MONITOR: Kollár: Lekári sa do nemocníc vrátia možno až v druhej polovici týždňa

Bratislava 4. decembra (TASR) – Lekári, ktorí v nemocniciach od začiatku decembra chýbajú kvôli svojej protestnej akcii, sa do nemocníc vrátia možno až v druhej polovici budúceho týždňa. Spôsobiť by to mohli administratívne komplikácie pri ich prijímaní do staronového zamestnania. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike to povedal líder Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár. Ešte v sobotu (3.12.) pritom odborári vyhlásili, že lekári by sa k pacientom mali vrátiť už v pondelok alebo v utorok.
Líder odborárov uviedol, že pri tomto vyhlásení ešte nevedeli o komplikovanej administratíve. Lekári, ktorí podali výpoveď, si podľa neho totiž musia vybavovať nové výpisy z registra trestov či podávať nové žiadosti. „Mal som ambície, aby to (návrat lekárov, pozn. TASR.) bolo v pondelok alebo v utorok. V tejto chvíli vzhľadom na to, že návrat lekárov zo strany ministerstva zdravotníctva a zo strany administratívy vôbec nie je pripravený, obávam sa, že to môže byť aj v druhej polovici týždňa,“ podčiarkol Kollár.
Šéf rezortu zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) reagoval, že dnes dopoludnia komunikoval s právnikom LOZ a všetky technické veci sú vyriešené. „V priebehu dnešného dňa môžu zástupcovia LOZ posúdiť zmluvy tak, aby sa lekári v pondelok vrátili do práce,“ zdôraznil. Zástupkyňa riaditeľa bratislavskej Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Zuzana Laluhová Striezencová povedala, že podľa predbežnej dohody by si lekári zmluvy mali prebrať v pondelok ráno. Riaditeľ žilinskej nemocnice Juraj Hamaj zasa informoval, že v utorok by nemocnica mala nabehnúť na riadny režim.
Núdzový stav v 16 nemocniciach, ktorý vláda vyhlásila 28. novembra kvôli protestnej akcii lekárov, by kabinet podľa predsedu parlamentného zdravotníckeho výboru Viliama Novotného (SDKÚ-DS) mohol zrušiť na svojom rokovaní už túto stredu. „Som optimista, verím, že v stredu bude môcť vláda zrušiť núdzový stav, ale nedôvera môže spomaľovať celý proces,“ narážal Novotný na to, že lekári nechcú nové zmluvy podpísať hneď, ale chcú ich najprv dať preveriť svojim právnikom. 
Jeho diskusný partner, poslanec Richard Raši (Smer-SD), priebeh protestnej akcie lekárov označil za „ukážkové nezvládnutie celej situácie“. „Požiadavky lekárov boli avizované od jari. Napriek tomu neboli rokovania dosť intenzívne a prišli až v posledných dňoch,“ zdôraznil exminister zdravotníctva. To, že ministerstvo podcenilo komunikáciu s odborármi, pripustil aj predseda zdravotníckeho výboru Novotný.

Pridaj komentár