Lysá nad Labem (16. – 19. 6. 2011)

Lysá nad Labem ma stále ma lákala a ja som si povedala, že ak založíme spoločnosť na Slovensku, prihlásim našich členov do súťaže. Stalo sa. Minulý rok sme sa prihlásili ako jediný subjekt zo Slovenska. Tento rok bol pre nás už druhým ročníkom a ja mám z toho pochopiteľne radosť.

XII. ročník výstavy navštívili aj odborníci v sociálnej oblasti. A bolo si s nimi naozaj o čom pohovoriť. Tohto významného podujatia sa zúčastnila aj bývalá predsedníčka Společnosti Parkinson, o.s., čestná členka pani Květa Kánská, ako aj terajší predseda už spomenutej spoločnosti, JUDr. Karel Skořepa. Spolu sme o.i. absolvovali aj tlačovú konferenciu. Novinárov kvôli štrajku bolo síce menej, ale to podstatné sa zachytilo. Otvorene sme hovorili o problémoch, ale aj o potrebách parkinsonikov, ako aj o užšej spolupráci medzi našimi spoločnosťami.

Záujem hlavnej organizátorky, pani Emílie Třískovej, ktorá je zároveň riaditeľkou Centra sociálních a zdravotních služeb Poděbrady, o.p.s., je pre mňa veľkým prísľubom. Hovorili sme aj o školení sestier, ktoré by som tak rada presadiť aj u nás doma. Pomoc vidím aj u prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, PhDr. Márii Lévyovej. Plánov je dosť. Zostáva už len veriť, že aspoň niečo nám vyjde.

Organizátori mysleli aj na chvíle oddychu. A tak nám zostal čas na prehliadku mestečka, ktoré nás na tých pár dní prichýlilo. Poděbrady sú nádherné, o jeho histórii sme sa čo-to dozvedeli aj od samotného starostu PhDr. Ladislava Langra, ktorý nás privítal vo svojom úrade. Prehliadku mesta sme absolvovali známou atrakciou – vláčikom. Zážitkom bol aj nástup mažoretiek. Tie prišli do Poděbrad zo všetkých kútov krajiny – konal sa tu totiž Národný šampionát mažoretiek Českej republiky.Tradičný nástup vyše 700 účastníčok bol nástupom plným energie, mladosti, krásy a v neposlednom rade aj nádherných kostýmov. Bola to priam pastva pre oči. Aj takéto boli Poděbrady, aj takáto bola Lysá.

Výsledky v rámci klubov, domovov, či združení majú organizátori už spracované. Do tohtoročnej súťaže sa zapojilo 1070 klientov, spolu odovzdali 3837 prác. Mnohé z nich boli ocenené. Medzi ocenenými bola aj členka Spoločnosti Parkinson Slovensko (SPS) Ing. Melánia Kahanová, ktorá ukázala, že metódou patchwork sa dajú vyrobiť nielen vankúše, či prikrývky, ale aj ozdobné patchworkové gule. Tie zaujali aj porotu, a preto jedno z ocenení poputovalo do klubu Bratislava.

Okrem ocenenej Ing. Melánie Kahanovej Spoločnosť Parkinson Slovensko prezentovali aj členovia z viacerých slovenských klubov. Do XII. ročníka súťaže „Šikovné ruce našich seniorů – pro radost a potěšení” sa zapojili 12 členovia, ktorí v 3 kategóriách spolu odovzdali 41 prác. Boli to:

Kategória „Ručné práce“:

Ing. Melánia Kahanová , Elena Radakovičová, Mária Csemerová, Katarína Felixová, Ľubica Šubová, Jozefína Žáková, Ján Mazúch, Anna Pašková, Mgr. Edita Plánková.

Kategória „Literárne práce“:

Mária Vincencová, doc. Ing. Juraj Chyba CSc.,

Kategória „Fotografie“:

Milan Šedík

Záverom ďakujem organizátorom, ktorí urobili kus poctivej roboty. Ďakujem pani Viere Součkovej a pani Emílii Třískovej, ktoré svojim prístupom a ľudskosťou dostali XII. ročník výstavy už niekam inam. A to je dobre, veľmi dobre. Úprimné ďakujem patrí všetkým našim prispievateľom, ktorí takýmto spôsobom prezentovali našu SPS, naše Slovensko. Mám z toho nesmiernu radosť a som na vás všetkých veľmi hrdá. Ďakujem vám, priatelia.

Zuzana Michalková, predsedníčka Spoločnosti Parkinson Slovensko

 

Pridaj komentár