(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Podľa ľudového liečiteľstva je mäta pieporná dobrá takmer na všetko – na tráviace ťažkosti a nevoľnosti, ochorenia dýchacích ciest, bolesti hlavy, svalov a kĺbov, aj prejavy alergie.
Mäta pieporná (lat. Mentha piperita, angl. peppermint) patrí k najstarším európskym liečivým rastlinám. Odpradávna sa však používala aj v starovekej Číne a Japonsku.
Spomína sa tiež v gréckej mytológii, kde sa boh podsvetia Hádes zamiloval do nymfy Menthy a premenil ju na bylinku, aby bola ľudstvom naveky cenená a obdivovaná.
Záznamy o liečebnom využití mätovej silice sú staré viac ako 3000 rokov. Spisy boli údajne nájdené aj v niektorých egyptských pyramídach.
Otázka znie – je mäta pieporná taká zázračná?
Ako vyzerá mäta pieporná
Mäta pieporná je trváci ker, ktorý vzniká skrížením dvoch iných druhov mäty – klasnatej (lat. mentha spicata) a vodnej (lat. mentha aquatica). Zameniť si ju môžete práve s týmito druhmi. Mäta pieporná má charakteristickú mentolovu vôňu, no hoci vonia „mentolovejšie“ ako iné mäty, rozlíšiť jednotlivé druhy len podľa vône je veľmi ťažké.
Mäta sa rozmnožuje výhradne vegetatívne, čiže odrezkami. Rastlina je vysoká asi 30 – 90 cm, má štvorcový prierez stonky, tmavozelené listy a maličké (do 1 cm) fialové kvety. Mäta je sterilný kríženec, ktorý sa nevie pohlavne rozmnožovať, preto u nej nenájdete semená, kým ostatné druhy ich majú.
Mäta pieporná má tiež o niečo svetlejšie kvety, pričom je menej chlpatá ako mäta klasnatá. Najistejší spôsob, ako si ju s ničím nepomýlite – pozrite sa na stopky listov, ktorými sú listy pripojené k stonke.
Kým u mäty piepornej sú dlhšie ako 5 mm, mäta klasnatá ich takmer nemá. Vizuálne sa mäta pieporná podobá aj na medovku, avšak rozmrvené listy medovky majú citrónovejšiu vôňu.
Kde rastie mäta pieporná
V prírode ju voľne nájdete vo vlhkých pôdach teplých oblastí Európy, Ázie a Ameriky. Lepšie sa jej darí v tieni, než na slnku.
Zber mäty piepornej
Na liečebné účely sa využívajú listy, resp. silica (tvz. esenciálny olej), ktorá sa získava práve z listov. Listy zbierame počas obdobia kvitnutia rastliny, pričom by mali byť staršie ako 45 dní.
Takto majú najvyšší obsah mentolu, no najnižší obsah látok, ktoré sú potenciálne škodlivé – mentofurán a pulegón.
Významné látky v mäte piepornej:
- terpény (napríklad mentol a mentón),
- flavonoidy,
- fenolové kyseliny.
Ochorenia, pri ktorých je mäta účinná:
- uvoľňuje kŕče hladkého svalstva,
- odstraňuje nadúvanie a plynatosť,
- podporuje tvorbu žlče a vyprázdňovanie žlčníka,
- na pokožku hlavy má chladivý efekt, ktorý znižuje vnímanie tenznej bolesti hlavy.
Upozornenie:
Tieto účinky boli vedecky overené iba pre silicu mäty, nie pre listy. Účinky listov sú podložené výhradne dlhodobým používaním v rámci ľudového liečiteľstva.
Syndróm dráždivého čreva
Bolo vykonaných viacero klinických štúdií, kde pacienti užívali mätovú silicu vo forme gastro-rezistentných kapsúl. Obsah týchto kapsúl sa uvoľňoval až v črevách. Mäta dokázala významne redukovať nepríjemné príznaky ochorenia, ako kŕče, nadúvanie a bolesti brucha.
