Malária striehne v polovici sveta. Kedy začať užívať antimalariká?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Stále viac Slovákov vyhľadáva počas zimy teplé počasie v exotických krajinách.

Tropické oblasti sú pritom vyhláseným rajom nebezpečnej malárie. Nakaziť sa môžete veľmi rýchlo, stačí ak vás uštipne infikovaný komár.

Malária za posledné roky zabila milióny ľudí. Podľa WHO sa ňou v roku 2016 nakazilo maláriou približne 216 miliónov ľudí, pričom takmer 500-tisíc chorobe podľahlo. Najväčšie percento tvorili malé deti tehotné ženy.

Malária zabíja najmä v Afrike

Malária sa najčastejšie vyskytuje v subtropických a tropických pásmach, teda v regiónoch Latinskej Ameriky, AfrikyÁzie. Podľa odhadov, až 40 % svetovej populácie žije v krajinách, kde je malária považovaná, zo štatistického hľadiska, za bežné ochorenie. Subsaharská (tropická) Afrika má na svedomí až 90 % všetkých úmrtí na maláriu.

Vo všeobecnosti platí, že čím je nadmorská výška vyššia, tým je výskyt malárie nižší. Malárii sa najlepšie darí vo vlhkých a teplých lokalitách, s minimálnym prúdením vzduchu.

Čo je to malária?

Malária patrí k najvážnejším infekčným ochoreniam. Pôvodcami sú parazitické prvoky z rodu Plasmodium, pričom existuje niekoľko typov infikovaného parazita.

Najnebezpečnejšia je tzv. „tropická malária“ (Plasmodium falciparum), ktorá pri neliečení často vedie k smrti. Táto malária sa vyskytuje v Amazónii, vo východnej Ázii, južnom Pacifiku, ale najmä v spomínanej subsaharskej Afrike.

Navyše, v dôsledku globálnych klimatických zmien, ale aj kvôli veľkej migrácii osôb, sa tento nebezpečný typ malárie začína objavovať aj na miestach, kde nemá čo robiť – napríklad na Balkánegréckych ostrovoch, dokonca na Ukrajine.

malária-symptómy-prejavy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako sa malária prenáša?

Maláriu prenášajú samičky komára Anopheles maculipennis. Parazity sa dostanú do tela pri uštipnutí, potom sa začnú v organizme množiť a hromadiť. Keďže sa ukrývajú v pečeni, sú dostatočne chránené pred imunitným systémom človeka.

V ďalšom štádiu parazit opúšťa pečeňové bunky a začne v tele ničiť dôležité červené krvinky. Inkubačná doba sa určuje podľa druhu malárie. Môže to byť 1 týždeň, ale aj 1 mesiac.

Malária sa nešíri vzduchom, ani ľudským dotykom. Vo výnimočných prípadoch sa môže preniesť z človeka na človeka pri:

Ako sa malária prejavuje?

Odborníci rozdeľujú maláriu do dvoch kategórií, na nekomplikovanúkomplikovanú. Príznaky sa neprejavujú okamžite, nastúpia zvyčajne po 10 – 14 dňoch od uštipnutia. Boli však aj prípady, keď sa malária začala prejavovať až po roku od nákazy.

Šance na vyliečenie sú vysoké, ak sa malária začne liečiť rýchlo. V mnohých prípadoch sú prvé symptómy ochorenia takmer identické s prechladnutím alebo chrípkou, preto najmä turisti svojmu stavu neprikladajú veľký význam.

Typickým prejavom infekčného ochorenia sú tzv. malarické záchvaty. Uvedené príznaky sa objavujú v niekoľkohodinových intervaloch, a to každý druhý (tretí) deň.

K prvým príznakom nekomplikovanej malárie patrí:

  • nevysvetliteľná únava,
  • horúčka, ktorú bežne sprevádza hnačka,
  • triaška,
  • zvracanie,
  • bolesť hlavy a svalov.

Komplikovaná malária zabíja rýchlo

Komplikovaná malária nastáva, keď sa pri neliečenom ochorení objavia vážne, až život ohrozujúce stavy. Riziková je najmä “cerebrálna malária“ (mozgová malária), ktorá často vyúsťuje do kómy, v niektorých prípadoch spôsobí aj smrť.

Nebezpečnou komplikáciou je aj zlyhanie obličiek, hypoglykémia, či poškodenie srdcapľúc. Malária môže spôsobiť chudokrvnosť, dokonca žltačku (v dôsledku rozpadu veľkého množstva červených krviniek). Jedným z varovných signálov je preto žlté zafarbenie očípokožky.

Progres komplikovanej malárie je v porovnaní s tou nekomplikovanou oveľa agresívnejšírýchlejší. Najrizikovejšou skupinou sú deti do 5 rokov. Z celosvetového hľadiska je malária ešte aj dnes hlavnou príčinou úmrtia v tejto vekovej kategórii.

Veľký pozor si musia dávať aj tehotné ženy, u ktorých je riziko rozvinutia nákazy na komplikovanú maláriu niekoľkonásobne väčšie, ako u netehotných žien!

malaria-liečba
Zdroj foto: AdobeStock.com

Maláriu treba liečiť včas

Najrýchlejším spôsobom, ako diagnostikovať maláriu, je špeciálny testovací prúžok, ktorý do niekoľkých minút odhalí ochorenie. Prítomnosť parazita potvrdí aj mikroskopické vyšetrenie krvnej vzorky, čo však trvá dlhšie.

