Mikrocievy: Cukrovka neohrozuje len veľké cievy. Poznáte pojem mikrocirkulácia?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Neliečená alebo zle regulovaná cukrovka, znamená hrozbu rôznych komplikácií. Mnohé z nich významne zhoršujú život. Jednoducho – telo diabetika funguje inak, ako telo zdravého človeka.

Chronické komplikácie sa týkajú hlavne chorôb srdcaciev. Ak porovnáme diabetikovnediabetikov, medzi prvými je až 4x viac týchto ochorení.

Navyše, diabetici majú menšiu šancu, že sa z nich vyliečia, a liečba je o to náročnejšia.

Aby sme pochopili podstatu týchto problémov, potrebujeme vedieť, ako funguje cievny systém. Pretože okrem veľkých ciev, ktoré si možno ešte dokážeme predstaviť, existuje aj tzv. mikrocirkulácia, ktorá je pri cukrovke rovnako dôležitá.

Aké sú príznaky poškodenia ciev?

Prečo sú dôležité aj malé cievy?

Čo sa stane, keď mikrocievy stratia svoju funkciu?

Prečo by diabetici mali dbať na kontrolu zraku?

Čo znamenajú otvorené rany, ktoré nebolia?

Z čoho sa skladá cievny systém:

  • žily – v nich prúdi krv smerom do srdca,
  • tepny – v nich prúdi krv smerom zo srdca,
  • mikrocievy,
  • lymfové cievy.

Poškodenie ciev ako následok hyperglykémie

Postihnutie ciev je najčastejšou a tiež najzávažnejšou komplikáciou cukrovky. Najprv si však musíme vysvetliť, ako taká cieva vyzerá, aby sme získali lepšiu predstavu, čo sa vlastne deje pri diabete.

Stena ciev je zložená z 3 vrstiev. Vnútri je vrstva výstelkových buniek (tzv. endotel). Tieto bunky si nebudeme podrobnejšie popisovať, stačí nám vedieť, že organizujú všetky dôležité procesy medzi krvou a ostatnými bunkami.

Problémom je, že pri diabete bunky výstelky nepracujú správne. Výsledkom je poškodenie ciev z hľadiska štruktúry, a teda aj funkcie.

Niektorí diabetici majú poruchu funkcie cievnej výstelky už narodenia, u iných sa objaví neskôr. Postihnutiu ciev v dôsledku cukrovky hovoríme diabetická angiopatia.

Komplikácie s cievami rozdeľujeme do 2 skupín:

  • makrovaskulárne – cievna mozgová príhoda, srdcový infarkt, nedokrvenie dolných končatín – hrozí gangréna, teda odumieranie tkaniva, čo sa končí amputáciou,
  • mikrovaskulárne – postihujú obličky, oči a nervy.

Prečo vznikajú problémy s mikrocievami?

Kľúčovým faktorom je hyperglykémia. Ak sú mikrocievy poškodzované vysokou hladinou cukru, ich steny zhrubnú a zoslabnú. Spomalí sa prietok krvi, malé cievy krvácajú. Nedostatočne prekrveným tkanivám chýbajú živiny, bunky odumierajú.

Dlhodobo zvýšená glykémia sa prejavuje predovšetkým v bunkách oka – na sietnici či očnej šošovke. Ohrozené sú však aj obličky a nervy.

Keď máte v krvi dlhodobo viac cukru, ako je zdravé, telo ho začne spracúvať spôsobom, ktorý zhoršuje priepustnosť ciev, zvyšuje oxidačný stres a poškodzuje bielkoviny. Navyše sa pritom tvoria látky, ktoré aktivujú zápal.

Bunky výstelky ciev takto odumierajú. Na miestach, kam sa nedostane potrebná výživa, vznikajú drobné cievky, no tie už nie sú plnohodnotné a veľmi ľahko praskajú.

Ďalšie faktory narušenej mikrocirkulácie: vysoký krvný tlak, nadmerný príjem bielkovín, genetická predispozícia.

Poškodenie obličiek

Odborne mu hovoríme diabetická nefropatia. Ak túto diagnózu nájdete v správe od lekára, znamená to, že v drobných cievach obličiek došlo k zmenám.

Výsledkom je slabšia priechodnosť ciev, a tým aj znížená schopnosť obličiek čistiť krv. Nič vás nemusí bolieť, obličky však prefiltrujú menej krvi, ako by mali.

