Má telesná výška vplyv na vaše zdravie? Najväčšia svetová štúdia prináša prekvapivé výsledky!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Choroby srdca aj infekcia kože súvisia s výškou! Viete ako?

Čo si myslíte – sú zdravší vysokí či nižší ľudia? I keď svoju výšku neovplyvníme, je dobré poznať, ako vplýva telesná výška na zdravie. Nová štúdia priniesla prekvapivé výsledky: vysokí ľudia menej trpia na choroby srdca, o to však majú viac problémov s pokožkou a častejšie ich potrápi infekcia kože. Čo ukázali ďalšie vedecké zistenia?

Doposiaľ najväčšia svetová štúdia zameraná na súvislosti medzi telesnou výškou a zdravím priniesla cenné informácie, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu zdravia populácie i k dlhšiemu životu. Vedci do štúdie zapojili 250 000 ľudí a výsledky zverejnili v odbornom magazíne – časopise PLOS Genetics. Pozrime sa na ne detailnejšie.

Vysokí ľudia majú zdravšie srdce, ale…

Podľa výskumu, ktorý viedol Sridharan Raghavan z Rocky Mountain Regional VA Medical Center v USA, výška človeka znižuje riziko niektorých chorôb, avšak predpoklad iných zvyšuje. Rozmenené na drobné: vyšší ľudia majú nižšie riziko srdcových chorôb, vysokého krvného tlaku a vysokého cholesterolu.

Na druhej strane s vyššou telesnou výškou súvisia aj isté negatíva. Vysokí ľudia majú zvýšené riziko periférnej neuropatie, ktorá sa prejavuje mravčením, tŕpnutím či bolesťami v nohách, a taktiež im častejšie hrozia infekcie kože a kostí.

Infekcia kože v súvislosti s výškou je novým poznatkom

Už predchádzajúce menšie štúdie ukázali, že vysokí ľudia majú väčší predpoklad fibrilácie predsiení a tvorby kŕčových žíl, ale výrazne nižšie riziko ischemickej choroby srdca, vysokého krvného tlaku a vysokého cholesterolu. Nová štúdia tieto fakty len potvrdila. Súvislosť výšky s poškodením nervov na končatinách, ako aj infekciami kože a kostí (vredy na nohách a chodidlách) je však novinkou.

Výška ako nepoznaný rizikový faktor

Odborníci tvrdia, že pri zvažovaní rizík a v rámci prevencie by lekári vždy mali brať do úvahy aj výšku pacienta. Môže byť doposiaľ nepoznaným rizikovým faktorom niekoľkých bežných chorôb.

„Našli sme dôkazy, že výška v dospelosti môže ovplyvniť viac ako 100 klinických znakov vrátane niekoľkých stavov spojených so zlými výsledkami a zhoršenou kvalitou života – periférna neuropatia, vredy dolných končatín a chronická žilová nedostatočnosť. Dospeli sme k záveru, že výška môže byť nerozpoznaným nemodifikovateľným rizikovým faktorom niekoľkých v dospelosti bežných stavov,“ povedal Sridharan Raghavan.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Na ktoré ochorenia vplýva vaša výška tela?

Dávnejšie štúdie poukazujú na ďalšie súvislosti medzi výškou a chorobami:

Rakovina – Ženy, ktoré sú nižšie ako priemer, majú nižšie riziko niektorých typov rakoviny, napríklad rakoviny vaječníkov. Nižší muži sú zase viac chránení pred rakovinou prostaty.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3148429/

Diabetes – Tušíte o tom, že dĺžka vašich nôh môže súvisieť s predpokladom cukrovky 2. typu? Vysokí ľudia majú nižšie riziko diabetu typu 2.

https://link.springer.com/article/10.1007/s00125-019-04978-8

Mozgová mŕtvica – Vyšší ľudia majú menšiu pravdepodobnosť mŕtvice, špeciálne vtedy, ak majú zdravú váhu. Podľa vedcov je to aj kvôli lepšej výžive v detstve.

https://jech.bmj.com/content/55/6/404

Krvné zrazeniny – Tvorba krvných zrazenín je život ohrozujúcim stavom, najmä, ak vzniknú v hlavnej žile alebo sa dostanú do pľúc. Výskumníci zatiaľ nevedia presne povedať prečo, ale štúdie ukazujú, že ľudia nižší ako 150 centimetrov majú menšiu pravdepodobnosť krvných zrazenín.

https://apnews.com/article/82d5b26c012e467084fc3099f845afa0

Alzheimerova choroba – V tomto prípade je výška výhodou. Muži, ktorí merajú 180 centimetrov a viac, majú takmer o 60 % menšiu pravdepodobnosť, že budú mať Alzheimerovu chorobu. U žien táto súvislosť nie je taká výrazná.

https://elifesciences.org/articles/51168

Strata vlasov – Štúdia, do ktorej bolo zapojených viac ako 22 000 mužov zo siedmich krajín sveta, ukázala, že nižší chlapi častejšie plešivejú. Tento fakt vyplýva zo zmien v špecifických génoch.

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/03/170308084034.htm

Dlhší život – Niekoľko štúdií v priebehu rokov potvrdilo, že nižší ľudia majú tendenciu žiť o niečo dlhšie ako vyšší. Taktiež majú v starobe menej dlhodobých chorôb.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4013008/

Bolesti krížov – Nižší ľudia majú menšiu pravdepodobnosť, že ich budú trápiť bolesti krížov alebo zlomeniny bedra. Jedným z možných dôvodov, prečo je to tak, je vysoko položené ťažisko u vysokých ľudí. Zvyšuje pravdepodobnosť pádu a navyše pri ňom dopadnete na zem väčšou silou.

https://www.researchgate.net/publication/346096879_INFLUENCE_OF_BODY_HEIGHT_ON_LOW_BACK_PAIN

Čo si myslíte, je lepšie byť nižšieho či vyššieho vzrastu?

Zdroje:

theguardian.com

journals.plos.org

eurekalert.org

webmd.com

Pridaj komentár