Melatonín ako liek na spanie: Aké má benefity a riziká?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Nespavosť raz za čas potrápi každého. Či už za to môže stres, prostredie alebo zdravotné problémy, pocitu nevyspatia by sa najradšej každý zbavil. Počuli ste už o melatoníne? Prečo má pre nás nezastupiteľnú funkciu, ak je reč o spánku?

Čo je melatonín a prečo je pre telo dôležitý?

Čo ovplyvňuje hladinu melatonínu a ako ju zvýšiť?

Má melatonín vedľajšie účinky a kedy sa mu vyhýbať?

Lieky na spanie alebo radšej prírodný melatonín?

Čo je melatonín a prečo je pre telo dôležitý?

Tento hormón, ktorý sa často nazýva aj „spánkový hormón“, si telo prirodzene vytvára v epifýze, teda v jednej časti mozgu. Všetko začína cirkadiánnym rytmom, teda vnútornými hodinami tela. Tie regulujú uvoľňovanie rôznych hormónov a signalizujú tak nášmu telu, kedy je čas spať, jesť či vykonávať určité procesy. Keď sa vám nedarí zaspať, môže to byť spôsobené práve narušeným cirkadiánnym rytmom a uvoľňovaním melatonínu. Za normálnych okolností je v nočných hodinách hladina melatonínu v krvi vysoká, čo telu a mozgu dáva impulz, že je čas na spánok.

Okrem regulácie spánku má aj iné prospešné účinky pre telo. Má silné antioxidačné účinky, vďaka čomu podporuje zdravie očí. Okrem toho dokáže blokovať vylučovanie žalúdočnej kyseliny a pomáha tak pri gastroezofageálnom refluxe.

Čo ovplyvňuje jeho hladinu?

Tvorba melatonínu úzko súvisí s množstvom svetla okolo vás. Jeho hladina sa začína zvyšovať po tom, keď slnko zapadne, a tvorí sa počas celej noci. Naopak, náhly pokles melatonínu v ranných hodinách telu signalizuje, že je načase prebudiť sa.

Nová „digitálna doba“ dáva telu, konkrétne jeho cirkadiánnemu rytmu, poriadne zabrať. Telo si svoj 24-hodinový režim samo šikovne navrhlo tak, aby nasledovalo slnečné svetlo. Bolo to prirodzene dané z minulosti. Nová doba technológií a umelého svetla však tento prirodzene vytvorený režim narúša. Pozeranie televízie a trávenie času na mobile pred spánkom vytvára umelé svetlo z obrazoviek. Pre telo to spôsobuje výzvu regulovať tvorbu melatonínu, keďže nemá prirodzenú tmu, ktorá by mu ten „správny čas“ napovedala.

Aj vy sa takto oberáte o spánok? Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ak chcete, aby sa vám pred spánkom tvorilo čo najviac melatonínu, môžete k tomu prispieť vytvorením optimálnych podmienok pred spánkom:

  • používajte v miestnosti namiesto ostrého svetla malé stlmené svetlo,
  • vyhnite sa používaniu tabletov, telefónov či počítačov tesne pred spánkom (modré a zelené svetlo z týchto zariadení môže znižovať účinok melatonínu),
  • večer pozerajte televíziu aspoň zo vzdialenosti 2 metrov.

Hladina tohto hormónu v tele v tele závisí ako od svetla, tak aj od veku. Čím je človek starší, tým sa jeho tvorba znižuje, čo môže spôsobovať kratší spánkový režim.

Ako zvýšiť hladinu melatonínu?

Keďže jeho úlohou je regulácia spánku, doplnky s obsahom tohto hormónu vám môžu pomôcť v boji s nespavosťou. Na trhu sú voľne dostupné výživové doplnky na spanie, ktoré ho obsahujú. Melatonín na spanie je dostupný vo forme spreja, tabletiek alebo želé cukríkov.

Ak ho ešte len začínate užívať, odporúča sa na úvod nižšia dávka. Nízkou dávkou tohto hormónu dokážete telo „oklamať“ a docielite, aby telo túto dávku bralo ako prirodzený signál a nedokázalo rozoznať doplnok od jeho prirodzenej produkcie v tele. Ak však svoje telo zaplavíte extrémnou dávkou melatonínu s cieľom dosiahnuť čo najlepší účinok, vaše telo to môže prekonať a brať ako „chybový signál“.

Odporúčaná začiatočná dávka je 0,5 až 1 miligram melatonínu jednu až dve hodiny pred spánkom. V prípade potreby môžete dávku postupne zvyšovať. Každý organizmus je iný, preto si každý človek musí nájsť pre svoje telo tú správnu dávku aj správne načasovanie užitia melatonínu na dosiahnutie čo najlepšieho účinku.

potraviny s obsahom melatonínu
Viete o tom, že hladinu melatonínu pomôžu zvýšiť aj niektoré potraviny? Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Má vedľajšie účinky?

Vysoké dávky melatonínu môžu narušiť cirkadiánny rytmus a spôsobiť nadmernú ospalosť. Aj z toho dôvodu je dôležité, aby ste si dávali primeranú dávku. V ojedinelých prípadoch sa môžu objaviť nežiaduce účinky, ako sú:

  • napínanie na vracanie,
  • bolesť hlavy,
  • ospalosť.

Kedy sa vyhýbať doplnkom s obsahom melatonínu ?

Takýmto doplnkom by sa mali vyhýbať tehotné a dojčiace ženy, ľudia trpiaci depresiou alebo autoimunitnými ochoreniami.

Môžeme ho podávať aj deťom? Pri problémoch so spánkom u detí môže pomôcť vyriešiť problém, za každých okolností sa však vopred poraďte s pediatrom.

Môže mať taktiež vplyv na účinky niektorých liekov, ako sú lieky na riedenie krvi, lieky na reguláciu tlaku krvi alebo cukru či lieky na úzkosť, depresiu a spánok. Ak užívate niektoré z týchto liekov, porozprávajte sa o užívaní melatonínu vopred s lekárom.

Melatonín alebo lieky na spanie?

Môžete ho zameniť za tabletky na spanie? Možno aj vám napadla táto otázka, najmä ak vás dlhodobejšie trápia problémy so spánkom. Dôležité je uvedomiť si rozdiel medzi liekmi na spanie na predpis a melatonínom.

Na jednej strane to vyzerá ako ideálny liek na spánok – predsa len oproti liekom na spanie nie je návykový a má oveľa menej nežiaducich účinkov. Na strane druhej sa však účinkami nevyrovná liekom predpisovaným na spánkové poruchy.

Môže vám pomôcť rýchlejšie zaspať a je tiež vhodný ako riešenie na časté prebúdzanie sa v noci. Je ideálny pre tých, ktorí majú prechodné miernejšie problémy so spánkom. Ako liečba na chronickú nespavosť však nefunguje. Tento stav je potrebné riešiť s odborníkom.

Zdroje:

https://www.webmd.com/sleep-disorders/melatonin-dos-donts

https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/melatonin-for-sleep-does-it-work

https://www.drugs.com/melatonin.html

https://www.forbes.com/health/body/melatonin-for-sleep/

Pridaj komentár