Mak: Viete, kedy a na čo je dobré makové mlieko?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Trend zdravého stravovania učí ľudí, ako hľadať alternatívy problematických potravín.

Niekedy ide o nevyhnutnosť, najmä pri rôznych alergiáchintoleranciách.

Ak napríklad nemôžeme mlieko, v kuchyni ho nahrádzame rôznymi orechovými alternatívami.

Inou možnosťou je mak. Ten je pre naše telo veľmi prospešný z viacerých dôvodov. Aké výhodý má mak siaty pre naše zdravie?

Čo obsahuje mak?
Aké výhody poskytuje makové mlieko?
Pri akých problémoch je mak dobrým pomocníkom?
Ako mak premeníte na domáce makové mlieko?
Ako správne používať makové mlieko?

Mak – vzácny zdroj vápnika

Mliečne výrobky sú uznávané ako najdôležitejší zdroj vápnika. V skutočnosti vápnik obsahujú aj iné potraviny. Spomedzi nich dominuje mak, ktorý má 12x viac vápnika ako kravské mlieko!

Z tohto hľadiska je mak skvelou prevenciou pred osteoporózou. Navyše zlepšuje proces hojenia zlomenín. Zvýšený príjem maku sa odporúča najmä u žien v menopauze, keďže u nich je riziko rednutia kostí najvyššie.

Mak by však nemal chýbať ani detskom tanieri, aby detské kosti vydržali to veľké množstvo pádov. Pravidelný príjem vápnika je nevyhnutný aj pre správny vývoj kostry počas dospievania a rastu.

Naozaj je makové mlieko dobré pre deti?

Áno, buďte bez obáv. Do stravy ho však zaraďte najskôr od 18. mesiaca života. Spočiatku ho podávajte v menších dávkach, aby ste mohli sledovať prípadné alergické reakcie.

Makové mlieko sa odporúča aj v tehotenstve, pretože podporuje vývoj kostí u plodu. Pre istotu sa o správnom dávkovaní poraďte s lekárom alebo špecialistom na výživu.

Makové mlieko = najviac vápnika

Najlepším tipom, ako vyťažiť z maku maximum kalcia, je výroba makového mlieka. Takto do seba dostanete najvyššiu dávku výživných látok, minerálov a prvkov. A ktoré to teda sú?

makové-mlieko-pre-deti
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo obsahuje makové mlieko?

  • vitamín E,
  • zinok,
  • magnézium,
  • železo,
  • kyselinu linolovú,
  • vlákninu,
  • veľa bielkovín,
  • zdravý tuk.

Makové mlieko a intolerancia na laktózu

Laktóza je mliečny cukor, ktorý sa v rastlinných náhradách nenachádza. Preto ľudia intolerantní na laktózu môžu konzumovať makové mlieko. To im vo viacerých ohľadoch nahradí živočíšne mlieko. Makové mlieko sa odporúča aj u alergikov, tí sa nemusia obávať negatívnych reakcií.

Mak posilňuje imunitu

Mak a s ním aj makové mlieko celkovo zlepšuje obranyschopnosť organizmu. V chrípkovej sezóne by sme ho mali piť preventívne, najlepšie nalačno, a kombinovať ho s pravidelnými dávkami vitamínu C.

Jednou zo základných zložiek maku je zinok. Tento minerál je dôležitý pre správne fungovanie štítnej žľazy. Vďaka tomu získame hormonálnu rovnováhu, čo je ďalšia podpora imunity.

Liek na nespavosť

Mak siaty má mierne utlmujúce účinky. Nepôsobí síce ako lieky na spanie, ale nočný oddych bude kvalitnejší. Keď vás netrápia nejaké zdravotné problémy, pri ktorých sa pije makové mlieko ráno, urobte si ho večer pred odchodom do spálne. Môžete doň pridať aj za lyžicu medu.

