú bylinu je takmer nemožné.
Zber myšieho chvosta
Myší chvost kvitne počas celého roka, vďaka čomu si urobíme zásoby. Pri zbere sa sústredíme najmä na kvety a vňať, pretože tieto časti majú najväčšie liečivé účinky.
Ako pri väčšine bylín, aj na myší chvost sa treba vybrať počas slnečného dňa. Vtedy majú rastliny zvýšený obsah silíc, čo je predpoklad na vyššiu účinnosť liečby.
Spracovať myší chvost dokáže aj úplný amatér. Bylinku sušíme v dobre vetranej miestnosti v nádobe s otvormi – ukladáme ju v tenkých vrstvách. Potom zmes uložíme do papierovej krabice alebo tašky.
Masť z myšieho chvosta
Možno o tom neviete, ale rebríček obyčajný sa hojne nachádza v pleťových krémoch, zubných pastách, či kozmetike. Vyrába sa z neho masť, ktorá zmierňuje kožné problémy – svrbenie, vyrážky, ranky na koži, či popraskané päty. V zime sa používa pri vysušenej pokožke na rukách.
Masť s rebríčkom pomáha aj pri vážnejších kožných problémoch, napríklad ekzéme. Obvykle bráni rozširovaniu kŕčových žíl. Masť z rebríčka sa osvedčila aj pri liečbe hemoroidov, pričom ju natierame na boľavé miesta.
Myší chvost na menštruáciu
Myší chvost je známy tým, že dokáže napraviť meškajúcu alebo nepravidelnú menštruáciu. Taktiež zmierňuje menštruačné kŕče a bolesti v podbrušku. Ženy, ktoré trpia dlhou a krvácavou menštruáciou, by mali siahnuť po myšom chvoste.
Ako užívať myší chvost?
Pri problematickej menštruácii (napr. kŕčoch) vyskúšajte 2-týždňovú kúru. Budete piť čaj zo sušenej rastliny, najlepšie „vlastnoručne“ nazbieranej. Rebríčkový čaj sa lúhuje maximálne 5 minút a pije 2 až 3x denne. Na 1 šálku stačí 1 vrchovatá lyžička bylinky.
S dávkovaním to nepreháňajte, inak vám hrozia závraty, či bolesti hlavy. Čaj z myšieho chvosta nepite dlhšie ako 3 týždne!
Mykóza
Ďalším ženským problémom, s ktorým si rebríček väčšinou poradí, je vaginálna mykóza. Bylinka upokojuje svrbenie a pálenie, napraví aj výtok nezdravej farby. Pri mykóze si spravte silný odvar a umývajte si ním intímne partie. Pomôže vám aj kúpeľ.
Sedacie kúpele z rebríčka sú účinné aj pri menštruačných kŕčoch a zápale vaječníkov. Opakujte ich dovtedy, kým nedôjde k zlepšeniu stavu.
Recept na kúpeľ:
100 gramov sušených alebo čerstvých byliniek namočte na noc do studenej vody. Na ďalší deň zmes prevarte v 20 litroch vody. Takto pripravený odvar pridajte do kúpeľa. Sedavý kúpeľ by nemal trvať viac ako 20 minút.
Myší chvost na otehotnenie?
Rebríček obyčajný je popri alchemilke žltozelenej ženskou bylinkou číslo jeden. Obe totiž normalizujú menštruačný cyklus, čo prispeje k jeho pravidelnosti. Tým sa zvyšuje aj šanca na otehotnenie. Napríklad kúpele s rebríčkom posilňujú sťahy maternice, čo podporuje plodnosť.
Myší chvost v tehotenstve
Aj keď mnohé rastliny sú liečivé, nie všetky sú vhodné v tehotenstve. Aj preto by sme mali každú bylinku konzultovať s lekárom. To platí aj pre rebríček obyčajný. Nie je totiž jednoznačne preukázané, že neovplyvní tehotenstvo, alebo priamo vývoj plodu.
Niektoré zdroje uvádzajú, že užívanie rebríčka vyvoláva kontrakcie, predčasný pôrod, či potrat. Dôkazov o škodlivosti myšieho chvosta je zatiaľ málo, ale pokiaľ nemusíte, v tehotenstve ho neužívajte. Ani počas dojčenia sa neodporúča pitie tohto čaju.
Po pôrode môžete rebríček využiť pri hojení rán v intímnych partiách.
Nežiaduce účinky myšieho chvosta
Aj keď má myší chvostík rôzne nežiaduce účinky, rozhodne prevažujú jeho liečivé vlastnosti. Na druhej strane, pitie čaju z rebríčka môže mať rôzne efekty. Pamätajme si, že je močopudný a vyvoláva silnejšie potenie. Tieto účinky sú však individuálne a nemusia sa vôbec prejaviť.
Pri vonkajšom užívaní sa môžu objaviť alergické reakcie. Ide hlavne o zápaly kože po kontakte s rastlinou. Preto neužívajte rebríček, ak už viete o svojej alergii na rastliny z čeľade astrovitých (napríklad na nechtík lekársky).
Vo vyšších dávkach, alebo pri dlhodobom užívaní (viac ako 3 týždne), môže rebríček v tele zareagovať ako jed. Spôsobujú to silice v bylinke. Prihlási sa pocit omámenia, bolesť hlavy alebo závraty.
Využitie v kuchyni
Vysušený rebríček oceníte aj v kuchyni. Použite ho ako chutné korenie do omáčok, šalátov a polievok. Listy majú trochu horkú chuť, čo zaujímavo ozvláštni pokrmy. Na varenie sa dajú zužitkovať aj mladé a čerstvé rastlinky.
Zdroje:
- https://science.hnonline.sk/veda/676352-nazbierajte-si-vzacnu-bylinu-s-nazvom-rebricek-pomaha-na-vsetky-neduhy
- https://www.celostnimedicina.cz/rebricek-obecny-achillea-millefolium.htm
- https://www.chovatelahospodar.sk/tema/rebricek-obycajny
- https://www.paula.sk/materstvo/vhodne-nevhodne-koreniny-bylinky-tehotenstvo-dojcenie/
- http://www.dunres.sk/projects/_ee/byliny.php?id=27
- https://botanika.wendys.cz/index.php/14-herbar-rostlin/216-achillea-millefolium-rebricek-obecny