Pupočníková krv pomohla pri zákrokoch už siedmim pacientom zo SR

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Bratislava 6. októbra (TASR) – Krv novorodenca, ktorá zostane po prestrihnutí pupočnej šnúry v jej cievach, pomáha pri liečbe viac ako 80 diagnóz. Skúsenosti s pupočníkovou krvou, ktorá je veľmi cenným zdrojom kmeňových buniek, už majú aj slovenskí pacienti.
„V piatich prípadoch bola použitá pupočníková krv v rámci Slovenska pre transplantáciu chorého súrodenca. V jednom prípade išlo o použitie pre samotné dieťa pri nádore centrálneho nervového systému. A posledný siedmy prípad bol prípad poškodenia centrálneho nervového systému. Táto aplikácia bola podaná v zahraničí,“ vymenoval využitie pupočníkovej krvi na dnešnej tlačovej besede medicínsky riaditeľ organizácie Eurocord Juraj Bachratý. Eurocord získava krv od dobrovoľných darkýň a poskytuje ju do medzinárodnej databázy. Transplantácie s využitím pupočníkovej krvi sa podľa Bachratého môžu robiť aj na Slovensku, a to v transplantačnom centre v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou.

Pupočníkovú krv môže žena pri pôrode darovať pre potenciálnu liečbu vlastného dieťaťa alebo jeho súrodenca. „V prípade, že sa vyskytne v rodine ochorenie dieťaťa, ktoré by mohlo byť potenciálne liečené transplantáciou kmeňových krvotvorných buniek a očakáva sa narodenie ďalšieho súrodenca, tak pre túto rodinu bez nároku na odplatu spracujeme tento transplantát, ktorý zostáva pripravený na prípadné použitie,“ povedal riaditeľ Eurocordu. Takýchto transplantátov už podľa neho bolo pripravených asi 100.
Na Slovensku svoju pupočníkovú krv darovalo už 4300 dobrovoľníčok a 16 transplantátov Slovensko vydalo v rámci medzinárodnej siete do zahraničia. Slovenský register má spomedzi 44 registrov sveta jednotky s najväčším množstvom krvi.

Pri príležitosti dnešného Dňa pupočníkovej krvi sa uskutoční symbolický krst portálu www.pupocnikovakrv.sk, ktorý má pomôcť verejnosti zorientovať sa v tejto téme. Téma pupočníkovej krvi je na internetovej stránke podaná laickým jazykom. Krstným rodičom sa môže stať každý, kto na stránke jedným kliknutím potvrdí voľbu „krstím“. Každým kliknutím môže verejnosť pomôcť budovaniu verejnej banky pupočníkovej krvi sumou 10 centov.

Pridaj komentár