Bolesti hlavy
Klinické štúdie potvrdili, že mätová silica v tekutej forme (po natretí na spánky, či na čelo) uľavuje od miernych bolestí hlavy. Jedna štúdia, avšak s malým počtom účastníkov, preukázala porovnateľné účinky silice ako má paracetamol.
V prípade, že mäta u vás nedokázala potlačiť bolesti hlavy a brucha, kŕče alebo nadúvanie do 2 týždňov, vyhľadajte lekársku pomoc.
Tráviace ťažkosti
V ľudovom liečiteľstve sa silica (prípadne čaj z listov) používa aj na ľahšie trávenie. Čo sa týka pálenia záhy, dostupné zdroje si mierne odporujú. Silica údajne uvoľňuje tráviace svaly a zvyšuje rýchlosť prechodu potravy žalúdkom, zároveň však znižuje tonus pažeráka, čím vytvára podmienky pre návrat žalúdočnej kyseliny zo žalúdka (do pažeráka). A práve to môže pálenie záhy ešte zhoršiť.
Všeobecne sa pri refluxnej chorobe a pálení záhy mäta neodporúča, prípadne iba gastro-rezistentné kapsuly s mätovou silicou, ktoré sa rozpúšťajú až v tenkom čreve.
Kašeľ a prechladnutie
Mentol je súčasťou mnohých voľnopredajných liekov na kašeľ a prechladnutie. Existuje napr. silica mäty na inhalovanie. V niekoľkých štúdiách mentol zmiernil kašeľ a uľahčil dýchanie pri nádche.
Opäť však platí, že pokiaľ kašeľ neustúpi ani do 2 týždňov, mali by ste vyhľadať lekára.
Bolesti svalov, kĺbov, nervov
Množstvo mastí, krémov a gélov, ktoré sú určené na úľavu od bolesti, obsahuje mentol. Ten má v malých dávkach chladivý účinok, pričom vo vyšších pôsobí ako lokálne anestetikum. Zároveň rozširuje cievy, a tým uľahčuje prestup ostatných liečivých látok do kože – preto sa používa ako pomocná látka v rôznych prípravkoch.
Silica sa používa aj symptomaticky, napr. pri bolestiach zubov a zápaloch ústnej dutiny, keďže má anestetický a antibakteriálny účinok. Nemali by ste ju však používať dlhšie než 3 mesiace, a ak príznaky neustúpia, navštívte lekára.
Alergické prejavy na koži
Mätová silica sa tradične používa aj na svrbiacu nepoškodenú pokožku pri alergickej reakcii. Existujú štúdie, ktoré preukázali zmiernenie svrbenia, potlačenie produkcie zápalových látok, aj potlačenie uvoľňovania histamínu – látky, ktorá je zodpovedná za alergické prejavy. Štúdií je však zatiaľ málo.
Liečebné účinky mäty, ktoré nie sú podporené štúdiami
Nevoľnosť a vracanie
Inhalovanie mätovej silice údajne zmierňuje pocity nevoľnosti a potláča zvracanie. Štúdie v tejto oblasti sú sporné – na definitívne potvrdenie tohto účinku mäty je potrebný ďalší výskum.
Ošetrovanie bradaviek počas dojčenia
Natieranie bradaviek zriedenou mätovou silicou zmierňuje podráždenie a popraskanie dvorcov, ktoré vzniká z dojčenia. Pozor, užitie mentolu u detí do 4 rokov môže spôsobiť zástavu dýchania! Preto musíte pred ďalším dojčením takto ošetrované bradavky starostlivo umyť, resp. počkať dostatočne dlho, kým sa silica vstrebe/odparí (cca 2 a pol hodiny).
Odporúčanie:
Na ošetrovanie bradaviek zvoľte radšej iné alternatívy. Riziko pre dieťa je pomerne vysoké.
Účinok proti hmyzu
Látky pulegón a karvón sú toxické pre hmyz. Preto sa mätová silica často používa ako zložka prírodných repelentov. Keďže sú však tieto zložky prchavé, účinok klesá približne po 150 minútach od aplikácie.
