Magnetoterapia: Pomôže proti bolesti? Ktoré stavy dokáže liečiť?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Magnetoterapia je vlastne liečba magnetickým poľom. Používa magnety rôznej veľkosti a sily, ktoré sú umiestňované na telo, aby zmiernili bolesť a podporili liečbu ochorení.

Magnetoterapia sa najčastejšie využíva pri bolestiach nôh a chrbta. Najnovšie štúdie však naznačujú, že rovnako by mohla podporiť hojenie rán, zlepšiť spánok, alebo pôsobiť proti depresii.

Pri ktorých zdravotných problémoch magnetoterapia funguje? 

Aké druhy magnetoterapie existujú?

Môže ísť na magnetoterapiu každý?

Ako funguje magnetoterapia?

Naše telo má vlastné, prirodzené magnetické a elektrické pole. Každá molekula tela obsahuje malé množstvo magnetickej energie. Myšlienka magnetoterapie vychádza z predpokladu, že zdravotné problémy nastávajú práve kvôli nerovnováhe magnetických polí nášho tela. A teda, ak svoje telo „vložíme“ do magnetického poľa, malo by sa všetko vrátiť do normálu a problémy by mali ustúpiť.

Niektoré štúdie skúmajú, či magnetoterapia dokáže zvýšiť energiu, a tým aj predĺžiť život človeka. Pozitívne je, že magnetoterapia je jednu z mála liečebných metód, pri ktorých necítime žiadnu bolesť. To je dôvod jej rastúcej popularity.

Na čo sa magnetoterapia využíva?

Podľa stránky medicinenet.com, magnetoterapiou je v súčasnosti ošetrovaných približne 16 stavov a chorôb. Je to hlavne reumatoidná artritída, ischias, poruchy obehového systému, neuropatia, diabetická neuropatia, fibromyalgia, AIDS, imunitná dysfunkcia, infekcie, zápaly, nespavosť, roztrúsená skleróza, bolesť svalov, psoriáza, poúrazové stavy, či stres.

Vedecký výskum však potvrdil účinnosť magnetoterapie len pri niektorých zo spomenutých stavov. Americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) navyše vydal vyhlásenie, v ktorom magnety považuje za nepoužiteľné na lekárske účely.

Doposiaľ boli potvrdené tieto pozitívne vplyvy magnetoterapie:

  • bolesť pri artritíde,
  • bolesti hlavy,
  • bolesti pri fibromyalgii,
  • hojenie rán,
  • liečba nespavosti.
magnetoterapia a kov v tele
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kedy by ste nemali podstúpiť magnetoterapiu?

Určite vtedy, ak máte kardiostimulátor alebo inzulínovú pumpu. Magnetoterapia sa neodporúča ani ľuďom s nádorovými ochoreniami.

Vyhnúť by sa jej mali aj tehotné ženy, hoci zatiaľ neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by potvrdzovali nejaké nebezpečenstvo.

Magnetoterapiu odložte aj pri/po:

  • krvácavých stavoch (akéhokoľvek charakteru),
  • neznámych bolestiach v brušnej oblasti,
  • infekčnom alebo mykotickom ochorení,
  • záchvatových ochoreniach (napr. epilepsia),
  • ochoreniach krvi,
  • akútnej tuberkulóze,
  • onkologických operáciách,
  • chemoterapii,
  • nízkom tlaku krvi.

Základné druhy magnetoterapie

Terapia statickým magnetickým poľom

Táto metóda vyžaduje kontakt magnetu s pokožkou. Príkladom je nosenie magnetických alebo magnetizovaných šperkov – náramkov, prsteňov.

Alternatívou je magnet vo vložke topánky, alebo magnet vložený do obväzu či tkaniny, a potom priviazaný na ruke alebo nohe, prípadne okolo trupu, aby bol čo najbližšie k bolestivému miestu.

Odborníci však neodporúčajú nosenie týchto magnetov dlhodobo. Mali by sme ich používať iba niekoľko minút denne, a iba niekoľko dní, v závislosti od problému. Používanie treba vždy prispôsobiť zdravotnému stavu, a preto sa vopred poraďte s odborníkom.

Na trhu nájdete aj magnetické prikrývky a podložky na spanie.

Elektromagnetická terapia

Elektromagnetická terapia je založená na elektrických impulzoch – magnety majú elektrický náboj.  V špecializovaných centrách natrafíte na statické, variabilné alebo pulzné typy polí. Opäť platí, že rôzne zdravotné problémy vyžadujú rôznu intenzitu impulzov.

Magnetická terapia s akupunktúrou

Terapeut prikladá magnety na rovnaké časti tela, ako by ich vyberal akupunkturista. Magnety teda bude prikladať na vaše energetické dráhy.

Je však prakticky nemožné zistiť, koľko dokázala terapia a koľko je placebo efekt. Niektoré štúdie totiž preukázali pozitívny výsledok aj pri simulovaní (predstieraní) elektromagnetickej terapie.

magnetoterapia-a-rtg
Zdroj foto: AdobeStock.com

Prístroje na vykonávanie magnetoterapie

Terapeuti najčastejšie využívajú nízkofrekvenčné pole s frekvenciou do 100 Hz – pracujú s predpokladom, že táto frekvencia má najpriaznivejšie účinky na ľudský organizmus. Prístroje majú rôznu formu, podľa toho, ktorá oblasť tela je postihnutá.

Často používaná je kovová platňa (ako podložka na ležanie), menšie kovové platne, ktoré treba priložiť na postihnuté miesta, alebo solenoid, čo je krátky valec, ktorý sa dá presne zamerať na chorú alebo bolestivú oblasť.

Ošetrenie týmito prístrojmi zvyčajne trvá menej ako hodinu, často stačí len 10 minút.

Naozaj to funguje?

Doposiaľ máme pomerne málo štúdií o terapii magnetickým poľom, alebo boli realizované len na malej vzorke ľudí. Na potvrdenie efektu magnetoterapie sú potrebné ďalšie, a hlavne väčšie štúdie. Je však pravdou, že niektoré výskumy potvrdili potenciál magnetoterapie pri bolestiach chrbta.

A čo vedľajšie účinky?

Niektorí pacienti uvádzajú nevoľnosti alebo závrate, je to však veľmi vzácne. Myslite skôr na to, že pred RTG vyšetrením alebo magnetickou rezonanciou treba všetky magnety z tela odložiť.

Lieči nás záporný pól?

Podľa niektorých podporovateľov magnetoterapie, liečivý účinok zabezpečuje záporný pól magnetu. Predpokladá sa, že negatívne magnetické pole zvyšuje množstvo kyslíka pre bunky, stimuluje metabolizmus a vytvára v tele zásadité prostredie.

Tri dobré rady na záver

  1. Magnetoterapia má byť len doplnkom alebo ďalšou možnosťou liečby. Ak ju chcete vyskúšať, vopred sa poraďte s lekárom, či je vo vašom prípade vhodná.
  2. Ak ste sa rozhodli pre magnetoterapiu, zvoľte si certifikované terapeutické štúdio, ktoré používa hodnoverné prístroje a má pozitívne skúsenosti.
  3. Nakupovanie magnetov na domáce použitie cez internet, je vždy rizikové. Usmievavý športovec s prístrojom na magnetoterapiu nemusí byť legitímnou reklamnou postavou.

Zdroje:

Pridaj komentár