Liečba závisí predovšetkým od druhu parazita. Vo všeobecnosti sa chorí liečia antimalarikamiaminochinolónmi. Ak je to nevyhnutné, pacient zostáva v nemocnici pod dohľadom lekárov.

V zaostalých a chudobných krajinách, kde nie je dostupná žiadna zo spomínaných techník, lekári maláriu diagnostikujú veľakrát len na základe symptómov. Často tak dochádza k zbytočnej spotrebe antimalarík, ktorých je v týchto krajinách nedostatok.

V prípade, že sa človek nachádza v oblasti, kde nie je dostupná zdravotná služba, no má podozrenie na nákazu maláriou, s liečbou by mal začať sám a nečakať na lekára. Do rizikových krajín by sme mali nosiť antimalariká. Treba ich užiť najneskôr do 2 dní od prejavenia horúčky.

Nezabudnite si preveriť informácie o aktuálnom stave v endemickom regióne. Získate ich napríklad na webe medzinárodnej organizácie WHO. 

Lieky na maláriu? Jedine na predpis

Aj napriek významným pokrokom v medicíne, stopercentne účinná vakcína na maláriu zatiaľ neexistuje. Najdôležitejšia je preto prevencia v podobe tzv. chemoprofylaxie, pod čím rozumieme užívanie chemických liečiv v malých dávkach.

Žiaľ, ani táto forma prevencie nie je stopercentná, isté riziko nákazy stále existuje. S chemoprofylaxiou musíte začať ešte pred odchodom do zahraničia.

Ideálne je, keď navštívite svojho lekára minimálne 1 mesiac pred vycestovaním do rizikovej oblasti. Lekár sa vás bude pýtať aj na alergie, tehotenstvo či duševné poruchy.  Podľa toho vám predpíše najvhodnejší druh antimalarík.

Najvyhľadávanejší je Lariam, prípadne Doxycycline. Bez predpisu ich v lekárni nezoženiete.

Kedy začať s antimalarikami?

Nízke dávky liečiva sa spravidla užívajú počas posledných týždňov pred odchodom, počas trvania pobytu, ako aj po návrate domov, a to cca 4 – 6 týždne. Cieľom je zničenie parazitov v krvi ešte predtým, než sa v organizme usadia a začnú množiť.

Množstvo liekov, ktoré budete potrebovať, sa odvíja dĺžky pobytu v cudzine. Lekárovi by ste preto mali odpovedať na všetky otázky čo najpresnejšie.

Pri dlhodobom užívaní hrozia určité vedľajšie účinky, čo závisí od konkrétnej látky. Najčastejšie ide o nechutenstvo, nespavosť, depresie či halucinácie.

V žiadnom prípade nekupujte antimalariká až v cieľovej krajine! Takéto lieky môžu byť falošné, neúčinné či kontaminované!

malaria-antimalariká
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako sa chrániť pred komármi?

Keďže komáre, ktoré prenášajú maláriu, sú aktívne večer a v noci, najlepšie urobíte, ak sa po súmraku nebudete pohybovať vonku. Sieťky na oknách a dverách by mali byť samozrejmosťou. Počas spánku sú účinné tzv. moskytiéry. Poskytujú veľmi dobrú ochranu pred uštipnutím komára.

Čo sa týka oblečenia, preferujte svetlé odevy s dlhými rukávmi a nohavicami. Vhodné sú aj čiapky, ktoré zakryjú krk a uši, ako aj vysoké ponožky a uzavretá obuv. Cestovatelia by nemali zabúdať na kvalitné repelenty a insekticídne prípravky, ktoré ničia hmyz.

Malária na Slovensku

Slovensko stále patrí k bezpečným krajinám, s minimálnym počtom infikovaných. V prípade „importovanej malárie“, ide o cestovateľov a prisťahovalcov, ktorí si ochorenie priniesli z cudziny.

Táto situácia sa však môže začať meniť. Odborníci totiž upozorňujú, že v dôsledku globálneho otepľovania budeme musieť výskyt cudzokrajných komárov zhruba o 10 rokov riešiť aj my.

Okrem toho, niektoré typy malárie vedia recidivovať. Parazit sa tak môže mesiace alebo roky ukrývať v pečeňových bunkách, a vtedy sa ochorenie takmer vôbec neprejavuje.

Odborníci preto odporúčajú osobám, ktoré za posledné roky vycestovali do rizikových oblastí, aby navštívili lekára pri podozrivých horúčkach, resp. vyššie uvedených prejavoch, a informovali ho o možnej nákaze.

https://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2018/the-pre-travel-consultation/protection-against-mosquitoes-ticks-other-arthropods

https://www.cdc.gov/malaria/diagnosis_treatment/index.html

https://emedicine.medscape.com/article/221134-overview

https://www.who.int/malaria/travellers/en/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3375727/

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/malaria-pills

http://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/67573/WHO_CDS_RBM_2002.41.pdf;jsessionid=32E89CB800CF14D5D482B9CB5CBFBFEB?sequence=1

http://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/malaria

https://www.sahealth.sa.gov.au/wps/wcm/connect/public+content/sa+health+internet/health+topics/health+conditions+prevention+and+treatment/infectious+diseases/malaria

Pridaj komentár