Aromaterapia – efekt na pozornosť a pamäť
Inhalovanie mätovej silice údajne pôsobí antistresovo, zlepšuje pozornosť a pamäť. Štúdií z tejto oblasti je však málo – na definitívne potvrdenie tohto účinku mäty je potrebný ďalší výskum.
Dávkovanie a spôsob použitia
Mätová silica je dostupná vo forme gastro-rezistentných kapsúl na vnútorné použitie, alebo vo forme tekutiny na vonkajšie použitie (resp. na inhaláciu). Z listov rastliny sa tradične pripravuje čaj alebo tinktúra.
Užívanie kapsúl sa neodporúča u detí do 8 rokov. Jednotlivé dávky silice na 1 kapsulu: deti od 8 – 12 rokov = 0,2 ml (približne 4 kvapky), deti nad 12 rokov a dospelí = 0,2 – 0,4 ml. Kapsuly sa užívajú podľa príznakov, maximálne však 3x denne, nie dlhšie ako 3 mesiace. Musia sa užívať pred jedlom.
Silica v tekutej forme (komerčne označovaná ako esenciálny olej) je veľmi koncentrovaný produkt, ktorý pred použitím musíme zriediť olejom, najčastejšie v pomere 1:10. Zmes sa pri bolestiach hlavy natiera na čelo a spánky, čo opakujeme 2x po 15 – 30 minútach.
Pri užívaní čaju je denná dávka 4,5 – 9 g sušených listov (3 dávky). U detí od 4 do 12 rokov = 3 – 5 g, u detí od 12 do 16 rokov = 3 – 6 g. Príprava čaju: 1,5 – 3 g silice zalejeme 150 ml vriacej vody a necháme 10 – 12 minút lúhovať.
Pri inhalačnom podaní u detí nad 12 rokov a dospelých pridajte 2 – 4 kvapky do horúcej vody (resp. difúzera) a inhalujte vzniknutú paru 3x denne. Tinktúra sa užíva v dávke 6 – 9 ml denne (3 dávky po 2 – 3 ml).
Použitie v tehotenstve, pri dojčení, u detí
Mentol môže u detí do 4 rokov spôsobiť kŕče dýchacích svalov a zástavu dýchania. Mätu preto nesmú užívať, a to ani pri vonkajšom použití.
Mäta nesmieme využívať ani v prípade, že sa u dieťaťa (v akomkoľvek veku) niekedy vyskytli záchvaty. Navyše, mätová tinktúra obsahuje alkohol, čo tiež nie je vhodné pre deti.
Silica vo forme kapsúl sa vôbec neodporúča u detí do 8 rokov. Vo forme tekutiny (aplikovanej na pokožku) dokonca až do 18. roku života. Užívanie čaju je od 4 rokov považované za bezpečné.
V prípade voľnopredajných prípravkov s obsahom mentolu sa riaďte informáciami v príbalovom letáku.
Nežiaduce účinky mäty
Neriedená mätová silica môže byť nebezpečná pri vonkajšom aj vnútornom použití, keďže môže popáliť kožu a sliznice. Rozhodne si ju nenatierajte na poškodenú alebo podráždenú pokožku! Dajte si tiež pozor, aby sa vám nedostala do očí (ani zriedená). Po každej vonkajšej aplikácii si dobre umyte ruky.
Najčastejším nežiaducim účinkom mätovej silice je pálenie záhy. Preto sa podáva v gastro-rezistentných kapsulách, ktoré sa rozpúšťajú až v tenkom čreve. Ak vás pálenie záhy trápi pravidelne, na užívanie mäty zabudnite – váš stav sa môže ešte zhoršiť.
Ďalšie hlásené nežiaduce účinky mätovej silice:
- problémy s močením,
- moč a stolica páchli po mentole,
- pálenie v konečníku,
- zápal penisu,
- nevoľnosť a zvracanie,
- podráždenie pokožky a slizníc (precitlivenosť),
- rozmazané videnie.
