MONITOR: M. KOLLÁR: Výpoveďami lekárov systém zdravotníctva skolabuje

Bratislava 9. októbra (TASR) – Ak začnú od decembra platiť výpovede tretiny lekárov, ktorým práve beží výpovedná lehota, celý systém zdravotníctva skolabuje. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár.
„Systém absolútne skolabuje, bude ohrozené zdravie a životy našich občanov,“ uviedol Kollár. Približne 2400 lekárov z celkového počtu 6500 dalo výpovede s tým, že do konca novembra im ešte beží výpovedná lehota. Vyjadrujú tak nespokojnosť s reformou zdravotníctva, ktorú pripravuje rezort Ivana Uhliarika (KDH). Lekári sú nespokojní najmä s pripravovanou transformáciou nemocníc na akciové spoločnosti.
„Nechcem zastierať nič, situácia je vážna, vôbec to nepopieram. Ale 70 percent lekárov ostáva v ambulanciách,“ podotkol Kollárov oponent v diskusii, minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Dnes je však podľa neho iba začiatok októbra a do decembra je ešte dostatok času na to, aby sa s lekármi dohodol.
Od transformácie nemocníc však ministerstvo nechce ustúpiť, keďže to podľa Uhliarika prinesie vyššiu kontrolu nad financovaním nemocníc. A nemocnice podľa neho ostanú aj naďalej v štátnych rukách. „Vôbec nikde sme nehovorili o inom vlastníctve ako 100-% vlastníctve štátu. Kde je tam súkromný vlastník?“ pýtal sa Uhliarik. 
Na to však Kollár zareagoval, že podľa ich skúseností štát menil podniky na akciové firmy s jediným cieľom, aby ich neskôr postupne predal. „Ľudia pravdepodobne nedostanú takú zdravotnú starostlivosť, ako by mohli teraz, keď ju garantuje štát,“ dodal Kollár.
Podľa Uhliarika sa však transformáciou získa lepší prehľad nad hospodárením nemocníc a budú transparentnejšie narábať s financiami. Neustále zadlžovanie nemocníc si totiž stále vyžaduje peniaze zo štátneho rozpočtu. „Tento rok v septembri sme do nemocníc naliali takmer pol miliardy eur. Zhruba každý jeden občan dal na oddlženie nemocníc 100 eur,“ vyčíslil Uhliarik.

Pridaj komentár