Pomáha pri srdcových problémoch

Mak má vysoký obsah kyseliny linolovej. Tá pozitívne ovplyvňuje činnosť srdca a reguluje krvný tlak, teda je dobrou prevenciou pred infarktom.

Ak budete pravidelne piť makové mlieko, zlepšíte si krvný obraz, a to zásluhou železa. Takisto si znížite „zlý“ cholesterol.

Makové mlieko a žlčníkové problémy

Ľudia, ktorí majú ťažkosťami so žlčníkom alebo s pankreasom, nemôžu konzumovať mak. Ten by im mohol podráždiť spomínané orgány, dokonca vyvolať silný záchvat.

Práve preto odborníci odporúčajú, aby ste boli opatrní aj v prípade makového mlieka. Aj v ňom sa totiž môže nachádzať pár zrniečok maku, ktoré vám vedia ublížiť.

Ako ho vyrobiť?

Základom je pomer 120 gramov maku na 1 liter čistej vody. Ak potrebujete hustejšie mlieko, keďže ho chcete použiť aj na omáčku alebo pečenie, dosypte ešte trochu maku.

Pre vylepšenie chuti môžete pridať mandle, ovsené vločky alebo nastrúhaný kokos. Suroviny dajte naraz do jednej nádoby a nechajte stáť minimálne 10 hodín.

Tekutinu môžete občas premiešať, pretože mak sa bude usádzať na dne. Po istom čase sa začne uvoľňovať olej, ktorý zafarbí vodu jemne do žlta.

Potom musíte použiť silný mixér alebo mlynček na mak, ktorým zmes poriadne rozmixujete. Makové mlieko je hotové, keď sa na vrchu utvorí hustejšia pena. Nakoniec mlieko preceďte cez husté sito alebo jemnú gázu.

Majte na pamäti, že domácky vyrobené mlieko nemôžete dlho skladovať, treba ho čo najskôr spotrebovať. Ak ho nevypijete hneď, skladujte ho v chladničke.

Správne používanie makového mlieka

Makové mlieko sa najčastejšie pije tepelne neupravené. Pridávať ho môžete do müsli, čistých ovsených vločiek alebo ovocných smoothie.

Ako sme už spomenuli, makové mlieko sa dá využiť aj pri varení alebo pečení. V tomto prípade si dajte pozor na zahustenie, aby to neublížilo konzistencii jedál/koláčov.

Makové mlieko sa pridáva napríklad do mliečnych polievok alebo omáčok.

makové-mlieko-užívanie
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako často ho piť?

Zdravotné účinky makového mlieka pocítite len pri pravidelnom užívaní. Preto by ste ho mali piť minimálne 2x týždenne. Ak vám veľmi chutí, môžete si ho dávať aj častejšie, ale aspoň 8 dní v mesiaci si urobte pauzu.

Samotný mak nie je návykový, nemôžete si teda od neho vytvoriť závislosť. Dávajte však pozor, aby vám pri dlhodobom užívaní nepodráždil žlčník alebo pankreas, hoci ste s tými orgánmi ešte nemali problémy.

Makové mlieko pre športovcov

Kvôli vysokému obsahu bielkovín, aj športovci vyhľadávajú makové mlieko. Pomáha im najmä pri intenzívnom tréningu, keď ovplyvňuje regeneráciu a činnosť svalov. Pre lepší výkon by ho mali piť pred cvičením, ideálne hneď ráno po prebudení. Keďže mak posilňuje kosti, je výbornou prevenciou aj pred únavovými zlomeninami.

Čím sa riadiť pri nakupovaní makového mlieka?

V obchodoch nájdete širokú ponuku makového mlieka, no niekedy sa ťažšie orientujeme v kvalite. Pri nakupovaní sa zamerajte na overené bio-predajne alebo internetové e-shopy, ktoré majú v ponuke kvalitné značky. Veľa vám napovie aj cena. Veľmi lacné produkty majú nízky podiel mlieka, navyše sú do nich pridávané dochucovadlá.

Zdroje:

Pridaj komentár