Škodlivé účinky mätového čaju popísané neboli, avšak nebola skúmaná ani jeho bezpečnosť pri dlhodobom užívaní vysokých dávok. Preto neprekračujte odporúčané dávkovanie, čiže najviac 3 mesiace. Ak to preženiete s inhalačným podaním, môže sa u vás vyskytnúť zmätenosť, točenie hlavy, slabosť svalstva, nevoľnosť, rozmazané alebo dvojité videnie.
Mentol v bežne používaných dávkach nie je toxický, no môžete sa ním predávkovať. Príznaky zahŕňajú problémy s dýchaním, nevoľnosť a zvracanie, hnačky, krv v moči a zlyhanie obličiek, kŕče až záchvaty, či halucinácie.
Mäta pieporná obsahuje pulegón a mentofurán. Obe látky pri testoch na zvieratách (pri dlhodobom užívaní) spôsobili vážne poškodenie pečene a mozgové lézie. Obsah týchto látok v čajoch a prípravkoch je limitovaný a kontrolovaný (hranica pre mentofurán je 8 %, pre pulegón 3 %), pri voľne nazbieranej mäte však túto istotu nemáme. Jediný spôsob, ako sa týmto látkam vyhnúť – zbierajte staršie listy, kde je ich obsah nízky. Po 45 dňoch od vyrastenia listu je to menej ako 1 %.
Ako pri každej rastline, aj pri mäte piepornej hrozí alergická reakcia, ktorú je prakticky nemožné predpovedať.
Najčastejšie príznaky alergickej reakcie:
- začervenanie,
- opuch a svrbenie pokožky (pri vnútornom užívaní – najmä sliznice úst a hrdla),
- nízky pulz,
- tras,
- bolesti hlavy,
- problémy s dýchaním.
Vyššie riziko výskytu alergie hrozí aj vtedy, ak máte alergiu na niektorú z rastlín čeľade hluchavkovitých (lat. Lamiaceae), napr. medovka, levanduľa, šalvia, rozmarín, hluchavka.
Kedy sa mäta pieporná nesmie užívať?
Keďže hlavnou účinnou látkou mäty je mentol, jej užívanie sa neodporúča, ak viete, že trpíte alergiou či precitlivenosťou práve na mentol. Mäta pieporná by sa vnútorne nemala užívať pri achlórhydrii, čo je ochorenie, pri ktorom žalúdok neprodukuje dostatok žalúdočnej kyseliny.
Hoci v ľudovom liečiteľstve sa mäta používa pri problémoch so žlčníkom, zvýšené vylučovanie žlče môže v niektorých prípadoch stav zhoršiť. Preto ak trpíte akýmkoľvek ochorením žlčníka, neužívajte mätu bez toho, aby ste sa poradili s lekárom, či je to pre vás bezpečné. Vnútorné použitie čistej silice sa pri ochoreniach žlčníka (a najmä žlčových kameňoch) neodporúča vôbec.
Vnútorné užívanie cez ústa sa neodporúča ani pri ochoreniach pečene a pri hiátovej hernii (hiátová prietrž – ochorenie, pri ktorom dochádza k vysunutiu pažeráka a hornej časti žalúdka z brušnej dutiny smerom nahor (do dutiny hrudnej). Pri oboch ochoreniach by ste si len priťažili.
Opatrní buďte aj vtedy, ak trpíte vredovým alebo zápalovým ochorením tráviacej sústavy. Mäta pieporná opäť nie je dobrá voľba. V ľudovom liečiteľstve sa mäta využíva aj pri cukrovke. Existujú zdroje, ktoré tvrdia, že dokáže znížiť hladinu cukru v krvi, hoci je ich veľmi málo.
Ak máte cukrovku, poraďte sa o vhodnosti užívania mäty s vaším lekárom, rovnako aj o kombinácii mäty s liekmi na liečbu cukrovky.