Na začiatku prepúšťajú obličky do krvi najmenšiu bielkovinualbumín. Neskôr aj väčšie bielkoviny. Čím menej krvi obličky prečistia, tým je viac bielkovín v krvi.

Neliečený stav znamená úplné zlyhanie obličiek. Ak sa to stane, cesta späť už neexistuje. Pomôže jedine umelá oblička alebo transplantácia.

mikrocievy v očiach
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Poškodenie očí a sietnice

Cukrovka je najčastejšou príčinou slepotyhypoglykémia útočí priamo na sietnicu. V jej drobných cievach vznikajú vydutiny, ktoré v ďalších fázach praskajú. Vtedy dochádza ku krvácaniu do sietnice.

V druhom štádiu rastú nové drobné cievy – telo sa tak bráni voči nedostatku živín. Tieto cievy však nie sú plne funkčné. Posledným štádiom je vážne poškodenie sietnice. Sietnica sa odlúči, strata zraku je trvalá.

Diabetici majú oveľa častejšie aj sivý zákal. Preto by nemali zanedbávať vyšetrenia u očného lekára. Zhoršenie zraku už znamená pokročilé zmeny na očnom pozadí. Tieto stavy nebolia, a to je na nich najhoršie.

Poškodenie nervov

Trvalo zvýšený cukor v krvi ohrozuje aj na nervy. Tieto problémy má až 65 % diabetikov. Najčastejšie sú postihnuté nervy dolných a horných končatín. Neraz dostanú „zabrať“ aj nervy tráviaceho traktu, srdca a pohlavných orgánov.

Ak si všimnete, že niektoré časti vášho tela nie sú citlivé na dotyk, povedzte to lekárovi. Problémové sú hlavne dolné končatiny – na mieste, kde máte gumičky ponožiek.

Spočiatku nemusíte vnímať žiadne poškodenia, no môžete cítiť mravčenie, tŕpnutie, pálenie prstov na nohách – predovšetkým v pokoji.

Neskôr pribudnú kŕče v lýtkach, prestanete vnímať tlak, teplo či bolesť.

O týchto pocitoch diabetici hovoria, že je to akoby chodili v ponožkách, alebo mali rukavice. Nepodceňujte tieto mierne príznaky, keď o nich už viete. Presne ich opíšte lekárovi.

mikrocirkulácia
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Mikrocievy: Zmeny si všimnete aj na koži

Všimli ste si, že keď vstanete zo stoličky, či z postele, vaša pokožka reaguje akosi pomaly? Dokonca na miestach najväčšieho tlaku vznikajú viditeľné poškodenia? Je to pre nedostatočné prekrvenie kože.

Najskôr koža zhrubne, neskôr sa odlupuje a odhaľuje živé mäso, ale bolesť necítite. Rana má tvar veľkého vredu. Je zvyčajne pravidelná, ohraničená, má oválny tvar, lem tvorí zhrubnutá koža. Všetky skutočnosti oznámte svojmu lekárovi.

Ďalšie príznaky nedostatočného prekrvenia kože:

  • chladná, bledá koža,
  • tmavohnedo-červené sfarbenie,
  • bolestivé rany,
  • necítite pulzáciu ciev.

Ako sa vyhnúť komplikáciám cukrovky?

Jediným spôsobom je kontrola hladiny cukru v krvi a dôsledné dodržiavanie liečby, vrátane diéty. Každý diabetik by mal mať doma spoľahlivý glukomer, lebo keď máme glykémiu pod kontrolu, mnohé komplikácie nás obídu.

Zmeny v cievach, ktoré trvajú len počas hyperglykémie, sa totiž dajú zvrátiť. Len ak zmeny pretrvávajú aj po stabilizovaní cukru v krvi, už len tak nevymiznú. Neliečená cukrovka je priamou cestou k invalidite.

4 dobré rady na záver:

  1. Najlepším nápojom je čistá voda.
  2. Vyhýbajte sa alkoholu – najmä tvrdému.
  3. Nefajčite (alebo prestaňte fajčiť).
  4. Každý deň sa hýbte aspoň 45 minút.

Zdroje:

1 odpovedí na “Mikrocievy: Cukrovka neohrozuje len veľké cievy. Poznáte pojem mikrocirkulácia?

  1. Spätné upozornenie: Upozornil ju na rúško, odmietla si ho nasadiť - Babské Veci

Pridaj komentár