MYJAVA: Kopaničiarov jadrová elektráreň neohrozuje

Myjava 13. novembra (TASR) – Mesto Myjava vyzvalo svojich obyvateľov, aby odovzdali tabletky jodidu draselného, ktoré dostávali ešte v roku 2007 ako prevenciu pred prípadným ohrozením jadrovou elektrárňou v Jaslovských Bohuniciach. Mesto prestalo byť ohrozené elektrárňou už v roku 2008.
Ako dnes TASR informoval hovorca Myjavy Marek Hrin, v roku 2008 sa legislatívne menila výmera územia ohrozeného jadrovým zariadením Jaslovské Bohunice a Myjava z okruhu vypadla. „Zrušila sa tzv. daň za jadrové zariadenie, teda finančná kompenzácia, ktorú Myjava, ako ohrozená obec dovtedy dostávala. Toto sa dotklo aj iných obcí, nielen mesta Myjava. Jódové profylaktiká boli obyvateľom vydané ešte v období, kedy Myjava medzi ohrozené obce patrila. Tie sa zberajú až teraz preto, lebo až v roku 2012 im končila exspirácia,“ informoval Hrin.
Výzvu na odovzdanie tabletiek vydalo mesto ešte koncom októbra, občania podľa Hrina reagujú a každý deň chodia na mestský úrad tabletky odovzdávať. „Zatiaľ sme sa nestretli s tým, že by ľudia o jódových tabletkách nevedeli, skôr sme sa stretli s prípadmi, že občania už profylaktiká vyhodili skôr, alebo ich dokonca zjedli. Ale to je naozaj výnimka, zatiaľ väčšina tabletky poctivo odovzdáva,“ uzavrel Hrin s tým, že termín na odovzdávanie profylaktík končí 30. novembra, následne mesto tabletky odovzdá na Obvodný úrad v Novom Meste nad Váhom.

Pridaj komentár