Kombinácie mäty s liekmi
Pri súčasnom užití kapsúl s mätovou silicou a liekov na zníženie kyslosti obsahu žalúdka (antacidá – napr. algeldrát, H2 antihistaminiká – ranitidín, famotidín, inhibítory protónovej pumpy – omeprazol, pantoprazol), môže dôjsť k poškodeniu obalu kapsuly a uvoľneniu jej obsahu už v žalúdku, z čoho môže vzniknúť nevoľnosť a pálenie záhy.
Preto sa odporúča minimálne 2-hodinový odstup medzi týmito liekmi a mätovými kapsulami. Rovnaké pravidlo platí vtedy, ak užívate železo, keďže mäta môže spomaliť jeho absorpciu. Táto interakcia zatiaľ nie je istá, ale radšej nič neriskujte.
Pri vnútornom užití mäty bolo pozorované určité zníženie aktivity pečeňových enzýmov, ktoré metabolizujú liečivá. Mäta by tak mohla zvýšiť účinky (aj nežiaduce) niektorých liečiv, napr. simvastatínu (používa sa na zníženie hladiny cholesterolu) či felodipínu (používa sa na zníženie krvného tlaku).
Ak užívate akékoľvek lieky, o riziku kombinácie s mätou sa poraďte s vaším lekárom alebo lekárnikom.
Záver
Mäta pieporná patrí k pomerne dobre preskúmaným rastlinám. Aj preto vieme dosť o jej účinkoch aj rizikách. Mäta sa vďaka svojej príjemnej vôni hojne využíva aj v kozmetike a potravinárstve – napríklad ako prísada do mydiel, sprchových gélov, zubných pást, žuvačiek a sladkostí.
Mentol nájdeme aj v cigaretách, kde (okrem úpravy chuti) spomaľuje aj metabolizmus nikotínu: preto v mentolových cigaretách nájdete menej nikotínu ako v klasických. Dokonca existujú štúdie, ktoré naznačujú, že z toho dôvodu mentol podporuje rozvoj závislosti.
Napriek potvrdeným benefitom pri liečbe symptómu dráždivého čreva, kapsuly s obsahom mätovej silice sú registrované ako výživový doplnok, nie ako liek. Obsah účinnej látky vo výživových doplnkoch však nie je kontrolovaný, takže nemáme istotu, že skutočne obsahujú toľko silice, ako „tvrdí“ obal.
Riziká užívania mäty nie sú zanedbateľné, preto neprekračujte odporúčané dávky a rešpektujte obmedzenia, najmä ak sa týkajú detí. Rovnako nepodceňujte kombinácie mäty s liečivami. A hlavne – nikdy nepoužívajte koncentrovanú mätovú silicu!
Autorka je farmaceutka
Zdroje:
https://draxe.com/peppermint-oil-uses-benefits/
http://www.medicalnewstoday.com/articles/265214.php
Grančai, Nagy, Mučaji: Farmakogózia. Učebnica pre farmaceutické fakulty.
Košťálová, Fialová, Račková: Fytoterapia v súčasnej medicíne.
https://www.medicinalplantsanduses.com/peppermint-plant-medicinal-uses
http://www.cochrane.org/CD007598/ANAESTH_aromatherapy-for-treating-postoperative-nausea-and-vomiting
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21921962
https://nccih.nih.gov/health/peppermintoil
http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Herbal_-_Community_herbal_monograph/2010/01/WC500059313.pdf
http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Herbal_-_Community_herbal_monograph/2010/01/WC500059393.pdf
https://examine.com/supplements/peppermint/
http://www.webmd.com/a-to-z-guides/peppermint-oil-uses-benefits-effects#1
https://www.drugs.com/npp/peppermint.html
http://www.emedicinehealth.com/drug-peppermint/article_em.htm
https://www.medicinalplantsanduses.com/peppermint-plant-medicinal-uses
http://www.medicalnewstoday.com/articles/265214.php
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21921962
https://www.herbal-supplement-resource.com/peppermint-herb.html