Malému Američanovi pomôže v boji s leukémiou pupočníková krv zo Slovenska

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Bratislava 5. marca (TASR) – Štvorročný americký chlapec dostane v najbližších dňoch jednotku pupočníkovej krvi zo slovenskej verejnej banky, ktorá mu pomôže v boji s leukémiou. Raritou je, že pupočníková krv sa zhoduje s malým pacientom na sto percent. Do Ameriky dorazí symbolicky v čase Dňa výskumu rakoviny, ktorý si verejnosť pripomína 7. marca.

„Pupočníková krv má tú výhodu, že ju možno úspešne transplantovať aj pri určitej nezhode. Nové bunky i napriek tomu nespustia v tele príjemcu obranný mechanizmus,“ vysvetlil vedúci Slovenského centra orgánových transplantácií Daniel Kuba. Nájsť vhodného darcu bolo však v prípade štvorročného pacienta náročné. „Je to ako výhra v lotérii, hľadá sa medzi miliónmi darcov na celom svete. Bez medzinárodného prepojenia databáz by v najbližších dňoch nemohol podstúpiť liečbu,“ dodal Kuba. O to potešujúcejší je podľa neho fakt, že práve na Slovenku sa našla pupočníková krv, a to hneď s úplnou zhodou.

Keďže pri pupočníkovej krvi nie je potrebná taká prísna zhoda transplantačných znakov medzi darcom a príjemcom ako pri kostnej dreni, umožňuje to podstúpiť transplantáciu tisíckam pacientov ročne, ktorí by nikdy nenašli bunky od darcu so stopercentnou zhodou. Zo slovenskej verejnej banky sa takýmto spôsobom dosiaľ úspešne využila sedemnásťkrát. Malému Američanovi bude zaslaná už 18. jednotka pupočníkovej krvi zo slovenskej verejnej banky.

Verejná banka získava pupočníkovú krv od dobrovoľných darkýň a poskytuje ju do medzinárodnej výmennej siete pre pacientov nielen doma, ale kdekoľvek na svete. Na Slovensku ju zriadilo a buduje občianske združenie (OZ) Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, Eurocord-Slovakia, ktorý pôsobí v oblasti spracovania a skladovania krvotvorných kmeňových buniek z pupočníkovej krvi a podporuje jej využívanie na liečbu a výskum.

TASR dnes informácie poskytla Katarína Baková z OZ Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, Eurocord-Slovakia.

Pridaj komentár